[Çözüldü] OneDrive ve OneNote için Windows tercih sebebi olabilir mi?

Başlatan ubuntuM, 01 Aralık 2016 - 09:49:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubuntuM

Merhaba,

Bir süredir aktif bir şekilde Linux Mint kullanmaktayım. Linux kullanmakta olduğum ilk günden beri son bir ay hariç sadece tek bir sistem olarak (Linux) kullandım; son bir ay içerisinde ise yanında Windows da kurulu olmasına rağmen Linux kullanmayı tercih ediyorum. Öyle ki tüm işlerimi rahatlıkla yapıyorum, Windows'a göre çok daha performanslı ve çok daha konforlu.

OneDrive ve özellikle OneNote aktif olarak kullanmaktayım ve bu ikisini tarayıcıdan kullanmak pek de verim vermiyor. OneDrive neyse de OneNote benim için şu an olmazsa olmaz niteliğinde, ama bunun dışında beni Windows'a bağlayacak başka hiçbir şey olmadığı gibi, sırf OneNote için de Windows'a geçmeyi hiç ama hiç istemiyorum.

Bir yanda Linux'un vermiş olduğu performans ve konfor; diğer yanda ise sadece bir OneNote. Açıkçası Linux'un performansını ve konforunu OneNote tercih ederim. Fakat yine de siz bilir kişilere bu meseleyi danışmak istedim. Sizin bana bir öneriniz var mı? Ne yapayım? Benim için OneNote olmazsa olmaz diye Windows'a mı geçeyim, veya bu konuda sizlerin önerisi nedir?

Saygılarımla.

Ömer Burak Gedik

91011

Tecrübe ile söylüyorum genelde bu araçlar sizin için bir zorunluluk ise olduğu platformda kullanın yoksa zararını görebilirsiniz. Mesela bizim mikroişlemci dersimiz vardı orada aseemly kodlarını visual studiodan inceliyorduk register durumlarını, ben inat ettim başka bir program buldum ondan yaptım ubuntuda sonra dersten kaldım :) bu yıl artık visual studio kullanmam gerektiğini biliyorum :) , bu yılda derste matlab kullanıyoruz ben gene inat ettim octave yükledim ama baktım bir iki ders bazı değişiklikler var geri kalıyorum hemen matlab a geçtim :) Böyle bir durumunuz varsa bence çok zorlamayın.
Tanrı konuşmaz, şeytan fısıldar...

furyzer0

Linuxda bulduğunuz konforu tam karşılamasa da windowsa linux alt sistemi geldi. Yani artık terminal komutlarknı ve azıcık uğraşla linux yazılımlarını calıştırabiliyorsunuz. Tabi Linux ladar performanslı olmuyor.

hasanyılmaz

Benzer bir durum yaşıyorum. Not almak için Evernote ve Google Keep ikilisini kullanıyorum.  Evernote da masaüstü yazılımı olarak Linux sürümü duyurmadı. Nixnote'u da çalıştıramadım Evernote için ama dert değil.

Evernote veritabanı gibi kapsamlı notlar, yazılar, internet sayfaları kaydı, bunlar üzerinde işaretlemeler gibi durumlar için; Google Keep ise daha hızlı notlar, hatırlatıcılar, ortak notlar, hızlı listeler için daha kullanışlı geliyor.

Her uygulamanın güçlü olduğu yönler var. Ancak bunları kullanmak için işletim sistemi tercihi yapmaya gerek yok. İki sistem de kullanılabilir. Genel düzenlemelerde Windows, daha küçüklerde Linux üzerinde kendi sitesi ya da cep telefonu kullanılabilir mesela. Ana işletim sistemi Ubuntu diye Windows kullanmayı ihanet gibi algılamayın. :)

ubuntuM

@Ömer Burak Gedik
Bazılarını biliyordum, bilmediklerimi de detaylıca inceledim ama asla alternatif olamadıklarına kanaat getirdim.

@91011
Sizinle aynı fikirdeyim. Ve OneNote benim için zorunluluk derecesinde. :)

@furyzer0
Bir Linux olmadıktan sonra Linux alt sistemini kullanmaktansa doğrudan Linux üst sistemini kullanmayı kesinlikle tercih ederim. Zaten siz de belirtmişsiniz bu durumu. Bir de dolaylı olarak Linux yazılımlarını çalıştırmaktansa doğrudan Windows yazılımlarını kullanmak daha mantıklıdır. Bilginiz için teşekkürler.

@hasanyılmaz
Aktif olarak Google Keep de kullanmaktayım ama "bana göre" OneNote ile kullanım amacına yönelik farklılıklar var. Keep'i daha çok telefona yönelik ve kısa notlar için kullanmaktayım. OneNote'ı ise uzun makaleler ve daha kapsamlı olarak kullanmaktayım; işte bu amacımı Keep sağlayamıyor. EverNote'ı da kullanmış ve bilen biri olarak "benim için" hem bir OneNote etmiyor hem de OneNote alanım sınırsızken EverNote'a para vermek kendi adıma pek mantıklı gelmiyor.

Yo yo, ihanet değil elbette. Ben birini diğerine üstün tutma anlayışına bile karşıyım ve ikisi arasında "Hangisi daha iyidir?" sorusunu da oldum olası hiç doğru bulmadım. Hangisinin iyi olduğunu kullanıcının kendisi (amacına yönelik) belirler. İkisinin de avantajları ve dezavantajları var elbet. Kim hangisinden daha verim alıyorsa, hangisi amacına daha hizmet ediyorsa o onun için daha doğru bir tercihtir. İki sistem de benim amacıma farklı yönlerden hizmet ediyor ama genel anlamda performans ve konfordan dolayı Linux'u tercih etmekteyim. :)

Her ne kadar bilgisayarımda iki sistemi birlikte tutmayı pek hazmetmesem de sanırım bu ikisini de tutmak daha doğru bir tercih olacak bu gidişle.

Yeni yorumlara açığım. Birkaç yorumdan sonra ÇÖZÜLDÜ olarak işaretleyeceğim.

Saygılarımla.

illedelinux

@ubuntuM bu bahsettiğin programları pek bilmem, o yüzden soruyorum, Libreoffice bu işi yapmaz mı acaba?
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Quapukulu

Konuyu okurken gözden kaçırmış olabilirim ancak OneNote online işini görmez mi? Çevrimdışı senkronizasyon olmaması sizi çok rahatsız etmezse bir şans verebilirsiniz. Hatta belki Chrome uygulamasını kullanarak çevrimdışı senkronizasyona bile sahip olabilirsiniz.

ubuntuM

@illedelinux
LibreOffice'i Word Office'e alternatif olarak kullanıyorum, çok da memnunum.

@Quakupulu
Tarayıcıdan çevrimiçi olarak da epey zorlama yaptım ama verim bariz bir şekilde düşüyor.

Neyse, ÇÖZÜLDÜ olarak işaretliyorum.