FARKLI FİKİRLER-LİNUX DAĞITIMLARI

Başlatan Linax, 17 Eylül 2016 - 10:30:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Linax

Metin @illedelinux kullanıcısının fikri ile düzenlenmiştir.
Öncelikle herkese merhaba.Ben Xfce Ubuntu dışında farklı bilmediğim dağıtımlara yelken açmak istiyorum fakat bu dağıtımların özellikleri vs hakkında bilgim yok.Belki de çoğunuz böyle düşünmüştür,belki de düşünmemiştir.Buna benzer tarzda bir başlık açmıştım fakat sorun çıkacağından dolayı kilitlenmişti.
AMAÇ SADECE FARKLI DAĞITIMLAR HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMAK
Sistem şöyle;
İlk önce ekran alıntısı istenirse paylaşılacak ve çok kısa bir özetle sistem bilgisi ve ek vs olabilir verilecek.Daha sonra:
@illedelinux kullanıcısının fikri baz alınarak bu kısım yazılmıştır:
Linux dağıtımlarının temel kuralları:
1-Sistem kullanımı
2-Performans
3-Hata oranı
4-Sistem algılama düzeyi
5-Kullanabilirlik
Örnek:

Xubuntu 16.04
XFCE masaüstünü kullanır ve Ubuntu'nun XFCE için geliştirilmiş bir türevidir.
32 bit sistem Mozilla'da bir sekme açıkken (şu anda bir işlem var galiba ram ona harcanıyor) önceden %5-3 civarı ram yiyor.
2-Performans
Normal bir kullanıcı olarak Gimp ve Video işlerinde şu anda hayırlısıyla sıkıntı çıkmıyor.
3-Hata oranı
Şu anda kendi yaptığım hatalar dışında bir hata ile karşılaşmadım hayırlısıyla.
4-Sistem algılama düzeyi
Şu anlık algılama konusunda benim fikrime göre sorun yok.
5-Kullanabilirlik
Kolay ve basittir.Son kullanıcıya hitaben kullanılabilir.

Biraz uzun oldu ama İnşAllah güzel bir fikirdir.
Bu arada bu fikir doğrultusunda aynı şekilde önceden başlık açan varsa başlık kilitlenebilir.
Eğer metin yanlış şeyler içeriyorsa bir kısım silinebilir veya düzenlenebilir.
Eğer yanlış yere başlık açtıysam özür dilerim.
Yoksa her şey yeniden mi başlayacak?

furyzer0

Ben başlıyorum o zaman :)

Elementary os kullanıyorum
Ubuntu tabanlı bir dağıtımdır ama masaüstü ortamı ve diğer yazılımları ubuntununkilerdem farklıdır.
Ubuntu gibi apt-get paket yöneticisi kullanıyor
Pantheon masaüstü kullanıyor güzel olmasına rağmen hafif sayılabilecek bir masaüstü ve basitliğini seviyorum.
Dağıtımı sevme sebebim görselliği ve sadeliği. Bu dağıtım kurcalamayı seven kişilere pek uygun değil bence. Ama son kullanıcı açısından gayet basit ve kullanılabilir geliyor bana. Ubuntu tabanlı olduğu için sorunlarınızın çoğunun çözümü ubuntu ile aynı oluyor bu da destek açısından güzel bir şey. Ayrıca benim cihazda ubuntu ve ubuntu tabanlı çoğu dağıtımdan hızlı çalışıyor.

Linax

SORU
Elementary OS 32 bit sistemlere de uygun mudur?

furyzer0

Son sürümüne kadar vardı en çıkardıkları loki ile 32 bit desteğini bıraktılar.

ubuntuM

Favorilerime ekledim. Konuyu yakından takip edeceğim.

Minty

Elementary OS'deki terminalin ismi nedir acaba? Biliyorum konuyla ilgisi yok ama onun terminali çok hoşuma gidiyor ve sistemime onu kurmak istiyorum.
~~~~~   Bazı insanlar o kadar fakir ki tek sahip oldukları şey para...   ~~~~~

Linax

Konuları şu şekilde yazarsak daha belli olur.
Soru
Elementary OS 32 bit sistemlere uygun mudur?
Ayrıca şu konuya bakabilirsin. @Minty
https://adam.merrifield.ca/2015/11/23/4-steps-to-replace-the-terminal-in-elementary-os-freya/

illedelinux

Aslında konu olarak güzel ama konuya yardımcı olacağını pek sanmıyorum. Birinin iyi dediğine diğeri kötü derse sonuç anlamsızlaşır.

Alın size bir örnek:
Elemantaros, en sevmediğim dağıtım, masaüstü kriterine göre sistemi en çok kullanan dağıtım, pencere tuşları oyuncak gibi, biri sağda diğeri solda, siz onun görünümüne bakarken o sistemi somurur, daha her bilgisayara uyumluluğu dahi geliştirilememiş.

Buyurun işte, şimdi ne olacak, birimiz övdü diğerimiz yerdi, bu durum kullanıcıya olumlu fikir vereceğini sanmıyorum...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Linax

Konuyu bir daha okursanız sevinirim.
Alıntı yapılan: Linax - 17 Eylül 2016 - 10:30:55
AMAÇ SADECE FARKLI DAĞITIMLAR HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMAK
Alıntı yapılan: Linax - 17 Eylül 2016 - 10:30:55
Yani amaç senin dağıtımın şöyle kötü benimki böyle iyi demek değil ama mesela şu dağıtımın şu sürümü şu ekran kartına tam uymayabilir gibi küçük eklemeler yapılabilir.Genel amaç bilgi sahibi olmak fakat umuyorum ki çoğu kullanıcı bunu yapmaz.

illedelinux

@Linax konuyu anladığım için o yorumu yazdım, konu için güzel dedim ama işte benim demek istediğim konu amacına ulaşmaz,

Linax

Uyarı dikkate alınırsa ulaşır,ayrıca rapor etme gibi bir durumumuz da var.

illedelinux

Övme-yerme olmadan şu temel kurallara dayanarak kullanıcılar belirtirse ve riayet ederse o zaman amacına ulaşır.

Linux dağıtımlarının temel kuralları:
1-Sistem kullanımı
2-Performans
3-Hata oranı
4-Sistem algılama düzeyi
5-Kullanabilirlik

Buna örnek olarak kendi kullandığım dağıtımlardan biri olan Bunsenlab linux'tan bir örnek:
1-Sistem kullanımı
64 bit kalıp sistem boştayken 180 megabayt ram kullanıyor, işlemci boştayken sürekli sıfırda.

2-Performans
Kendi bilgisayarımda; oyunlarda, videolarda ve diğer kullanımlarda performans düşüklüğü olmuyor.

3-Hata oranı
Henüz hatasıyla karşılaşmadım.

4-Sistem algılama düzeyi
Ekran, wifi, ses, usb gibi algılaması gereken durumlarda sorun çıkarmadı.

5-Kullanabilirlik
Openbox olduğu için kişiye bağlıdır...

Buna uyulursa çok güzel bir sonuç çıkar ve diğer kullanıcılar da bundan oldukça yararlanır, hatta sadece güncel kullandığınız dağıtım değil, kullandığınız testlerden geçirdiğiniz bütün dağıtımlar için böyle bir tablo çıkarabilirsiniz ama dediğim gibi övme-yerme olmadan...

Linax

Teşekkürler,isteğin üzerine metni bir daha düzenledim fakat ekran görüntünü de rica edebilir miyiz?
Eğer şu anda durumun yoksa paylaşmayabilir ya da sonra paylaşabilirsin.

furyzer0

Alıntı yapılan: illedelinux - 17 Eylül 2016 - 13:59:58
Aslında konu olarak güzel ama konuya yardımcı olacağını pek sanmıyorum. Birinin iyi dediğine diğeri kötü derse sonuç anlamsızlaşır.

Alın size bir örnek:
Elemantaros, en sevmediğim dağıtım, masaüstü kriterine göre sistemi en çok kullanan dağıtım, pencere tuşları oyuncak gibi, biri sağda diğeri solda, siz onun görünümüne bakarken o sistemi somurur, daha her bilgisayara uyumluluğu dahi geliştirilememiş.

Buyurun işte, şimdi ne olacak, birimiz övdü diğerimiz yerdi, bu durum kullanıcıya olumlu fikir vereceğini sanmıyorum...
Pencere tuşlarını istediğiniz gibi dizebilirsiniz istediğiniz kombinasyonu yapmak için elementary tweak toolu yüklemeniz yeterli :) Benim bilgisayarda normal ubuntudan daha fazla sistem kullanmıyor hatta daha az kullanıyor. Ben elementary osu övmedim eğer kurcalamaya meraklı ve ya aşırı kişiselleştirmeyi seven biri varsa kullanmasını tavsiye etmem ama iş görmek için kullanmak istiyorsanız çok basit bir arayüzü var güzelliği ise kişiden kişiye göre değişir.

Linax

Bu arada tartışma çıkaran veya kışkırtan kullanıcılar şikayet edilecektir.