[Çözüldü] Windows Yerine Ubuntu Kurarken Yerel Disk D'de ki dosyalar ???

Başlatan shahars05, 11 Eylül 2016 - 13:25:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

shahars05

Merhaba. Şuan Yerel Disk C'de Windows 10, Yerel Disk D'de 600 GB'lik dosyalarım ve Ubuntu diye adlandırdığım bir diskte de Ubuntu işletim sistemi yüklü. Yerel Disk C dediğim disk aslında SSD. Benim istediğim SSD olan bu diske Ubuntu kurup windows 10'u birdaha kurmamak ve sadece Ubuntunun kurulu olması. Burada 2 tane soru işareti var kafamda.
     1-) Bunu yaparken Ubuntu USB'mi taktıktan sonra gelecek disk ekranında Ubuntu'nun kurulu olduğu Ubuntu diskini biçimlendirip/silip her neyse sonra Windows'un olduğu yeri sil ve ubuntu kur dersem herhangi bir sorunla karşılaşırmıyım yani bu doğru yol mu ?
     2-) Aslında tek istediğim SSD'den windows'u silip, şuan ki Ubuntu'yu da silip SSD'ye Ubuntu kurmak fakat bütün bunlar Yerel Disk:D yani dosyalarımı yedeklediğim disk'e * bir şey olmaması kaydıyla olmalı. Yukarıdaki gibi yaparsam yerel disk:D'ye * bir şey olur mu ?

ÇÖZÜMÜ ADIM ADIM ANLATIYORUM:
1-) Öncelikle http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Grub'u_silip_Windows_önyükleyicisini_kurmak adresinden GRUB'u silmeniz gerekmektir ben 1.yol'u tercih ettim.
2-) Şimdi ise Bilgisayarım -> Yönet -> Disk Yönetimi'nden Ubuntu'yu kurduğum bölümü sildim ve yerel disk:D'ye ekledim genişletme seçeneğiyle.
3-) Şimdi Ubuntu silindi. Artık SSD'de bulunan windows'u silip SSD'ye Ubuntu kurmalıyım.
4-) Ubuntu.iso'nun yüklü olduğu USB'yi taktım ve USB'den başlattım pc'yi. Sonra ubuntu kurulum ekranında disk alanına geldim.
5-) Burada bildiğiniz gibi Windows'un üzerine ubuntu kur seçeneği var. Bunu seçip devam dediğimde Ubuntunun kurulacağı alan olarak 1 TB'lik hard diskim seçili. Ben bunu 128 GB'lik SSD olarak değiştirmek istedim fakat böyle bir seçenek yoktu. Eğer 1 TB'lik hard diskime kur deseydim windows 10 dışında yerel disk:D 'de bulunan dosyalarım da silinecekti tabi ki yapmadım.
6-) En altta başka * bir şey yap seçeneği var ona tıkladım. Dosyalarımın bulunduğu bölüme hiç dokunmadım yani Yerel Disk:D'ye. 128 GB'lik disk yani SSD diskime çift tıkladım. Burada Nasıl Kullanılacağı kısmında "Ext4 günlüklü dosya sistemi" ni seçtim ve "biçimlendirme yap" tikini aktif ettim. "Bağlanma Noktası"nı da "/" olarak seçtim ve OK diyerek Şimdi Yükle diyerek kurulumu tamamladım.

lubuntu

Öncelikle 600Gb'lık disk dışında her şey silinecekse, Ubuntu'yu sıfırdan kurarken disk yönetiminden d sürücüsü dışında diğerlerini silip, sildiğin yere Ubuntu'yu kuracaksın. Sonra https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=28680.msg344844#msg344844 bu şekilde ubuntudan d sürücüsünü görebilirsin. Geçmişte(3-4 sene evvel) ben bu yolla yapmıştım. Yinede kurarken dikkat etmelisin. Biraz daha araştırmanı öneririm, tam olarak emin olman açısından.

shahars05

Alıntı yapılan: lubuntu - 11 Eylül 2016 - 13:50:11
Ubuntu'yu sıfırdan kurarken disk yönetiminden d sürücüsü dışında diğerlerini silip, sildiğin yere Ubuntu'yu kuracaksın.

Ubuntu'nun kurulu olduğu disk 300 GB, Windows'un ki ise 128 GB'lik SSD disk. Ben bu ikisini de silip 128 GB'lik SSD'ye kurmak istiyorum. Ubuntu diskinden kalan 300 GB'lik yeri yerel disk:D'ye aktarsam hiç fena olmaz.

lubuntu

Bunu Windows üzerinden yapman daha iyi olacaktır. Şurada Windows üzerinden Ubuntu'yu bir yazılım ile kaldırabileceğin bir yazı var. http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ubuntu%27yu_bilgisayar%C4%B1mdan_nas%C4%B1l_kald%C4%B1rabilirim%3F

cetinodinson

Bende benzer mantıkla işlem yaptım geçenlerde, ubuntuyu silip yeniden kurdum (ona bölüm ayırmıtıştım) c windowsu ufaltıp, dye boş alan aldım.
bunu şu şekilde gerçekleştirdim:

Ubuntu için 60 GB yer ayırmıştım.(windows bolemedi ama aomei ile hallettim öneririm)
Bir sorundan dolayı ubuntuyu silip yeniden yuklemem gerekti.
Grubu kaldırıp Windows üzerinden biçimlendirdim diski. swapla birletirim yeniden ubuntu kurdum vb.
Dosyalarımı d uzerine aldığımda alanın yetmediğini gördüm.
Aomei ile c üzerinden d ye aktarım yaptım. Linux yuklumu diye sorular sorup ona gore halletti işi. sanırım sıralama onemi varmış

ata1

live olarak açacağınız linux ile gparted disk bölme birleştime gibi işlerinizi halledersiniz. Daha sonra kuruluma geçersiniz. Kurulum nerede olacak ise o alnı göstermeniz yeterli olur.

shahars05

ÇÖZÜMÜ ADIM ADIM ANLATIYORUM:
1-) Öncelikle http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Grub%27u_silip_Windows_%C3%B6ny%C3%BCkleyicisini_kurmak adresinden GRUB'u silmeniz gerekmektir ben 1.yol'u tercih ettim.
2-) Şimdi ise Bilgisayarım -> Yönet -> Disk Yönetimi'nden Ubuntu'yu kurduğum bölümü sildim ve yerel disk:D'ye ekledim genişletme seçeneğiyle.
3-) Şimdi Ubuntu silindi. Artık SSD'de bulunan windows'u silip SSD'ye Ubuntu kurmalıyım.
4-) Ubuntu.iso'nun yüklü olduğu USB'yi taktım ve USB'den başlattım pc'yi. Sonra ubuntu kurulum ekranında disk alanına geldim.
5-) Burada bildiğiniz gibi Windows'un üzerine ubuntu kur seçeneği var. Bunu seçip devam dediğimde Ubuntunun kurulacağı alan olarak 1 TB'lik hard diskim seçili. Ben bunu 128 GB'lik SSD olarak değiştirmek istedim fakat böyle bir seçenek yoktu. Eğer 1 TB'lik hard diskime kur deseydim windows 10 dışında yerel disk:D 'de bulunan dosyalarım da silinecekti tabi ki yapmadım.
6-) En altta başka * bir şey yap seçeneği var ona tıkladım. Dosyalarımın bulunduğu bölüme hiç dokunmadım yani Yerel Disk:D'ye. 128 GB'lik disk yani SSD diskime çift tıkladım. Burada Nasıl Kullanılacağı kısmında "Ext4 günlüklü dosya sistemi" ni seçtim ve "biçimlendirme yap" tikini aktif ettim. "Bağlanma Noktası"nı da "/" olarak seçtim ve OK diyerek Şimdi Yükle diyerek kurulumu tamamladım.

ata1

Çözülen başlıkların etiketlenmesi
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31789.0

konuyu çözüme ulaştırmana sevindik etiket ters taraf da olmuş olması gereken budur aklında bulunsun. Hayırlı formlar

shahars05

Alıntı yapılan: ata1 - 11 Eylül 2016 - 16:53:55
Çözülen başlıkların etiketlenmesi
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31789.0

konuyu çözüme ulaştırmana sevindik etiket ters taraf da olmuş olması gereken budur aklında bulunsun. Hayırlı formlar

Düzelttim, teşekkürler.