Windows'un yanına kuramadım

Başlatan zorlar, 19 Ağustos 2016 - 14:55:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zorlar

Merhaba. Sisteme ilk önce fedora kurdum. Kurulumu yaparken LVM disk şifrelemesini de işaretledim. Fedora güzelce açılıyordu. Sonra windows kurdum ve grub gitti windows açılıyor direkt. Sanırım fedora mbr'si yerine windows 7'nin mbr'si yazıldı. Easybcd yazılımını denedim Windows bootloader'ine fedora'yıda eklemek için ancak işe yaramadı (kali linux da işe yaramıştı). Boot-repair yazılımını denedim USB'ye kurarak çalıştırılan program. Onu açtığımda /boot tespit edildi yazıyor taradıktan sonra onar diyince onarıyor ancak sorun yine aynı. Manual olarak MBR kısmına tıklıyorum ve orada fedora'nın bootloader'ini gösteriyor LVM de geçiyor adında. MBR olarak bunu yazdır diyorum  (bu sefer düzelmiş olması lazımken) açılışta siyah ekran geliyor ve sol üst köşede "-" (tire) işareti yanıp sönüyor. Bunu yapmadan önce de LVM şifrelemesini açıyorum terminal'den decrypt ediyorum yani yoksa şifresini çözün diye hata veriyor zaten.

Kurulumlarını da her ikisini de legacy olarak yaptım. UEFI değil yani. Acaba LVM kullandığım için mi boot etmiyor?

Son çare olarak Fedora'yı tekrar kurmayı deniyeceğim. Belki grub tanır windows'u.

ata1

windows hızlı başlatı kapatın.

zorlar

Alıntı yapılan: ata1 - 19 Ağustos 2016 - 14:57:37
windows hızlı başlatı kapatın.

Windows 7 kullanıyorum. Benim bildiğim hızlı başlatma şeyi yok bunda sanırım.

ata1

bios'da linux bölümü görünüyor ve oradan boot edilebiliyor mu ? genelde power sonrası esc ile seçenek sunar.

zorlar

Alıntı yapılan: ata1 - 19 Ağustos 2016 - 15:10:49
bios'da linux bölümü görünüyor ve oradan boot edilebiliyor mu ? genelde power sonrası esc ile seçenek sunar.

Hayır gözükmüyor.

Linax

Diski doğru böldün mü?Bios ayarlarını da kontrol eder misin?
Yoksa her şey yeniden mi başlayacak?

zorlar

Diski doğru böldüm hocam. 80 Gb'lik boş alana fedorayı kurdum. Arkasından başka bölüme windowsu kurdum. Kontrol ettiğimde (live linux os ile) fedoranın kurulu olduğu diske erişim de sağlayabiliyorum dosyaları görebiliyorum yani boot vs. ) BIOS ayarları olarak neyi kontrol etmem gerekiyor?

Linax

zorlar

Alıntı yapılan: Linax - 19 Ağustos 2016 - 18:21:23
Biosta Linux gözüküyor mu?

Hocam linux sistemler zaten BIOS'ta gözükmezki. Yani pc başlangıcında DEL basarak girdiğimiz yerde olmazlar. Eğer ki "açıldıktan sonra karşına linux, windows gibi bir seçenek geliyor mu başlatman için" diyorsanız hayır gelmiyor.

Linax

Alıntı yapılan: zorlar - 19 Ağustos 2016 - 19:49:40
Alıntı yapılan: Linax - 19 Ağustos 2016 - 18:21:23
Biosta Linux gözüküyor mu?

Hocam linux sistemler zaten BIOS'ta gözükmezki. Yani pc başlangıcında DEL basarak girdiğimiz yerde olmazlar. Eğer ki "açıldıktan sonra karşına linux, windows gibi bir seçenek geliyor mu başlatman için" diyorsanız hayır gelmiyor.
Linux bölümü gözüküyor mu diyecektim de,şimdi dikkatlı okudum soru sorulmuş...