Windows 10'dan Ubuntu'ya geçiş yaparken yaşanılan USB sorunu

Başlatan Eto Gruşa, 10 Ağustos 2016 - 23:40:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eto Gruşa

Ubuntu 16.04 iso belgesini Wiki'de tavsiye edilen yazılımla USB'ye yazdırdıktan sonra artık Windows USB'yi okumamaya başladı. Sorun Windows ile mi ilgili, ubuntu belgesinde mi problem var bilmiyorum. Muhtemelen birincisidir ama Ubuntu'ya geçmek isteyenler bu problemi yaşayabilirler. Bu arada USB okunmayınca DVD'ye yazdırdım, daha sonra DVD de okunmamaya başladı.

USB'yi takınca saniyeliğine şu resimdeki simge görünüp kayboluyor:

gnukarabatak

Windows ta sürücü problemi yaşıyor olman muhtemeldir. Bir canlı/live cd ubuntu kalıbıyla sistemi aç. Aynı usb problemini yaşıyormusun bir bak. Yani aynı şekilde görünüp kayboluyorsa makinanın donanımıyla ilgili bir sıkıntı yaşıyor olduğunu gösterebililir.
Linux kullanmak bir farklılık, linux'te kod yazmak ise ayrıcalıktır.

Eto Gruşa

İnternetten baktım ama "canlı cd kalıbı"nın ne olduğunu anlamadım. Google'a yazınca ubuntuyla ilgili şeyler çıkıyor. Windows yazınca da Windows kurulum belgeleriyle alakalı şeyler çıkıyor. Ne yapmam gerektiğini anlayacağım bir kaynağınız varsa çok iyi olur.

.iso belgelerini cd kullanmadan açmak gibi bir şeyse eğer bir zamanlar bir programla yapılıyordu yanlış hatırlamıyorsam ama biraz daha açıklarsanız çok iyi olur. Teşekkürler.

Minty

Canlı CD kalıbı dediğimiz şey, Bir kalıbı yazdırdıktan sonra boot ediyorsun ya hani. Boot edip açılınca tam bir işletim sistemi gibi açılması. Yani sistemi kurmadın ancak bilgisayar açıldı, masaüstü ve programlar çalışabilir vaziyette bekliyor. Bu canlı diskleri boot ettiğin zaman yükleme için masaüstüne yönlendirir, oradan misal "Ubuntu Kur" seçeneğine tıklarsın o kurmaya başlar sen internette dolaşırsın, müzik dinlersin vs gibi.
~~~~~   Bazı insanlar o kadar fakir ki tek sahip oldukları şey para...   ~~~~~

Eto Gruşa

Boot edemiyorum bile, sanki ubuntu CD'si veya USB'si yokmuş gibi davranıyor. İkisini de denedim. Hatta normalde okuduğu USB'ye iso belgesini yazdırdıktan sonra, okumamaya başladı. Boot ederken benlik bir sıkıntı olduğunu zannetmiyorum, daha önce çok sefer yükledim ubuntu'yu.

Linax

Alıntı yapılan: Eto Gruşa - 18 Ağustos 2016 - 01:18:17
Boot edemiyorum bile, sanki ubuntu CD'si veya USB'si yokmuş gibi davranıyor. İkisini de denedim. Hatta normalde okuduğu USB'ye iso belgesini yazdırdıktan sonra, okumamaya başladı. Boot ederken benlik bir sıkıntı olduğunu zannetmiyorum, daha önce çok sefer yükledim ubuntu'yu.
Driverlar güncel veya yüklü mü?
Yoksa her şey yeniden mi başlayacak?

FireSwords

USB'ye yazdırmak için Rufus kullanmanı tavsiye ederim.

Sürücülerle alakalı  bir durum değil. Şu işlemleri yaparak USB belleğini tekrar kullanabilirsin:
1-Yönetici haklarıyla CMD'yi aç.
2-diskpart komutunu gir.
3-list disk komutu ile takılı disklerin numarasını öğren.
4-select disk x komutu ile USB belleği seç. x USB belleğin numarası olacak. Diyelim ki USB belleğin numarası 2. O zaman select disk 2 olacak.
5-clean komutu ile diskteki tüm bölümleri sil.
6-Windows+R tuşlarına bas. Çıkan kutuya diskmgmt.msc yazarak Disk Yönetimini aç.
7-USB bellekteki bölümlendirilmemiş alana sağ tıkla ve bölüm oluştur.