Neden Herkes Yazılımcı Gibi Geliyor?

Başlatan Meoleth, 04 Ağustos 2016 - 22:43:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Meoleth

Selamlar. Forumda yeniyim. Bir şey fark ettim ve sormak istiyorum. Ben yazılım, bilgisayar veya herhangi bir mühendislik okumak istemiyorum ama forumda kayıt olmadan takılırken çoğu kişinin yazılımla uğraştığını fark ettim. Yani neden hiç son kullanıcı az gibi geldi bana forumda ve genel Linux camiasında? Benim yazılımla alakam yok ama Windows'tan bıkmış durumdayım güzel bir işletim sistemi olsa da ama ne bileyim? Biraz baktım da herkes kod yazmak için Linux dağıtımlarını kullanıyor sanki. :D Neyse teşekkür ederim şimdiden. İyi forumlar!

Reverser

genelde linux dağıtımı kullanan kullanıcılar biraz daha meraklı ve bu tip konulara daha ilgili oluyorlar başka bir nedeni yok, herkes yazılımcı değil tabii ki. :)

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

Meoleth

Teşekkürler, peki Linux Web Tasarım'da da programlamada da Windows'a tercih ediliyor galiba. Bunun sebebi nedir? İki sistem de çoğu dili çalıştırmaz mı? Hatta Linux C#'ta verimsiz diye biliyorum. Aklıma Python'un open source olması geldi ama o da çok etkili olur mu bilemedim açıkçası.

FireSwords

Alıntı yapılan: Meoleth - 05 Ağustos 2016 - 05:52:07
Teşekkürler, peki Linux Web Tasarım'da da programlamada da Windows'a tercih ediliyor galiba. Bunun sebebi nedir? İki sistem de çoğu dili çalıştırmaz mı? Hatta Linux C#'ta verimsiz diye biliyorum. Aklıma Python'un open source olması geldi ama o da çok etkili olur mu bilemedim açıkçası.
Tasarımcılar genelde OS X kullanıyor gördüğüm kadarıyla. Programlama konusuna gelecek olursak. Linux Windows'a göre açık bir sistem. Windows kapalı bir sistem iken Linux tamamen açık, özgür bir ortam. Yazılımcılar genelde Linux'u sever. C# ise, C# Microsoft'un geliştirdiği bir teknoloji, C# geliştirmek için Mono gerekiyor. Gerçi .NET'in açık kaynak olmasıyla birlikte .NET native olarak Linux üzerinde çalışır gibi geliyor bana.

Ha bir de Swift var. Swift sadece OS X ve Linux'ta çalışıyor. Bildiğim kadarıyla Swift Windows'a uyarlanmadı daha.

mt

Alıntı yapılan: Meoleth - 04 Ağustos 2016 - 22:43:36
forumda kayıt olmadan takılırken çoğu kişinin yazılımla uğraştığını fark ettim.

Llinux'un Heycanı Orda :)

if

Ben hiçbir programlama dili bilmiyorum. Kelimenin tam anlamıyla bir son kullanıcıyım. GNU/Linux işletim sistemlerini yazılımcıların vs. kullandığı algısı sizi yanıltmasın. İlk kullanmaya başladığınızda bam başka bir işletim sistemi kullandığınızdan yabancılık çekeceksiniz. Boyunuzu aşmayan sulara dalmadıkça biraz araştırma biraz okumayla her işinizi görebilirsiniz.

illedelinux

Aslında sorunun cevabı da için de, yazılımcı olsun olmasın Linux dünyası başka bir alemdir, salt kullanıcı da yazılımcı da özgürlüğü burada buluyor. Daha önce elimiz-kolumuz bağlıyken burada her şeyi deneyebiliyoruz ve hatta üretenler de oluyor. Adı üstünde ÖZGÜR YAZILIM...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Ragnar

Uçbirimi kullanmak bile ayrı bir zevk veriyor insana

Minty

Ben de son kullanıcıyım. Bir sorun olduğu zaman Türkçe kaynaklar, o da olmazsa ingilizce olarak aratıp çözüm bulmaya çalışıyorum. Zaten Ubuntu tabanlı türevleri kullanıyorsanız sorununuza çözüm bulmak son kullanıcı için çok kolay oluyor. sadece terminale birkaç kopyala-yapıştır yapması bile keyifli oluyor. cmd ekranının ne kadar sevimsiz olduğunu biliyoruz. Buradaki uçbirim ise insanı biraz daha içine çekiyor. Zaten bildiğim 1-2 komut var. Uygulama yüklerken de o komutlarla yüklüyorum. Gerçekten terminali kullanmak zaman kazandırıyor. Kullanamasam da terminal bana sevimli geliyor. :) Ben özelleştirmeyi çok sevdiğim için kullanıyorum. Her türlü sürücüyü tanıyor ve kurulum dosyalarıyla uğraşmıyorsun. Çok kurcalamazsan hatayla karşılaşmıyorsun çatır çutur çalışıyor maşaallah :)
~~~~~   Bazı insanlar o kadar fakir ki tek sahip oldukları şey para...   ~~~~~