[Çözüldü] Qemu Konsol Aktarımı?

Başlatan heyy_gs, 05 Ağustos 2016 - 17:51:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heyy_gs

Selam dostlar...
Bir konu da yardımınıza ihtiyacım var. Staj için bir sistem kurmaya karar verdim. Bunun için qemu kullanmam gerekecek. Yapmak istediğim herhangi bir Linux dağıtımını(cli tabanlı kurulum yapılacak. Tercihen Arch veya Gentoo) qemu ile açtığımda yeni bir terminal emulator de veya mevcut qemu komutunu verdiğim terminal ekranında qemu ile açılan sistemin tty ekranını kontrol etmek. Çok sayıda komut ve çıktısına staj defterimde yer vereceğim için böyle bir ihtiyacım ortaya çıktı. Araştırdım ama dağıtımdan çok çekirdeğin direkt kendisinin qemu ile başlatılmasını konu alan bilgilere ulaşabildim. Bunun gibi. Bir kaç deneme yaptım ama faydasını göremedim.

Sistemimde Arch Linux koşuyor ama Ubuntu tabanlı gelecek önerileri sistemime uydurmaya çalışırım ya da en azından bir başlangıç noktası yakalamış olurum  :)
Şimdiden ilgilenen herkese teşekkürler  :D

Edit: İmla.

heyy_gs

Her ne kadar tam olarak aradığım şeyi bulamamış olsam da şimdilik konak sisteme ssh ile bağlantı kurup gerekli işlemleri o şekilde halledebildim. Araştırmalarım sonucu başlatılan servisleri, qemu üzerinde terminal ekranından metin halinde elde edebilsem de otomatik kullanıcı girişi yapıldığında tekrar grafik modunda geri geçiyor sistem onun önüne geçemedim. Konu benim için çözülmüştür. İyi forumlar.