[Çözüldü] Arch linux Mac adres degistirme sorunu? (random)

Başlatan 7hr33l3t73r, 21 Temmuz 2016 - 20:34:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

7hr33l3t73r

Arch uzerinde her zaman mac adresini sistem acilisinda degistiririm.
Ancak uzun zamandir calisiyor diye kontrol etmedim. Bugun kontrol ettigim de mac adresimin degistigini ancak Network manager baglanti sagladigi zaman mac adresini gercek mac adresine cevirdigini fark ettim. Sorunun neden kaynaklandigina bir anlam veremedim ama uzerine gitmeye karar verdim. Ilk olarak mac adrsini acikista degistiren servisi iptal ettim. Sorun yoktu ama degistirse bile network manager gercek adrese donduruyordu.
Ben de network manager uzerinde ilerlemeye karar verdim.(degistirme isini network managere yaptirmak)
Oncelikle NetworkMnager.conf dosyasina asagidaki satirlari ekleyerek random olarak degistirmesini saglamaya calistim.

[Connection]
wifi.mac-address-randomization=2

Network manageri yeniden baslattigim da mac adresleri degismemisti.
Sonra yapilandirma dizininde bulunan pre-up.d icine mac macchanger ile random olrak degistiren bir betik olusturdum.  degistiriyordu ama internete cikamiyordum. Systemd de network dizininde ki default.link dosyasindaki MACAddressPolicy=persistent  satirini random olarak degistirdim. Bu sefer betigi kaldirdim ve yapilandirma dosyasina ekledigim satirlar ise yaramaya basladi ama yine internete cikisim yoktu. Baglanti bilgilerindeki gercek maci bir turlu degismiyordu ama kartimin mac adresini kontrol ettigim de sorun yoktu. Degismisti.
Acaba bir hata kaydi olabikir mi? Dusuncesi ile google yoneldim ama kayda deger birsey bulamadim. Isin garibi sorunu sadece kayitli ag bilgilerinin bukundugu dosyada cloned-mac-address= satirina bir mac adresi yazmakta buldum. Yeniden baslattigim zaman sorun yoktu. Sistemde farkku bir mac ag bilgilerene baktigim da farkli bir mac goruyordum. Internet cikisimda mevcuttu ama sorun bu sistemde random mac olusturuyorum ama baglanilan ag icinde elle degistirmem lazim. Cunku modeme baktigim zaman elle girdigin mac adresi gorunmekte degistirmedigim surece. Aklima bir betik ile random mac olusturup dosyaya islemek geldi ama  sorun icin oneri almak istedim. Cunku onceden sadece systemd servisi ile cok rahat cozebiliyordum.NetworkManager surum dusurme de ise yaramadi.
Oneri ve cozum yontemlerijiz icin simdiden tesekurler.
Guncel surum kullananlar deneme yapabilirse sevinirim. Sizde de ayni sorun car mi acaba!
Duzenleme: Network manageri 0.9 surumune cekince duzeldi. Daha da geri surume cekmek lazimmis.
O kadar iyi degistirmisin ki mac adrsini. Her yerde baska gorunuyor. :)
Konu benim icin cozulmustur.
dc -e '[q]sa[ln0=aln256%Pln256/snlbx]sb207356256404211981204295703670388snlbxq'
https://www.getgnu.org/gnulinux/gnulinux-ipuclari/nasil-akillica-soru-sorulur.html