CPU 98 Derece Oldu!

Başlatan Kaleihan, 15 Haziran 2016 - 12:16:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kaleihan

Merhaba,
Şuan pc yi kapattım telefondan yazıyorum. Daha yeni yeni conky kullanmaya başladım. CPU sıcaklığına bir baktım 88 ve 90 a kadar çıktı. Korktum ve pc yi kapattım. Tabi fanlar son gaz çalışıyordu. Leptop kullanıyorum. Garantisi yok. Sizce bu durum için * bir şey yapmam gerekir mi?

Deathangel

Sistemıne overclock yaptın mı veya fan degerlerını hesaplamadan ek parca ekledın mı ?

Bide sistem bilgilerini buraya yazarmısın

Eger sistem bilgilerini bilmiyorsan

sudo apt-get update
sudo apt-get install hardinfo

İle bu yazılımı yükle daha sonra işlemcinin modelını ram min miktarını fılan yaz işletim sistemınden kaynaklıysa ben birsey diyemem ama donanımsal bir sorunsa ilgilenmeye calısırım
in a world without fences and walls, who needs gates and windows

keyserver2.pgp.com
EA004CB1-->privatekey0@gmail.com

bytan

Bu durum her zaman mı böyleydi yoksa yeni mi oluştu? O an hangi uygulamaların açıktı? Çift ekran kartın var mı, son zamanlarda sürücü yükleyip kaldırdın mı vs.. Sistemin hakkında ne kadar çok bilgi aktarabilirsen, durumu anlamak o kadar kolay olur.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Kaleihan

Ben sıcaklığın buralara geldiğini yeni farkettim. Demekki daha önce de oluyormuşta ben hiç gidip ısısına bakmamışım ama farkedince ister istemez korktum. Sıkıntı çıkarır mı onu merak ediyorum.
Dota2 oynarken sıcaklık 98 oldu. Su koysan kaynar  :D i5 işlemci 3.nesil ve 8gb ram var. iki ekran kartım var intell 4000HD ve ati 7600M. Hiçbir driver kurmadım. Donanımı değiştirmedim. Zaten leptop Masaüstü değil. Overlock nedir bilmiyorum.

heartsmagic

Konuyu sen görünce Diğer Dağıtımlar bölümüne alırız. Evet, konu donanımsal ama yine de ayırmayı tercih ediyoruz :)
98 ciddi bir derece, haliyle ne oluyor ne bitiyor diye bakman lazım. Mümkünse ATI sürücülerin kur, hoş Manjaro da güncel gidiyordur ve muhtemelen ATI için son sürücü desteği yoktur.

İkinci bir mesele, oynanan ortamda makinenin durumu nasıl? Altı kapalı mı, havalandırma olayı düzgün mü? Oyun oynamıyorken bu durum olmuyorsa mesele grafik kartına doğru gider.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Kaleihan

Peki konuyu taşıyabilirsiniz. :)
Normalde sıcaklık 60 derece civarı. Fan deliklerinin önünü özellikle açık bırakıyorum. Demekki sıkıntı ekran kartında.

Manjaroda ati sürücülerini nasıl yükleyeceğimi bilmiyorum. Birşekilde yüklemeye çalışır duurumu bildiririm.

ata1

pc fan kanalları tozu en son ne zaman tenmizlendi bakım yapıldı mı ? bunlarda önemli faktör siz koşarken ağızınızı kapatmanız halinde nefes alamazsınız aynı durum.
ati kart anlatımı burada
http://manjaro.gen.tr/forum/index.php?topic=1481.0
EDİT
önce bunu denemeniz gerekir

http://manjaro.gen.tr/forum/index.php?topic=1477.0

Kaleihan

7-8 Ay oldu bakım yaptıralı. Olmadı süpürgeyle içini çektiririm :)
Malesef Manjaro'da ati sürücülerini yüklenmiyor. Anlatım yapan kaynaklar var ama paketler depolardan kaldırılmış. Ben de anlamadım pek. Açık kaynağa devam :)
Yardımlarından dolayı @ata1 ya teşekkürler.
Böyle kullanıcam heralde çare yok.

ata1

depoda yok değil ati desteği olmadığından yoktur  ;D rica ederim kolay gelsin

mhmtkrktr

Alıntı Yapiki ekran kartım var intell 4000HD ve ati 7600M

5xxx ve altı için catalyst desteği yok. Sahip olduğun kart için catalyst kurulumu yapabilirsin. Manjaro-ayar-yönetimi kısmında bunu görebiliyor olmalısın. (yeterli deneyimin yoksa, karma kartlar için bu uygulamayı kullanmanı öneririm )
90 C sıcaklıkta genleşmeden dolayı lehim bozulmasına sebep olur. Ayrıca elektrik süpürgesiyle fanın bozulmasına ve sürekli ses yapmasına sebep olabilirsin.

Kaleihan

Aslında ayar yöneticisi ilk seçenekti ama sahipli sürücü seçeneği aktif olmuyor.

mhmtkrktr

Manjaro foruma da aynı konuyu açtın mı bilmiyorum ancak açmadıysan  lspci  mhwd ve mhwd -li çıktılarını aktararak konu açmanı öneririm. Şuan hangisinin aktif olduğunu görmek adına buraya da aktarabilirsin çıktıları. Aslında bunun için Arch wiki de geniş bir anlatım var ve yine Arch üzerinde çözümleri mevcut ancak Manjaro nun özellikle karma kartlar için çözümleri biraz daha farklı olabiliyor.

Fikir olması açısından incelenebilir, https://wiki.archlinux.org/index.php/AMD_Catalyst fakat Manjaro da karma yapılar için hazırlanmış ve çekirdek uyumuna göre yayınlanmış özel paketler var.

Ben kafanı karıştırmayayım ama yinede ön bilgi olarak hatırımda kalan,

sudo mhwd -i pci nonfree 0300

gibi komutlarla kuruluyordu. Manjaro tarafında bunun için daha net bilgiler alabilirsin.

ata1

buraadanda vereyim ayrıca konu hakkında en doğru bilgiyi @decent verebilir bu konu üzerine bayağı uğraştı

Catalyst / Intel Hybrid Sürücü

Bu metot non-free catalyst sürücüsü ile Intel çip setinin tam destekli olarak değişiminin kurulumunu anlatmaktadır. Şu anda Xorg 1.14 ün X yükleme ile ilgili bir sorunu mevcut. Aramam sonucunda aşağıdaki çözümü buldum ve AMD 797 / Intel HD 4000 cihazımda tes ettim.

sudo pacman -Syyuu

Çakışan paketleri kaldırın. Bu seferlik Xorg 1.14 ün düzgünce desteklememesi yüzünden:

sudo pacman -R xf86-video-intel xf86-video-nouveau xf86-video-ati xorg-server

(hepsini yazmak zorunda değilsiniz sizdeki mevcut video paketlerini yazın sadece hangisi varsa)

Catalyst 13.4.X kurun (güncel olan hangisiyse şu an)

sudo mhwd -i pci video-catalyst

sudo pacman -S base-devel yaourt

yaourt catalyst-total-pxp

mhwd-gpu --setgl catalyst

Ek bağımlılıklar:

sudo pacman -S qt opencl-headers linux-headers

Bir hata düzeltemesi

sudo systemctl enable temp-links-catalyst

Başlangıç config ayarlama

sudo aticonfig --initial -f

Ayrık GPU ya geç (AMD kart)

sudo aticonfig --px-dgpu

Alternatif olarak, Intel kart kullanımı için:

sudo aticonfig --px-igpu

heartsmagic

7600M hangi model grubuna giriyor bilmiyorum ama Manjaro veya Arch şu an bizim yaşadığımız şu sorunu yaşamıyor mu?
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=51739.0

Kaleihan

@mhmtkrktr peki manjaro forumda da konu açarım. Teşekkürler.
@ata1 dün özelden konuştuğumuz paket sıkıntı çıkarıyordu ama uzun süre bekleyince işe yaradı. (sudo mhwd -i pci video-catalyst)
Fakat yine bir noktada takıldım.
yaourt catalyst-total-pxp bu paket kurulmuyor. Çıktısı şöyle:
┌─[osman]──[gokturk]:~$
└──>>yaourt catalyst-total-pxp
1 aur/catalyst-total-pxp 15.5-1 (Out of Date) (21) (0,00)
    AMD/ATI drivers with powerXpress support. catalyst-hook +
    catalyst-utils + lib32-catalyst-utils. Radeons HD 2 3 4 xxx ARE NOT
    SUPPORTED
==> Yüklenecek paketlerin sıra numarasını girin (örn: 1 2 3 veya 1-3)
==> -----------------------------------------------------------------
==> 1

==> catalyst-total-pxp PKGBUILD'i AUR'dan indiriliyor...
x .SRCINFO
x 20-catalystpxp.conf
x PKGBUILD
x arch-fglrx-authatieventsd_new.patch
x ati_make.sh
x atieventsd.service
x atieventsd.sh
x catalyst-hook.service
x catalyst-total-pxp.install
x catalyst.conf
x catalyst.sh
x catalyst_build_module
x catalystpxp.sh
x cold-fglrx-3.14-current_euid.patch
x fglrx_3.17rc6-no_hotplug.patch
x fglrx_gpl_symbol.patch
x hook-fglrx
x kolasa-3.19-get_cpu_var.patch
x kolasa_4.0-cr4-strn.patch
x kolasa_4.1_remove-IRQF_DISABLED.patch
x lano1106_fglrx-13.8_proc.patch
x lano1106_fglrx_intel_iommu.patch
x lano1106_kcl_agp_13_4.patch
x lib32-catalyst.sh
x lib32-catalystpxp.sh
x makefile_compat.patch
x pxp_switch_catalyst
x switchlibGL
x switchlibglx
x temp-links-catalyst.service
x temp_links_catalyst
yash commented on 2015-06-10 12:00
Hey Vi0L0, I checked `http://catalyst.wirephire.com/repo/catalyst/x86_64` and I don't see any catalyst-utils-pxp-15.x do I have to manually build this?

Can I install catalyst-hook and catalyst-libgl from repo and build catalyst-utils-pxp alone manually?

Sarotar commented on 2015-07-24 22:38
Hi There,

i just tried to install this driver over the repository from Vi0L0 and from the Tarball listed here.

It still do not install the driver when x server 1.17.x is in use.

Will there be a solution for this in the future?

Thanks!

Sarotar

Vi0L0 commented on 2015-07-25 19:10
catalyst 15.5 doesn't support xserver 1.17. catalyst 15.7 does, but it has some ugly bugs, like no tty. The more time I think about it I'm getting closer and closer to update stable packages to 15.7 anyway. So it may soon happen.

Meanwhile you can use catalyst-test, which is in version 15.7 and also has pxp support, just solved in other (better maybe, closer to arch for sure) way.

Sarotar commented on 2015-07-28 17:33
Thank you very much for answering so quickly.

I will try it when I got time for it.

Vi0L0 commented on 2015-08-26 08:47
ssfdust has found[1] that this package stopped working.
ATM I don't have time to fix this, so please switch to standard catalyst package(s) (which also supports pxp switching) for now.
Note that i'm slowly dropping dedicated -pxp packages and left only one of them. Anyway will look at this problem probably in the next week and let you know about any findings.
I am flagging it out of date for now.

[1]
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?pid=1556543#p1556543

catalyst-total-pxp 15.5-1  (2015-06-08 18:34)
( Desteklenmeyen paket: Tehlikeli olma olasılığı var ! )
==> UYARI: x86_64 system detected
==> UYARI: [multilib] repository must be uncommented in /etc/pacman.conf to add lib32-catalyst-utils into the package
==> UYARI: OK, lib32-catalyst-utils will be added to the package
==> catalyst-total-pxp bağımlılıkları:
- linux>=3.0 (kurulu)
- linux<4.2 (kurulu)
- xorg-server>=1.7.0 (kurulu)
- libxrandr (kurulu)
- libsm (kurulu)
- fontconfig (kurulu)
- libxcursor (kurulu)
- libxi (kurulu)
- gcc-libs (kurulu)
- gcc>4.0.0 (kurulu)
- make (kurulu)
- patch (kurulu)
- libxinerama (kurulu)
- lib32-libxext (kurulu)
- lib32-libdrm (kurulu)
- lib32-libxinerama (kurulu)
- linux-headers (paket bulundu)
- xorg-server<1.17.0 (AUR'dan inşa ediliyor)

==> catalyst-total-pxp inşa edilsin mi ? [E/h]
==> ------------------------------------------
==> e

==> Paket inşa edilip yükneniyor
==> catalyst-total-pxp için kayıp bağımlılıkları yükle veya inşa et:
hata: hedef bulunamadı: xorg-server<1.17.0
==> catalyst-total-pxp yeniden inşa edilsin mi ? [e/H]
==> --------------------------------------------------
Ne kadar E desemde aynı hatayı veriyor. xorg-serveri downgrade yapıp kurmayı denedim yine aynı hatayı verdi.

ata1

yaourt -S xorg-server-git

şunu kurup yenıden dene bakalım ne olacak  :))

edit:
şunu bir incele detaylı incele
http://archtr.org/forum/viewtopic.php?f=30&t=1533

Kaleihan

Malesef durumda değişiklik yok. Hata çıktısı değişmedi. Decent'in konusuna ileti geçtim. Umarım görür.

ata1

bende daha önce denemiştim ama olmamıştı kartıma destek yok ve catalyst halaa bena sorun çıkarıyor yeni güncellemegeldi aynı hata bende de var paketi kaldirmayı unutmuşum  ;D

harun252525

Alıntı yapılan: ata1 - 17 Haziran 2016 - 16:13:29
pc fan kanalları tozu en son ne zaman tenmizlendi bakım yapıldı mı ? bunlarda önemli faktör siz koşarken ağızınızı kapatmanız halinde nefes alamazsınız aynı durum.
ati kart anlatımı burada
http://manjaro.gen.tr/forum/index.php?topic=1481.0
EDİT
önce bunu denemeniz gerekir

http://manjaro.gen.tr/forum/index.php?topic=1477.0

pc'yi temizlemek gerçektende faydalı oluyormu hocam ben pek inanmıyorum gerçi ama çok önemli ise bi temizlik yapayımm ya
Kod Yazmak Bir Şiirdir.

mhmtkrktr

Alıntı Yap7600M hangi model grubuna giriyor bilmiyorum ama Manjaro veya Arch şu an bizim yaşadığımız şu sorunu yaşamıyor mu?
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=51739.0

Açık konuşmak gerekirse son bir yıldır Ati kartlarından uzak duruyorum. Karşıma çıkarsa da açık kaynak sürücü ile kurulum yapıyorum. Amd nin ekran kartları ile ilgili Linux tarafında değişikliğe gideceğini biliyorum ancak @nuked gibi derinlemesine incelemem olmadı. Kendisine de ayrıntılı çalışması için, ayrıca teşekkür etmek isterim.

İlgili paketlerin hâlâ depoda bulunuyor olması kurulumun geçerli olduğunu düşündürüyor fakat şuan için durum nedir, ne değildir hiç bir fikrim yok.

heartsmagic

Hata çıktısı diyor ki:
hata: hedef bulunamadı: xorg-server<1.17.0

Yani, bu uygulama 1.17.0 sürümünden küçük olmalı diyor. Bu da benim şüphelendiğim üzere Manjaro veya güncel herhangi bir Linux dağıtımında Catalyst sürücülerinin kullanılamayacak olması anlamına geliyor. Hoş bizdeki açıklama 1.18 üzerindeydi, yani bu sürüm olduğu için kullanılmayacak diye biliyordum ama öyle değil demek ki.

Not: Gerçi şimdi baktım da 15.10'da bu paket bizde 1.17.2 sürümündeymiş ve fglrx sürücüleri orada çalışıyordu. Fakat kesin çalışır dediğimiz 14.04 üzerinde 1.15 var. Güvenli liman orası kısacası.

neynefes

@plazma şöyle bir yazıya denk gelmiş.
https://itsfoss.com/fix-gvfsd-smb-high-cpu-ubuntu/

Gerisini kendisine bırakıyorum :)

mhmtkrktr

Alıntı Yap@plazma şöyle bir yazıya denk gelmiş.
https://itsfoss.com/fix-gvfsd-smb-high-cpu-ubuntu/

Yazıda geçen durum tracker için de geçerli ancak Gnome dışında diğer masaüstleri bunu kullanıyormu bilmiyorum.

Gnome 'un doğrudan bağımlı olduğu bu paket bilgisayarı bazen tost makinasına çevirebiliyor. Çözümü ise başlangıçtan kaldırmak. ( kendi kullanımıma göre de gereksiz bir şey zaten :) )