Wine ile win gerekli programların yüklü olduğu bir paket bulabilirmiyim ?

Başlatan esrama, 22 Kasım 2008 - 13:19:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

esrama

Wine programını Ubuntuda yeni kullanmaya başladım. Wine iyi çalışan bir program fakat içinde anladığım kadarıyla hiçbirşey yüklü olarak gelmiyor. Windowsta bazen exe dosyalarını çalıştırabilmemiz için gerekli (önceden yüklü olması gereken) programlar var. Mesela Java,Directx,windows instraller,framework(frameworkün her sürümü ayrı ayrı gerekli) gibi... Bunların yüklü olduğu bir hazır paket bulabilirmiyim ? Çünkü her programı yükleyişimde benden bunları yüklememi istiyor. Mesela daha office en kolaylarında olmasına rağmen wine ile kurulumuna dahi başlayamadım. Framework ve şu anda hatırlayamadığım programları istiyor. Onları da yüklemesi ayrı bir konu... :(

Gimp Uzmanı

Bİldiğim kadarı ile böyle bir paket mevcut değil. En iyi olan Windows programlarının Linux alternatiflerini kullanmak mesela Open Office'den başlayabilirsiniz.

atomkarinca

Söyledikleriniz var mı bilmiyorum ama winetricks ile vb, .net gibi baya bir şey yükleyebiliyorsunuz.

esrama

Gimp Uzmanı sana katılıyorum ama win programlarını kullanmak artık bir zorunluluk oldu. Mesela openoffice3 hala doc (ve docx) dosyalarını açmakta zorlanıyor. (Bunu hazırladığım bir çok dosyada kendim test ettim). Bu bazen aşırı derecede önemli olabiliyor. Bunun sebebinin ms officenin iyi olmamamsı olduğunu biliyorum am yapacak birşey olmadığını da biliyorum :) Mesela IE ye göre hazırlanan sayfaları ff (ve operada) sorun yaşabiliyorsun. Bunun tek çözümü wine ile MS IE yi kurmak başka yol yok :(

atomkarinca ; winetricks i biraz araştırtıcam....

esrama

atomkarinca ; winetrick i araştırdım. Fakat internette gerçekten çok çok az kaynak var bu konuda (türkçe hiç yok ) . nasıl bu kadar az sonuç çıkar googlede anlayamadım :(

Nasıl kuracağımı anlayamadım. Vermiş olduğun linkte sanırım beli bir kısmını kurmaktan bahsediyor. Orda bir sürü şey var, eğer hepsi lazımsa onları da kurmak isterim. Zamanı gelince ayrı ayrı kurmaya gerek yok....

Bedreddin

Oradaki dökümanın fikir vereceğini düşündüğüm bir bölümünü çevireyim.

Alıntı YapÖrneğin, "sh winetricks corefonts vcrun6" komutu hem corefonts hem de vcrun6 paketlerini yükleyecektir.

Options başlığı altındaki listede de corefonts ve vcrun6 gibi paketlerin isimlerini ve açıklamalarını bulabilirsiniz.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

esrama

Verbatim ; tahmin ettiğim gibi :) onların hepsini yüklemeyi düşünüyorum. Program açma sıkıntısını minimuma indirmiş olurum....

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: esrama - 22 Kasım 2008 - 17:55:03
Gimp Uzmanı sana katılıyorum ama win programlarını kullanmak artık bir zorunluluk oldu. Mesela openoffice3 hala doc (ve docx) dosyalarını açmakta zorlanıyor. (Bunu hazırladığım bir çok dosyada kendim test ettim). Bu bazen aşırı derecede önemli olabiliyor. Bunun sebebinin ms officenin iyi olmamamsı olduğunu biliyorum am yapacak * bir şey olmadığını da biliyorum :) Mesela IE ye göre hazırlanan sayfaları ff (ve operada) sorun yaşabiliyorsun. Bunun tek çözümü wine ile MS IE yi kurmak başka yol yok :(

atomkarinca ; winetricks i biraz araştırtıcam....

Haklısın bunu Open Office 'de sık sık yaşıyorum. Ama inatçı biriyimdir. Birkaç düzeltme yapıp odt olarak kaydediyorum. Open Office'den Firefox'tan da vazgeçmem. Linux kullanacak ve Wine ile Windows programlarını çalıştıracaksam. Linux kullanmamın pek bir anlamı yok diye düşünüyorum.

Linux çok geniş bir program yelpazesine sahip biraz araştırma ile diğer işletim sistemlerinde bulunan bir çok uygulamanın Linux karşılığını bulabilirsiniz. Mesela daha bir iki gün öncesine kadar Lives gibi bir programın

http://lives.sourceforge.net/index.php?do=screenshots

Ayrıca Kdenlive diye bir programın olduğundan haberim yoktu.

http://www.kdenlive.org/

Profesyonel video düzenleme programları Linux'te bulunuyormuş. Bende yeni öğrendim.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: esrama - 22 Kasım 2008 - 22:57:35
atomkarinca ; winetrick i araştırdım. Fakat internette gerçekten çok çok az kaynak var bu konuda (türkçe hiç yok ) . nasıl bu kadar az sonuç çıkar googlede anlayamadım :(

Nasıl kuracağımı anlayamadım. Vermiş olduğun linkte sanırım beli bir kısmını kurmaktan bahsediyor. Orda bir sürü şey var, eğer hepsi lazımsa onları da kurmak isterim. Zamanı gelince ayrı ayrı kurmaya gerek yok....

Sanırım kurdum lakin programları nasıl çalıştıracağımı bulamadım. Linkteki sayfadan bir şeyler anlayan varsa bir zahmet. :) Bir de kurup deneyen varsa, çalıştırma hakkında yardım ederse çok iyi olur.

Bedreddin

Bunlar çalıştırılması gereken programlar değil, aradaki "Apps:" başlığı altındaki 3-5 program hariç, sistemde çalışan programların gerek duyabileceği bağımlılıklar gibi düşünülebilecek dosyalar. Kurulumla ilgili olarak da bir önceki iletimdeki örnekten yola çıkabilirsiniz. Programlar içinse menüdeki Wine altından seçerek ya da konsoldan, .exe dosyasının olduğu klasöre gidip, "wine xxx.exe" komutuyla çalıştırabilirsiniz.
      bu hasret bizim!

esrama

Gimp Uzmanı ; çok doğru söylüyorsun. Ama dosyada bir kaç değişiklik yapıp odt formatına çeviriyorsun . Ama onu odt ye çevirmek için ms office yi açmak zorundasın. Ben openoffice ile açıp çevirmeyi denedim fakat odt formatı ile kaytdettiğim dosya gene bozuk çıktı :( eğer bunun ms officesiz bir yolunu anlatırsan çok çok iyi olur. Ben de hiç wine kullanma taraftarı değilim ama bazen iş yerinde,okuldan ödevler gibi ciddi meseleler olunca wine kullanmak zorunda kalıyorum (yani en azından 40 yılda bir windowsu açmıyorum). Bunu dışında IEden tekrar bahsediyim hala opera ve firerfoxun son sürümlerinde açamağım sayfalar var :(  * maalesef arada IE yi de kuruyorum. Mesela flash tabanlı dergileri falan cd den açmak için gene wine zorunlu oluyor :( Fakat bunlar dışında hiç wine kullanmak için sebebim olmuyor... Umarım bir gün bunları da atlatırız... Keşke her yazılım sadece açık kaynak değilde ÖZGÜR YAZILIM altında olysaydı ne kadar müthiş olurdu !!

esrama

Niye bu düzenlemeler elle kurulmak zorundaki!? bence direk olarak wine'ın son sürümü ile kurulu gelmeli bu programlar! Sonuçta exe dosyaları her zman bu dosyalara %80 ihtiyaç duyuyor. Elle kurulması hata yaratabiliyor. Ben hepsini elle kurmama rağmen birçoğu kurulmamış gözüküyor :( ve hepsini kurmak çok zaman alıyor ve karışık ! Açık kaynak dünyasında böyle saçma bir şey olmaması lazım. Hepsi hazır gelse exe leri tıkıt tıkır  açarız .... :(

Bedreddin

Esrama elle kurulmasının neyi karışık? Başlıkta gayet açık ve net olduğunu düşündüğüm bir şekilde yardımcı olduk, açıkladık. Bence ortada bir saçmalık falan yok, açık kaynak dünyasının en büyük farkı özelleştirilebilir olmasıdır. Herkes ihtiyacına göre bir şeyler yükler ya da kaldırır.
      bu hasret bizim!

esrama

Verbatim zaten nasıl kurulduğunu anladım. Hatta kurmadan kendisi bana hangilerini kurmak istediğimin listesi verdi. Bende hepsini seçtim fakat sonra yüklediğim programlardan vs anladım ki bazıları kurulmamış. Hatta kurulanları tekrar kurmaya çalıştıştığımda bana kurulu mesajı geliyordu (terminalden) Oysa rastgele çoğunu deneyince çoğu yüklenmemişti.
Doğru açık kaynak dünyasında herkes özgürdür ve istediğini kurabilir. Fakat burda wine'ın asıl amacı ms windows dosyalarını en doğru şekilde açabilmektir. Win programlarının çoğu da yukarıdaki programcıklara (isminin ne olduğpunu bilemiyorum :) ... ) ihtiyaç duyar.... Bnece bunların son sürümleriyle yüklü  gelmesi lazım diye düşünüyorum . Dikkat ettim wine'ın resmi sistesinde yüklenebilen ÇOĞU program bunlara ayrı ayrı ihtiyaç duyuyor ....

atomkarinca

@esrama, bunların çoğu birçok program için gerekli değil. Gerekli olmayan şeyleri kurarak sistemi neden şişiresiniz? Windows'u bırakma nedenlerinden biri zaten bu değil midir? Fakat kurmak isteyenler için de herhangi bir sınırlama yok. Sadece bir satır kodla hepsini kurabilirsiniz.

heartsmagic

Açıkçası Wine açık kaynak için bir artı gibi gözükse de bence can simidi olarak görülmemelidir. İlk etapta muadil programlara yönelmeliyiz. Eğer mevcut değilse Wine ile denenmeli. Arada problem yaşanıyorsa da bu kadar tepki verilmemeli diye düşünüyorum. En nihayetinde çalıştırılmaya çalışılan şey Windows programı. Evet hepsi tıkır tıkır çalışsa ne kadar güzel olur, ancak olmuyor işte ve benim düşüncem odur ki hiçbir zaman da olmayacak.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

matafleur

http://wiki.winehq.org/winetricks

Adres bu.

Gelelim adreste yazanlara

Winetricks i indirmek için

Getting winetricks

wget http://www.kegel.com/wine/winetricks

yazman yeterli.

Veya gidip http://www.kegel.com/wine/winetricks adresindeki dosyayı direk bir dizin altına indirmen de yeterli.

Using winetricks

Kullanımı ise şu şekilde.Indirdiğin dizine git.

sh winetricks[paket adı] [paket adı] .........[paket adı]

Options

Aşağıda kullanımın nasıl olacağını ve hangi paketleri kurabileceğini anlatmış.

Alıntı YapUsage: ./winetricks [options] package [package] ...
This script can help you prepare your system for Windows applications
that mistakenly assume all users' systems have all the needed
redistributable runtime libraries or fonts.
Some options require the Linux 'cabextract' program.

Options:
-q         quiet.  You must have already agreed to the EULAs.
-v         verbose
-V         display Version
Packages:
art2kmin      MS Access 2000 runtime.  License required!
colorprofile  Standard RGB color profile
comctl32      MS common controls 5.80
comctl32.ocx  MS comctl32.ocx and mscomctl.ocx, comctl32 wrappers for VB6
corefonts     MS Arial, Courier, Times fonts
dcom98        MS DCOM, override the Wine implementation
dirac0.8      the obsolete Dirac 0.8 directshow filter
directx9      MS DirectX 9 user redistributable
divx          divx video codec
dotnet11      MS .NET 1.1 (requires Windows license)
dotnet20      MS .NET 2.0 (requires Windows license)
ffdshow       ffdshow video codecs
flash         Adobe Flash Player ActiveX and firefox plugins
fontfix       Fix bad fonts which cause crash in some apps (e.g. .net).
gdiplus       MS gdiplus.dll (from powerpoint viewer)
gecko         The HTML rendering Engine (Mozilla)
icodecs       Intel Codecs (Indeo)
jet40         MS Jet 4.0 Service Pack 8
liberation    Red Hat Liberation fonts (Sans, Serif, Mono)
mdac25        MS MDAC 2.5: Microsoft ODBC drivers, etc.
mdac27        MS MDAC 2.7
mdac28        MS MDAC 2.8
mfc40         MS mfc40 (Microsoft Foundation Classes from Visual C++ 4)
mfc42         MS mfc42 (see vcrun6 below)
mono20        mono-2.0.1
msi2          MS Installer 2.0
msls31        MS Line Services 3.1 (needed by native riched?)
msmask        MS Masked Edit Control
msxml3        MS XML version 3
msxml4        MS XML version 4
msxml6        MS XML version 6
ogg           ogg filters/codecs: flac, theora, speex, vorbis, schroedinger
ole2          MS 16 bit OLE
pdh           MS pdh.dll (Performance Data Helper)
quicktime72   Apple Quicktime 7.2
riched20      MS riched20 and riched32
riched30      MS riched30
tahoma        MS Tahoma font (not part of corefonts)
vb3run        MS Visual Basic 3 runtime
vb4run        MS Visual Basic 4 runtime
vb5run        MS Visual Basic 5 runtime
vb6run        MS Visual Basic 6 runtime
vcrun6        MS Visual C++ 6 sp4 libraries (mfc42, msvcp60, msvcrt)
vcrun2003     MS Visual C++ 2003 libraries (mfc71,msvcp71,msvcr71)
vcrun2005     MS Visual C++ 2005 libraries (mfc80,msvcp80,msvcr80)
vcrun2005sp1  MS Visual C++ 2005 sp1 libraries
vcrun2008     MS Visual C++ 2008 libraries (mfc90,msvcp90,msvcr90)
vjrun20       MS Visual J# 2.0 libraries (requires dotnet20)
wmp9          MS Windows Media Player 9 (requires Windows license)
wmp10         MS Windows Media Player 10 (requires Windows license)
wsh51         MS Windows Scripting Host 5.1
wsh56         MS Windows Scripting Host 5.6
wsh56js       MS Windows scripting 5.6, jscript only, no cscript
wsh56vb       MS Windows scripting 5.6, vbscript only, no cscript
xvid          xvid video codec
Apps:
autohotkey    Autohotkey (open source gui scripting language)
firefox3      Firefox Version 3
ie6           Microsoft Internet Explorer 6.0
kde           KDE for Windows installer
mpc           Media Player Classic
vlc           VLC media player
Pseudopackages:
allfonts      All listed fonts (corefonts, tahoma, liberation)
allcodecs     All listed codecs (xvid, ffdshow, icodecs)
fakeie6       Set registry to claim IE6sp1 is installed
native_mdac   Override odbc32 and odbccp32
nt40          Set windows version to nt40
win98         Set windows version to Windows 98
win2k         Set windows version to Windows 2000
winxp         Set windows version to Windows XP
vista         Set windows version to Windows Vista
winver=       Set windows version to default (winxp)
volnum        Rename drive_c to harddiskvolume0 (needed by some installers)

Installing Winetricks

Ha eğer ben herseferinde o dizine gidemem sisteme gömmek istiyorum dersen yapman gereken :

chmod +x winetricks
sudo mv winetricks /usr/local/bin

Artık sadece winetricks yazarak çalıştırabilirsin.

İpucu:Sisteme install ettikten sonra sadece winetricks yazarak grafiksel arayüzle kullanabilirsin.

Ve bütün bunların hepsi Burada => http://wiki.winehq.org/winetricks yazıyor.

Arayalım,okuyalım,inglizcemiz sorunluysa sözlük kullanalım (:

Umarım tatmin edici olmuştur.Kolay gelsin.

Not:Ha eğer hala sorun çıkıyorsa anladığım kadarıyla elinin altında bir windows var.Bu windows taki windows dizinini olduğu gibi wine altındaki windows dizinine kopyala.Bir çok şey oldukça sorunsuz çalışacaktır.