python programları için arayüz oluşturmak

Başlatan kuleyni, 19 Eylül 2009 - 01:30:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kuleyni

python da ilerledim sayılır ama bir deniz gibi :)

şimdi sormak istediğim kodlarla değilde elle çizebileceğimiz arayüzleri oluşturabileceğimiz bir program var mı?yani windowstaki visual basic'in python temelli olan şekli

_HapS_

gtk, gnome uygulamaları için pygtk + glade 
qt, kde  uygulamaları için pyqt + Qt designer 

bunlar populer olanlar bunların haricinde de arayüz tasarlamak için programlar bulabilirsin

kuleyni

peki windows ortamında ne oluyor?yazdığımız kodlarla bu pencereler nasıl ilişkilendiriliyor?anladığım kadarıyla bunlarla sadece tasarım yapılıyor.

xxx3

Bildiğim kadarıyla pencereleri tasarlayıp kodları içine gömebiliyosun bir yerde okuduğumu sanıyorum ama nedir ne değildir detayları nelerdir bilmiyorum yalnışda olabilir.  :-[ Kod oluşturmadan pencere oluşturmak istiyorsun bu zor bir iş ama pek kullanırmısın bilemeyeceğim xp altında çalışan ıronpython var visual studio ortamını düşün aynısı yalnız programlama dili olarak python kullanıyor.Ubuntu kullanan biri bunu kullanır mı orası bilinmez ama ben bildiklerimi söyleyim. :D

kuleyni

teşekkür ederim :) birde diğer arkadaşların yorumlarını bekleyelim sadece linux değil windows ortamındada bazı şeyler yapmayı düşünüyorum.

xxx3

Alıntı yapılan: kuleyni - 19 Eylül 2009 - 02:55:15
teşekkür ederim :) birde diğer arkadaşların yorumlarını bekleyelim sadece linux değil windows ortamındada bazı şeyler yapmayı düşünüyorum.
Önemli değil yalnız bir sorunum var bu ıronpython da bir türlü beceredim bende biraz python biliyorum ıronpython da basit bir pencere oluşturup bir buton'a tıklayınca merhaba yazan basit bir program yazmak istedim gel gör ki bir türlü yapamadım eğer sen deneyip yaparsan senden ricam nasıl yaptığını anlat  :D

kuleyni

valla ironpython denemedim bilmiyorum ama normal olarak bu kodlar işine yarayabilir.

#!/usr/bin/env python
#-*- coding: iso-8859-9
from Tkinter import *

def kuleyni():
label=Label(root,text= "Merhaba dünya")
label.pack()

root=Tk()

hakan=Button(root,command=kuleyni,text="Tıkla")
hakan.pack()

root.mainloop()

xxx3

Python da doğru bunu biliyorum hiç visual studio kullandın mı bilmiyorum orda dizaynır vardır bir pencere hazır olarak gelir üstüne bir buton sürüklersin sonra bu butona iki kere çift tıklarsın ve kod ekranı açılır buraya kod'u yazarsın şimdi visual basic'de bunu rahatlıkla yapıyorum yalnız ıronpython da bunu kastetmiştim  :D Bu arada ısrarla çalışmalara devam ediyorum yılmak yok. ;D

kuleyni

o zaman doğru yerdesin çünkü bu konuyu açma nedenim o sorunun cevabını bulmak :) python temelli bir visual basic gibi :)

aynen yılmak yok ;)

rutku

Selamlar,

Direk kodlara aktarılan arayüz olduğunu zannetmiyorum. Çünkü arayüz tasarlama kısmında, ufak bir butonun yerini değiştirmek bile bayağı bir zorlayacaktır. O yüzden xml tabanlı bir dosyada tutuluyor. Mesela elipse de flamingo swing arayüz tasarlayıcısı direk kod olarak aktarıyor ve tam bir hantallık abidesi. Ama netbeans de swing arayüzü tasarlarmak çok kolay ve sistemi yormuyor.

Sizin istediğinize gelecek olursak. Glade yada qt de yaptığınız arayüzü python dosyasını oluşturabilecek (generate) bir program bulmanız. Glade için gladex var. Eğer gtk veya qt sevmediyseniz wxwidgets kullanabilirsiniz. Wxglade arayüz tasarım programı, size tasarımınızı python kodlarını oluşturma olanağı sağlıyor. Malesef Visiual studio gibi bir ide python için bulunmuyor. Bu çözümlerle idare etmek zorundasınız  :D
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

kuleyni

@Racih çok teşekkürler tam aradığım cevapları vermişsin :)
bende sorular bitmez :)
wxwidgets dediğin şeyi kurdum peki burdan ürettiğimiz kodları nasıl pythonla yazdığımız programa işleyeceğiz?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Eylül 2009 - 05:26:41

birde şu glade ve gladex ilişkisini basitçe anlatmanı istesem çok şey istemiş olur muyum?tabiki müsaitsen

rutku

Şimdi python-wxglade paketini kurun. Programı açın ve yeni bir tasarım yapın. Tree penceresinde bulunan "Application" ağacına tıklayın ve Properties penceresinde Application sekmesinde "Output path" yazan kutucuğa tıklayın. Kaydedeceğin python dosyasının yolunu ve adını yazın. Tasarımınız bittikten sonra ister File menüsünden Generate Code (ctrl+g) isterseniz bir önceki kısımdaki generate kod butonunu tıklayarak tasarımınızı, python kodunu oluşturabilirsiniz.

Gladex ise kaydedilmiş glade dosyalarını python, ruby ve perl kodlarını oluşturan bir program. Nasıl kullanılacağı burda gösteriliyor https://help.ubuntu.com/community/Gladex

Kolay gelsin ...  :D
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

kuleyni

teşekkürler @Racih uğraşayım biraz daha :)

livetogogo

verilen örnekleri saygı ile okudum ve şimdide yorumluyorum. neden Biz TÜRK' ler olarak visual bir ide yapmıyoruz. Ben kolları sıvadım.   Delphi veya Basic tarzı yani sürükle bırak mantığı olan bir IDE yi kendim yazmaya çalışıyorum. Python 2.6 sürümü bilgisayarınızda olması gerekli. Proje için Yardımlarınızı bekliyorum...
e-mail -- msn : livetogogo gmail.com
web : http://blendertr.org/pythonide.html

Ekibe katılımınızı bekliyorum.

Şimdilik Beta aşamasında olan arayüz ile code sayfasında yazdıklarınızı derleyebiliyorsunuz. Buton koyabiliyorsunuz...
---------------------------------------------------------------------------------------------------

Linuxman.

http://www.istihza.com/tk2/icindekiler_tkinter.html       

*Tkinter kullanabilirsin.

Bence python ile program yazacaksan,linux kullan.
Forever Linux....
In theory,there is no difference between theory
and practice.In practice,there is !

caglar.dursun

WxWidget kullanmak istiyorsanız en mantıklı çözüm BOA Constructor olucaktır GUI builder da text editorude tümleşiktir.Yani tasarlayıp direk eventinin kodunu set edebilirsiniz.Visual studioda olduğu gibi.

Onun dışında ayrı bir ide ile uğraşmaktansa gedit in gerekli pluginleriyle gedit i bi Python IDE ye çevirebirsiniz.Hatta eğer ubuntuda uygulama geliştircekseniz quickly bu konuda baya bir kolaylık sağlar.Hatta lbir auncpad acountunuz varsa bu konsol scriptlerini kullanarak çok pratik bi şekilde ppa server a upload da edebiliyorsunuz.Ayrıntılı bilgiler için youtube un ubuntu development channel ına göz atabilirsiniz.Şimdilik sadece PyGTK kullanılarak yazılmış bir templeate veriyor ancak ilerde Qt yide ekliceklerdi yanılmıyorsam.

livetogogo

arkadaşlar python ile windows ortamındada birşeyler yapmak için "Visual Tkinter "programını kullanabilirsiniz. Yerli malı ve free... Download adresimiz... http://pythontr.org/

mbt28

Eğer crossplatform olsun istiyorsanız pyfltk2 kullanabilirsiniz fltk yıda static olarak gömersiniz içine olur biter. Ftk2 de arayüz tasarlayıcısı var onla tasarlayıp python kodlarına çevirebiliyorsunuz ardından dosyayı açıp içine kodları girersiniz. Zaten program içinde kod girmek ne kadar pratik ve anlaşılır olur bilemiyorum.

rutku

Bahsedilen Qt,Gtk,tkinter ve wxwidgets de 3 platformda çalışıyor. Tasarım genarate etmenin bir önemi yok bence.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

Kaleihan

Konuyu hortlatıyorum ama :)) Şu tkinter linux dağıtımlarında kurulu değilmiş. Paketi bizim kurmamız lazım. Manjaro linux için tkinter'i nasıl kurabilirim. Yazılım merkezine tkinter yazınca çıkmıyor.
edit: http://www.istihza.com/wiki/doku.php?id=gnu_linux_dagitimlarinda_tkinter_paketinin_adi buradan yararlanarak paketi yükledim.