Terminal Arkaplan ve Font rengini değiştiren Fonksiyon ?

Başlatan blackwidow, 02 Mart 2015 - 23:05:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

blackwidow

Merhaba Arkadaşlar

Terminalin arkayüzünü değiştirecek olan fonksiyon var mı ? Yani C projesinde kullanmak istediğim birşey .sh lı olarak script olarak buldum ama bana C ile yazılmış bir fonksiyon lazım tabi varsa .

Teşekkürler

Reverser

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

cagriemer

curses, ncurses gibi kutuphaneleri arastirmalisiniz.

furkankalkan

Renk kodları yazılırken kaçış karakterleri kullanılduığından her programlama dilinde renk kodlarını kullanabilirsiniz.
Örneğin C için:
#include<stdio.h>

main()
{
    printf("\e[31mHello World\e[0m");

}

Kodu kırmızı olarak Hello World yazdırır. Her defasında kaçış karakterleriyle uğraşmak istemiyorsanız bunları değişken olarak tanımlayıp öyle kullanabilirsiniz.  İyi Forumlar :)
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

blackwidow

Alıntı yapılan: furkankalkan - 03 Mart 2015 - 15:40:25
Renk kodları yazılırken kaçış karakterleri kullanılduığından her programlama dilinde renk kodlarını kullanabilirsiniz.
Örneğin C için:
#include<stdio.h>

main()
{

}

Kodu kırmızı olarak Hello World yazdırır. Her defasında kaçış karakterleriyle uğraşmak istemiyorsanız bunları değişken olarak tanımlayıp öyle kullanabilirsiniz.  İyi Forumlar :)

Teşekkürler
Aynısı buldum ama shellscript'i Define ile tanımlayıp daha iyi birşeyler yapacağım

ewreka

merhaba arkadaşlar ben de bu konuyla ilgileniyordum aslında yani terminalin arkasını maviye boyayıp farklı renkte textler girebilmeyi filan....
kısacası sayın blackwindow bulduklarınızı burada paylaşmayı düşünürmüsünüz ???

blackwidow

Alıntı yapılan: furkankalkan - 03 Mart 2015 - 15:40:25
Örneğin C için:
#include<stdio.h>

main()
{

}

Hocam bash script ile sizce kayan yazı veya flip flap bir nokta yapılabilir mi ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Mart 2015 - 02:19:46

Alıntı yapılan: ewreka - 05 Mart 2015 - 00:30:03
merhaba arkadaşlar ben de bu konuyla ilgileniyordum aslında yani terminalin arkasını maviye boyayıp farklı renkte textler girebilmeyi filan....
kısacası sayın blackwindow bulduklarınızı burada paylaşmayı düşünürmüsünüz ???

pek tabii hocam

aslında olay basit haliyle @furkankalkan hocanın dediği gibi .

printf("\e[31mHello World\e[0m"); gibi bir kod [31 koduyla yani renklendirme koduyla terminale basıyor -> Hello World

Tamamen ekran background'unu değiştirmenin birkaç değişik yolu var öncelikle gconftool da id yi bulup id'den işlem yaptırabilirsin script olarak araştırırsan bulabilirsin

şu sayfada detaylarına girilmiş;

http://unix.stackexchange.com/questions/133914/set-gnome-terminal-background-text-color-from-bash-script

Ben tam anlamıyla yapmadım ama yapanlar var sitelerde . Sadece yapacağım text'in backgroundunu değiştirmek olacak o da şu şekilde ;

printf("\033[40;37m Hello World\033[0m");

gibi.

Bir sorun olursa elimden geldiği kadar cevaplamaya çalışırım hazır bu konuda duruyorken :)

Kolay Gelsin

tlg

Alıntı yapılan: blackwidow - 05 Mart 2015 - 01:01:13
Hocam bash script ile sizce kayan yazı veya flip flap bir nokta yapılabilir mi ?

Örnek olarak burada bir uygulama var, yapılabilir sanırım.
https://github.com/livibetter/pipesX.sh

blackwidow

Alıntı yapılan: tlg - 05 Mart 2015 - 02:49:24
Alıntı yapılan: blackwidow - 05 Mart 2015 - 01:01:13

Örnek olarak burada bir uygulama var, yapılabilir sanırım.
https://github.com/livibetter/pipesX.sh

çok teşekkür ederim :)

Wassp

Tam mantigi bilmiyorum fakat kaynak kodu icinde su sekilde kullanilabilen bazi kodlar bulmustum belki isine yarar...

printf("%c]0;%s%c", '\033', "Determinant Hesabi (c) Kaan Kara", '\007'); // window title
    system("resize -s 30 75"); // window size
    system("osascript -e \"tell application \\\"Terminal\\\" to set background color of window 1 to {40000,0,0,0}\""); // backgroound color
    system("osascript -e \"tell application \\\"Terminal\\\" to set normal text color of window 1 to {60000,60000,5000}\""); // text color