[Çözüldü] Windows boot manager 0xc000007b hata kodu

Başlatan uçbirim2002, 13 Mart 2016 - 00:04:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

uçbirim2002

Yeni bir dizüstü bilgisayar aldım. Eski bilgisayarda Ubuntu'yu ayrı bir bölüme kuruyor, sonrada EasyBCD ile Windows Boot Manager'ın listesine ekliyordum. Yeni bilgisayarda aynı işlemi yaptım ama açılışta Ubuntu'yu seçtiğimde başlıkta belirttiğim hata mesajı çıkıyor. Ubuntu'yu sürekli kurcaladığım için Grub menüsünü kullanmak istemiyorum. Bir sorun olduğu zaman Windows'dan hallediyorum. Bu boot hatasının sebebi nedir ve nasıl çözebilirim?

Teşekkürler.
Hello!

plazma

Grub kullanmıyorsanız bizim tarafta yapılabilecek bir şey kalmıyor, hatada windows hatası google da aratın yada windows forumları çare olacaktır konu hakkında.

uçbirim2002

Sanırım UEFI ile ilgili bir sorun. Son birkaç saatimi buna harcadım. Ubuntuyu nasıl kurabilirim UEFI sisteme?

NOT: Wiki'de ki makaleyi gördüm. Ancak nasıl kurmam gerektiğine dair bir fikir vermedi.

Özellikleri:

Acer Aspire R3 4711
8 GB Ram
64bit
Dokunmatik Ekran

Hello!

plazma

İndirdiğiniz kalıbı md5 kontrolünü sağlayın ilk olarak [1], sonra usb ile kurulum yapıyorsanız rufus programında belleğe uefi olarak yazdırın kalıbı [2], dvd ise [3], uefi kurulum yönergeleri içinde [4].  Adımları sırasıyla uygulayın fikir vermedi demişsiniz ama takıldığınız yer tam olarak neresi oluyor daha açıklayıcı şekilde yazarsanız ona göre cevap verelim.

1. http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Md5_kontrolü
2. http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ubuntu_ISO_dosyasını_USB_belleğe_yazdırmak
3. http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ubuntu_ISO_dosyasını_DVD%27ye_yazdırmak
4. http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=UEFI_modunda_Ubuntu_kurulumu

uçbirim2002

MD5 Kontrolü: Doğru

USB belleğe rufus ile yazdırdım. Seçenek olarak "BIOS yada UEFI Bilgisayarlar için MBR Bölüm Düzeni" seçtim. Geri kalan ayarları verdiğiniz linkte ki gibi yaptım. UEFI olayında anlayamadığım şey EFI ile UEFI aynı şey mi? Çünkü Wiki'de ki anlatımda EFI olarak kurulum diyor. Yani Wiki'de anlatılan hangi bölümü benim uygulamam gerekiyor?
Hello!

heartsmagic

Aynı şey diyebiliriz, UEFI olayın ismi, EFI ise bölümün.
UEFI kurulumu esasnda ayrı değil, biraz açılış ayarlaması yapılacak biraz Grub. Açılıştan kasıt da UEFI ayarlarında "Güvenli başlangıç" falan kapatılıyor, Viki'de yazıyor bunlar. Gerisi bizim taraf için Boot-Repair kullanarak Grub'un UEFI'ye ayarlanması. Fakat sen Grub kullanmadığın için bizim taraf es geçiliyor bu durumda. Windows tarafı için araştırma yapman gerekiyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

uçbirim2002

Peki Grub kullanırsam bir sorunla karşılaşabilirmiyim? Yani sistemin açılmaması, Windows'a ulaşamamak gibi. Veya Grub'u istediğim zaman kaldırabilirmiyim disk bölümlerinde ki bilgileri kaybetmeden? MbrFix adlı bir uygulama gördüm ama kullanmaya çekindim doğrusu :)
Hello!

heartsmagic

Sorun çıkar mı çıkmaz mı peşin olarak söylemek mümkün değil, neticede bu bir uygulama. Fakat birçok insanın kullandığını düşününce neden denemeyesin? İlla kullan demiyorum, sadece şu an yaşadığın sorun Linux ile ilgili değil, üzerine eğilemeyiz.

Sorun yaşarsan kaldırabilir misin? Bu türde önyükleme uygulamaları kaldırılmazlar, bir başka sistemin uygulaması tarafından ezilirler. Eskiden MBR vardı, söylediğin şekilde Windows tarafında düzeltme yapılıyordu. UEFI'den sonra diskler artık MBR değil, GPT olarak kullanılıyor. Haliyle Windows tarafında önyükleyiciyi kurduğunda Grub silinir. Ona da artık Google'da bakacaksın, Windows konusunda seni yanlış yönlendirim kendi adıma :)

uçbirim2002

Tamam. Şu an Grub kurudum. Ama yeni bir sorun hasıl oldu. Grub ekranı görünmüyor bile! Direk Windows açılıyor. AMa ben Grub'u /dev/sda'ya kurdum?

Bir sorun daha belirteyim. Bu sorun hep vardı. USB ile boot ettiğim zaman Ubuntu'yu kurmadan deniyorum ama ekran dokunmatik olduğu için fare imleci görünmüyor. Hatta bazen sınama modun da kilitlenmeler oluyor. Ne zaman kurulum ekranına geçer ve, disk bölümü ayırma kısmına gelirsem o zaman imlec görünüyor ve normal bir şekilde sınama yapabiliyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Mart 2016 - 20:46:18

Sanırım Grub menüsü açılıyor ama hiç bir şey görünmüyor. Sadece mor ekran. Bir süre daha bekliyor ve Ubuntu splash ekranı görünüyor. Sistem açılıyor ama oturum açma ekranın da takılı kalıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Mart 2016 - 21:10:47

Tuhaf bir sorun ama sanırım düzeldi. Boot-repair ile önerilen onarma yaptım. Şu an Grub menüsü görünüyor. Bu arada not ediyim Grub'a  ulaşmak için önce EasyBCD ile Windows Boot Manager listesinin gösünmesini sağladım (listeye ubuntu eklemesem de). Windows Boot Manager görünürken ESC tuşuna basıp ardından Grub'un yüklü olduğu bölümü seçtim. Bu şekilde Grub'a ulaştım.
Hello!

heartsmagic

sda derken, eğer tek disk varsa ona kuracaksın zaten tabi.
Şu an Grub güzel güzel geliyor mu en başta?

uçbirim2002

Grub güzel güzel geliyor evet :) Galiba konu için çözüldü diyebiliriz.
Hello!