[Çözüldü] ubuntu kurulum cdsi problemi

Başlatan Barış Can, 07 Mart 2016 - 12:25:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Barış Can

sıfırdan kurmaya çalışıyorum ubuntu'yu. ancak yaktığım dvd'yi taktığımda ekran bir süre lenovo siyah ekran olarak kalıyor ve  kuruluma geçemiyorum. ekte görsel iletiyorum. mobildeyim, yazım hataları için üzgünüm.

not. bios ayarlarım her zaman olduğu gibi. yani orayı hiç ellemedim. yine de ekte gönderiyorum: http://hizliresim.com/bDJdbZ

not2. eski ubuntu kurulum dvd'si çalışıyor, ama bunu doğru yazdığıma emin olmama rağmen, ki bir önceki dvd'yi hatalı yaktı brasero, bunu k3b ile çektim, yine de okumamakta ısrarlı.

[eklenti yönetici tarafından silindi]
» genelde hiçbir şey planladığım gibi gitmez.
» kişisel blog.

barış

DVD'ye yazdığın kalıbın çalışıp çalışmadığını nasıl doğruladın? Konuya ilişkin daha fazla bilgi iyi olur.

TopKek

DVD'yi en yavaş hızda yakmayı deneyin
Arch Linux mu Gentoo mu?

Barış Can

k3b başarılı komutu ile döndü, zaten her şeyi wiki düzenine göre yaptım. yani, sonradan baktım ve öyle yapmışım. öncesinde bakmaya ihtiyaç duymamıştım iso kalıbı yazmak için. brasero ile ilk denediğim dvd hata verdi, çöpe attım, ikincisini k3b ile yaktım. ikincisi başarılı oldu.

peki bu sorunu nasıl çözdüm?
sanıyorum dvd okuyucumda problem vardı, bilgisayarım ubuntu 15.10'da açık haldeyken dahi dvd'yi okuyamadığını gördüm. ancak ilginç bir şekilde bir önceki kurulum dvd'mi anında okuyordu. yeniden başlattım, sonrasında yeniden başlatma anında grub'a geldiğinde; yeni kurulum dvd'mi taktım; okumayı başardı. tabii bunu, on; on beş denemeden sonra yaptım, oraları hiç açmıyorum, tak çıkar, tak çıkar...

velhasıl ubuntu'da okuduğunu gördüğüm andan itibaren derhal yeniden başlattım ve bir anda kurulum safhasına yönlendi.
bilmiyorum sorun nerede; ya dvd okuyucum problemli -ancak bir önceki kurulum dvd'sini okuyabiliyor ya da herhangi bir dvd / cd'yi- ya da bu maxell'in boş dvd'leri. :)

böyleyken böyle arkadaşlar, ikinize de teşekkür ederim zahmet ettiniz.
» kişisel blog.

seron

Linuxlar ilginç bir şekilde sorunlu donanımları çalıştırabilmektedir(şahsi tecrübelerime göre.) Hatta sorunlu ve açılmayan, kafa vuran bir harddiskten veri kurtarmamı sağladı bir linux dağıtımı.
Öte yandan bazı CD-DVD Writer cihazlarının yazdığı disklerin başka bilgisayarlarda okunamadığına da denk gelmişliğimiz vardır (sıkça bilgisayar bakımı yapılan bir yerde bulunuyorum) özellikle sony ve HP markalarda bu sorunla sık karşılaştık.

Sorununuzun nedeni mercek kirlenmesi ya da kafa ayarı olabilir. Merceğe zarar vermeden temizlemek zordur. kafa ayarı dediğimiz şey de elektronikte "trimpot (trimmer potansiyometre - ayarlı direnç) dediğimiz bir vidanın hassas şekilde kurcalanması ile mümkün olur ki bu, uzman kişilerin bile cesaret edemediği bir durum.

heartsmagic

Sorun çözüldü desek mi? :) Bu arada, senelerce kullandığım ISO yakma yöntemim:

cat /usr/local/bin/isoyak                                                                           
cdrecord -v dev=/dev/sr0 speed=4 driveropts=burnfree -dao -eject -overburn -data $1

Parmak belleklerden sonra haliyle kullanmaz oldum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Barış Can

@seron, donanım tarafını hiç bilmediğim için, okuyucuya dokunmuyorum bile... yine de teşekkür ederim ilginiz için. (:
@heartsmagic, belleğim arkadaşımdaydı, dvd'ye kaldık biz de, kalmaz olaydık. :)
çözüldü etiketini ekledim, kilitlenebilir.
» kişisel blog.