Ubuntuda Boot edilebilen CD veya USB nasıl oluşturabilirim?

Başlatan Karahan Sarıoğlu, 27 Şubat 2016 - 20:03:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Karahan Sarıoğlu

Şuan ubuntu 15.10dayım ve windows10 yükleyeceğim. yanyana kullanmıyacam sadece windows kullanıcam, elimde 15gb flash bellek ve 5gb cd var. windows10 iso dosyası 3,5 gb. unetbootinle yazdırmayı deniyorum 1 saniye içinde işlemleri tamamlıyor gibi görünüyor ama usbyi boot edemiyorum çalışmıyor yani unetbootin. braseroyla yazdım isoyu cdye ama bu sefer de nasıl boot edeceğimi bilmiyorum. yazdırdıktan sonra cdden boot ettiğimde yine ubuntu başlıyor görmüyor cd'yi ne yapabilirim acaba?

barış

sudo fdisk -lile flashdisk'in bağlı olduğu bölüm bulunur. Örnek olarak bu bölümün /dev/sdX olduğunu farz edelim.

sudo dd if=/windows_kalibi.iso of=/dev/sdx bs=1m
[/b]ile yazma işlemi başlatılır. Bu işlem bitene kadar uçbirimde bir tepki oluşmaz. Sabırlı olun.

Karahan Sarıoğlu

peki bu yazma işlemi bitince boot etmem için ek bir işlem yapmayacağım, direk biostan boot edeceğim değil mi?

edit :

karahan@karahan:~$ sudo dd if=/windows10.iso of=/dev/sdx bs=1m
dd: geçersiz sayı `1m'
karahan@karahan:~$

böyle hata veriyor.

plazma

Sdx yerine sürücü harfi gelecek barış 'ın önerdiği ilk çıktıyı aktarırsanız bakalım.

AguilaNegra

Karahan Sarıoğlu

sdx yerine sürücün adını yazdım (sdb) fakat yine aynı hatayı veriyor. winusb yi de kuruyorum kuruluyor fakat tıklıyorum hiç bi tepki vermiyor açılmıyor.

ata1

dd if=iso_kalibinin_ismi.iso of=/dev/sdX bs=4M

olarak denermisin

Karahan Sarıoğlu

Alıntı yapılan: ata1 - 27 Şubat 2016 - 23:03:18

olarak denermisin

karahan@karahan:~$ dd if=windows10.iso of=/dev/sdX bs=4M
dd: `windows10.iso' açılamadı: Böyle bir dosya ya da dizin yok

şimdide böyle diyor ama indirdiğim dosyanın adı windows10. hatta indirilenler klasöründe. ne yapmam gerekiyor?

heartsmagic

CD'ye yazdırıp onunla açamıyorsan artık olayı bizim tarafta arama bence. Makine CD'den önyükleme yapamıyorsa ya yanlış ayar yapılıyordur ya da hazırlanan CD doğru değildir. "İndirilen" bir Windows'un sağlıklı olduğunu söyleyebilir misin bizlere? Microsoft'un sitesinden mi indiriliyor bu ISO?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Karahan Sarıoğlu

hocam cd zaten dandik bir cd idi pek güvenmiyordum ve evet  iso doğru bir iso windows sitesindendir. md5 check yaptım. cdden vazgeçtim artık zaten, usbden yapmamın yolunu söyleyebilir misiniz rica etsem?

ata1

Alıntı yapılan: Karahan Sarıoğlu - 27 Şubat 2016 - 23:13:31
Alıntı yapılan: ata1 - 27 Şubat 2016 - 23:03:18

olarak denermisin

karahan@karahan:~$ dd if=windows10.iso of=/dev/sdX bs=4M
dd: `windows10.iso' açılamadı: Böyle bir dosya ya da dizin yok

şimdide böyle diyor ama indirdiğim dosyanın adı windows10. hatta indirilenler klasöründe. ne yapmam gerekiyor?

dev/sdX bu kısıma yazdırılacak flash yada cd göstermelisin ayrıca verdiğim gibi yapıştırmışsın anladığım kadarı.
ayrıca nerede bu iso o bölümde terminal açılıp root olarak yapılmalı.örnek indirlenlerde iseo o klasörde açılacak terminal

Karahan Sarıoğlu

karahan@karahan:~/İndirilenler$ dd if=windows10.iso of=/dev/sdb bs=4M
dd: `/dev/sdb' açılamadı: Erişim engellendi

diyor. erişimi kaldırsam olacak galiba ama nasıl?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Şubat 2016 - 00:12:58

şuan winusb yi kurdum http://onetransistor.blogspot.com.tr/2015/11/how-to-install-winusb-in-ubuntu-1510.html bu siteden , işlemlerde bir hata çıkarsa veyahut işlemi başarıyla tamamlarsam aktaracağım sizlere.

ata1

basit ama etkili yol indirenleri açıp boş alana sağtıklayıp terminal aç de root ol komutu işle

Karahan Sarıoğlu

Alıntı yapılan: ata1 - 28 Şubat 2016 - 00:25:34
basit ama etkili yol indirenleri açıp boş alana sağtıklayıp terminal aç de root ol komutu işle

eğer winusb işe yaramazsa onu deneyeceğim. bir şey soracaktım ayrıca; bu winusb şuan usbyi yazıyor ya, bitince terminalden falan herhangi bir işlem yapmam lazım mı boot için? yoksa direk başlatıcam bios dan

ata1

yazdırma sorunsuz biterse yapmanız gereken bir şey yok bıosda flas'ı ılk sıraya alıp başlayacaksınız

Karahan Sarıoğlu

Installation failed !
Exit code: 256
Log:
Formating device...
blockdev: ioctl error on BLKRRPART: Aygıt ya da özkaynak meşgul
Mounting...
mount: /dev/loop0 is write-protected, mounting read-only
Copying...
Installing grub...
Installing for x86_64-efi platform.
grub-install: hata: /media/winusb_target_1456611074_18270 EFI disk bölümü gibi görünmüyor.
.
Error occured !
Syncing...
/usr/bin/winusb: satır 78: 23124 Sonlandırıldı        while true; do
    sleep 0.05; echo 'pulse';
done
Cleaning...
/usr/bin/winusb: satır 78: 23379 Sonlandırıldı        while true; do
done
Umounting and removing '/media/winusb_iso_1456611074_18270'...
Umounting and removing '/media/winusb_target_1456611074_18270'...

off bu sorunu verdi.  >:(

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

USB yöntemi Windows kalıpları için daha zor, CD bul temizinden ona yak.

Karahan Sarıoğlu

yakınca direk boot edilebilir bi cd mi oluyo, örneğin brasero ile. boot için bişey yapmama gerek var mı?

heartsmagic

Elindeki ISO düzgün bir ISO ise, açmadan doğrudan CD'ye yakarsan bir şey yapmana gerek olmaz.

Karahan Sarıoğlu

yeni cd bulamadım maalesef eskileri de ubuntu görmüyor, ama dd komutuyla isoyu usbye yazdırdım. ikinci kez windowsun sitesinden indirdim isoyu yani doğru olduğuna eminim ama bir şey eksik, boot etmiyor usbden, usb bozuk değil kısa zamanda başka bir işletim sistemini boot etmiştim. şu bootu nasıl edileceğini bulsam olacak aslında ama  :-\ (uefi den usb hdd yi en üste getiriyorum, başlangıçta acer yazısı gelince direk F12 tuşuna basınca soruyor zaten hangisini boot edeyim diye. bende usb hddyi seçiyorum yanında yazıyor ztn markası hp diye, sonra boot ediyor onu. sol üstte beyaz bir imleç var yanıp sönüyor sürekli. başka da bir işlem yok. ne yapmam gerek  :-[ :-[

Sh4oTT

Alıntı yapılan: Karahan SarıoğluInstallation failed !
Exit code: 256
Log:
Formating device...
blockdev: ioctl error on BLKRRPART: Aygıt ya da özkaynak meşgul
Mounting...
mount: /dev/loop0 is write-protected, mounting read-only
Copying...
Installing grub...
Installing for x86_64-efi platform.
grub-install: hata: /media/winusb_target_1456611074_18270 EFI disk bölümü gibi görünmüyor.
.
Error occured !
Syncing...
/usr/bin/winusb: satır 78: 23124 Sonlandırıldı        while true; do
done
Cleaning...
/usr/bin/winusb: satır 78: 23379 Sonlandırıldı        while true; do
done
Umounting and removing '/media/winusb_iso_1456611074_18270'...
Umounting and removing '/media/winusb_target_1456611074_18270'...

off bu sorunu verdi. 
Bu hatanin aynisini bende aliyordum ama hata vermesine ragmen calisiyordu denedinizmi?

Karahan Sarıoğlu

aa hiç denemedim. birdaha yapıp deniyeyim bakalım ne olacak  :P