Kazam ile ekran videosu kaydederken masaüstü donuyor.

Başlatan yomraliahmet, 07 Ocak 2015 - 20:11:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yomraliahmet

Merhaba,
Kazam ile ders çekerken masaüstü donuyor hiç bir şey yapamıyorum ama program çekime devam ediyor programı kapatma kapatamayıp ancak reset atmak durumunda kalıyorum. İlk 5 dk birşey olmuyor ama sonrasında yavaşlama oluyor ve donuyor.

Bu neden olabilir acaba nasıl çözebilirim?

heartsmagic

Grafik kartı nedir, sürücüleri kurulu mu?
ekrankomut

Ayrıca, donduğu anda ctrl+alt+f1 ile uçbirime düşebiliyor musun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

yomraliahmet

ctrl+alt+f1  ile uçbirimi açıyor.

Ekran Kartı ile alakalı çıktılar aşağıdaki gibi ben herhangi bir driver kurmadım.

ahmet@ahmet ~ $ lspci | egrep "VGA|3D|Display"
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV620 LE [Radeon HD 3450]
ahmet@ahmet ~ $ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on AMD RV620
    GL_MESA_texture_signed_rgba, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
    GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,

heartsmagic

ATI/AMD senin grafik kartına desteği bıraktı ne yazık ki. Haliyle şu an kullandığın açık kaynak sürücülere mecbur durumdasın. Sorun sürücülerden midir yoksa Kazam'dan mıdır bilemiyorum. X'i çaktığı için de irdelemek güç. Fakat illa Kazam kullanmak zorunda değilsen forumda son zamanlarda önerilen ve kullanıcıların memnun olduğu SimpleScreen Recorder isimli uygulamayı deneyebilirsin. Olumlu dönüşler vardı kendisi için.

sudo add-apt-repository ppa:maarten-baert/simplescreenrecorder
sudo apt-get update
sudo apt-get install simplescreenrecorder

yomraliahmet

Sorun benim ekran kartımla alakalı ama anlamadığım nokta manjaro cinnamon kurdum onda bir sıkıntı çıkarmadı.Manjaro o zaman benim sürücüyü destekliyor heralde. bu önerdiğiniz programı da kurdum o hiç kayıt yapmadı... Birde manjaro kuralım yeni şeyler öğrenmek zorunda kalacağız ama öğrenmek iyidir. Çok Teşekkürler...

heartsmagic

Manjaro'da da desteklenmez kartın. Mesele dağıtım meselesi değil. Şöyle ki, güncel dağıtımların kullandıkları X sürümü için yeni güncellemeler geçmiyor ATI artık bu kartlar için. Haliyle hiçbir dağıtım destek veremez senin kartının sürücüsüne. Hepsinde açık kaynaklı sürücüler kullanılır. Fakat, Kazam'ın çalışması ayrı bir mesele. Belki Manjaro tarafındaki paketlemede bir yama kullanılmıştır, belki Ubuntu tarafındaki açık kaynaklı sürücüler sıkıntı yapıyordur vs. Netice olarak Manjaro taban olarak ayrı bir dağıtım. Bu tarafta olan sorun orada olmayabilir, o tarafta olan da burada olmayabilir.

Diğer uygulamanın çalışmaması da bir garip, sende kayıt konusunda genel bir sıkıntı var demek ki.

yomraliahmet

Manjaro ciktilari bu sekilde. yukaridaki mint ciktilarla karsilastirilirsa farklilik grafik driverlarinda mi oluyor. oyleyse bu driverlari linux mint 17 cinnamon a kurabilir miyim kurarsam sikinti yasarmiyim..

[manjaro@manjaro ~]$ mhwd -l
> 0000:01:00.0 (0300:1002:95c5) Display controller ATI Technologies Inc:
--------------------------------------------------------------------------------
                  NAME               VERSION          FREEDRIVER           TYPE
--------------------------------------------------------------------------------
             video-ati            2014.10.03                true            PCI
            video-vesa            2012.09.18                true            PCI

> 0000:03:00.0 (0200:10ec:8168) Network controller Realtek Semiconductor Co., Ltd.:
         network-r8168            2013.12.07                true            PCI

[manjaro@manjaro ~]$ mhwd -li
> Installed PCI configs:
             video-ati            2014.10.03                true            PCI

Warning: No installed USB configs!
[manjaro@manjaro ~]$ mhwd -l -d
> PCI Device: /devices/pci0000:00/0000:00:01.0/0000:01:00.0 (0300:1002:95c5)
  Display controller ATI Technologies Inc RV620 LE [Radeon HD 3450]
  > INSTALLED:
   NAME: video-ati
   ATTACHED: PCI
   VERSION: 2014.10.03
   INFO: X.org ati video driver. Standard open source driver for AMD graphic cards.
   PRIORITY: 2
   FREEDRIVER: true
   DEPENDS: -
   CONFLICTS: -
   CLASSIDS: 0300
   VENDORIDS: 1002

> AVAILABLE:
   NAME: video-ati
   VERSION: 2014.10.03
   INFO: X.org ati video driver. Standard open source driver for AMD graphic cards.
   PRIORITY: 2
   VENDORIDS: 1002
   NAME: video-vesa
   VERSION: 2012.09.18
   INFO: X.org vesa video driver.
   PRIORITY: 0
   VENDORIDS: *

> PCI Device: /devices/pci0000:00/0000:00:1c.1/0000:03:00.0 (0200:10ec:8168)
  Network controller Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller
  > AVAILABLE:
   NAME: network-r8168
   VERSION: 2013.12.07
   INFO: RealTek RTL-8168 Gigabit Ethernet driver
   PRIORITY: 0
   CLASSIDS: 0200
   VENDORIDS: 1186 10ec

Warning: no configs for USB devices found!
[manjaro@manjaro ~]$

heartsmagic

Temelde sürücüler aynı:
Alıntı YapX.org ati video driver. Standard open source driver for AMD graphic cards.
demiş fark edebileceğin üzere. Kısacası açık kaynak sürücüler bunlar. Tabi arada sürüm farkı yoktur diyemiyorum, belki Manjaro tarafı daha günceldir. Fakat, doğrudan sürücüleri Mint tarafına alamazsın, dağıtım farklılığı söz konusu burada.

Eğer Mint 17, Ubuntu uyumlu ise Xorg Edgers PPA'sı denenebilir:
https://launchpad.net/~xorg-edgers/+archive/ubuntu/ppa

Ancak inan işe yarar mı yaramaz mı bilemiyorum. Mint 17'nin temel aldığı Ubuntu sürümüne göre bu PPA eklenebilir.

Not 0: Baktım da 17 sürümü 14.04 temelliymiş, kısacası oradaki Trusty kısmı kullanılabilir. Doğrudan PPA'yı ekleyebilirsin sisteme. Fakat işe yarayacağı konusunda söylediğim üzere bir şey söyleyemiyorum. Ayrıca, Xorg edgers kararsız paketleri de sunabiliyor, bunun bilincinde olarak ekle lütfen.

seron

Eskimeye yüz tutmuş bir konu ama çok da eski değil. başlık kalabalığı yapmaktansa buradan devam etmeyi uygun buldum.

Benim sorunum da bu arkadaşımızın sornuna çok benziyor.

Yalnız şu var: ilk yarım saatte sorun yaşamıyorum; gayet temiz, yüksek kaliteli ses ve görüntü kaydı yapabiliyor. Bugün saatlerce sitemiz için "kdenlive nasıl kullanılır videolu anlatım" konulu video için uğraştım. video 30 dakikayı aştıktan sonra kasılmalar hissettim. çekimi durdurunca kazam dondu ve cevap vermemeye başladı. normalde böyle olduğunda hiçbirşey yapmamak beklemek gerekiyor; o esnada kazam, videoyu derleyerek çıktı klasörüne aktarmaya çalışıyor. fakat bekledim bekledim, tık yok...

ben sadece ekran kartından vb kaynaklandığını düşünmüyorum, bana kalırsa temp dosyası şiştikçe yani video süresi arttıkça kasılmaya ve donmaya başlıyor.

neticede programı sistem gözlemcisinden sonlandırdım ve ortalama 40 dakika uğraşıp çektiğim video boşa gitti. aynı bilgisayarda windows da yüklü ve windows tarafında ücretsiz ekran kayıt yazılımları ile uğraşırken saatlerce video çekiyorum, bana mısın demiyor. sorunun temel nedeninde linux tarafında temp dosyasının şişmesi nedeniyle yazılımların zayıf kaldığını düşünüyorum.

şayet sorun için önerileriniz olursa denerim. eğer çaresi yok ise videoyu bölüm bölüm, kısa parçalar halinde çekeceğim. video çekiminde videoların bu yöntemle çekilmesi gerektiği konusunda da diğer linux kullanıcılarını uyaralım.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

Genel anlamda Linux tarafında şişmeden bahsedilemez, bahsedilen şey Kazam'a ait bir şişmedir. Eğer genel anlamda şişme olsa Linux çekilemez bir yer halini alır. Kazam tarafına hata bildiriminde bulunulabilir eğer bu durum sürekli oluyorsa.

seron

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Aralık 2015 - 18:43:23
Genel anlamda Linux tarafında şişmeden bahsedilemez, bahsedilen şey Kazam'a ait bir şişmedir. Eğer genel anlamda şişme olsa Linux çekilemez bir yer halini alır. Kazam tarafına hata bildiriminde bulunulabilir eğer bu durum sürekli oluyorsa.
Peki. O zaman geribildirimde bulunalım. Özellikleri başka başka olan üç makinede ve denediğim tüm linux sürümlerinde oluyor bu.

heartsmagic

Bu demektir ki Kazam bu süreleri yönetemiyor demektir ya da bir böcek var bir yerlerinde.

seron

Olabilir. Şimdi yukarıda önrdiğiniz yazılımı yükleyerek evde test yapacağım. şayet sorun yine tekrar ediyorsa....  :)

Bu arada kazam'a geribildirim yollamam için ubuntu one'a kayıt olmam gerekiyormuş. Daha önce kayıt olmuştum ama şifreyi unuttum gitti... Askıya aldık yani :) Yabancı dili iyi olan bir başkası varsa rica edelim o yollasın. kazam programı çalıştırarak yardım menüsünde sitesi gözüküyor. oradan resmi sitesine gidilebiliyor ve sayfanın sağında "böcek bildir" yeralıyor.

yardım için teşekkürler. şayet üstesinden gelemezsem en iyi yol çekimleri parça parça yapacağım. sonradan video kurgu yazılımı ile birleştiririm sorun değil.

seron

Yeni makine kurdum: Linux Mint Cinnamon 17.2 64Bit

Diğer makinemdeki 32bitte sorun olmamasına rağmen, öellikleri daha yüksek olan bu yeni bilgisayarda kazam, konuyu açan arkadaşın dediği gibi oluyor.
Başlatıldığı anda sistem donuyuyor demeyeyim de, takıla takıla gidiyor, yazılımı zor kapatıyorum.

Ekran özellikleri:
seron@seron-To-be-filled-by-O-E-M ~ $ lspci | egrep "VGA|3D|Display"
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Bonaire XT [Radeon HD 7790/8770 / R7 360 / R9 260/360 OEM]
seron@seron-To-be-filled-by-O-E-M ~ $ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: AMD Radeon HD 7700 Series
    GL_ARB_compute_shader, GL_ARB_conditional_render_inverted,
    GL_KTX_buffer_region, GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render,
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_KTX_buffer_region, GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render,
seron@seron-To-be-filled-by-O-E-M ~ $ xrandr
Screen 0: minimum 320 x 200, current 1280 x 1024, maximum 16384 x 16384
DFP1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DFP2 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DFP3 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DFP4 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DFP5 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DFP6 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DFP7 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
CRT1 connected primary 1280x1024+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 312mm x 234mm
   1280x1024      60.0*+
   1024x768       85.0 +   75.0     70.1     60.0 
   1280x960       60.0 
   1152x864       75.0 
   1280x768       60.0 
   1280x720       60.0 
   800x600        85.1     72.2     75.0     60.3     56.2 
   640x480        85.0     72.8     75.0     67.0     59.9 
seron@seron-To-be-filled-by-O-E-M ~ $ dpkg -l | egrep "nvidia|bumblebee|nvidia-prime|fglrx"
ii  nvidia-prime-applet                         1.0.3                                               all          An applet for NVIDIA Prime
seron@seron-To-be-filled-by-O-E-M ~ $

Sondaki bumblebee konmutunu yanlışlıkla verdim, kart AMD ati. Sürücüyü sitesinden indirip elle kurdum. sorunsuz yeniden başlattım ve görüntü sorunları veren assault cube düzeldi.

Terminale "kazam" deyince:
seron@seron-To-be-filled-by-O-E-M ~ $ kazam

(kazam:12212): Gtk-WARNING **: Can't set a parent on widget which has a parent

(kazam:12212): Gtk-WARNING **: Can't set a parent on widget which has a parent

Teşekkür ederim...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Şubat 2016 - 19:44:31

Arkadaşlar vaktinizi aldım özür dilerim.

Sorun şu şekilde çözülmüştür:

sudo apt-get purge kazam
Temiz kaldırdım.

sudo apt-get install kazam
Yeniden kurdum.

Sorun çözülmüştür...
:)
Öğreniyoruz öğreniyoruz...