Nautilus içinde terminal

Başlatan Chantre, 09 Kasım 2010 - 10:19:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Chantre

Nautilus Terminal, nautilus'unuz içine ufak bir terminal ekleyen güzel bir yazılım. Eğer hem nautilus'u hem terminali sıklıkla kullanıyorsanız çok hoşunuza gidebilir (benim gitti :) )

sudo add-apt-repository ppa:flozz/flozz

sudo apt-get update

sudo apt-get install nautilus-terminal

komutlarıyla kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra nautilus'u tekrar başlatalım:

nautilus -q

Yeniden başlattıktan sonra nautils'unuz aşağıdaki gibi olacak:

When you play the game of thrones, you win or you die!

stratovarius

Hım biraz Dolphin kıskanılmış anlaşılan  :-\

Teşekkürler bilgi için, Dolphin'in çok sevdiğim bir özelliğiydi.

krwlng

2 ay önce kullanmıştım fakat bana çoğu zaman normal terminal ekranı bile yetmezken küçücük görünümü yüzünden kaldırmıştım, fakat bunun bir alt modeli olan dizinde kısayol ile terminal açma olayını hala kullanıyorum.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

canosayan

sağ tık terminal aç yoruyordu. güzelmiş.
Chmod bizim işimiz.

hitokiri

yahu python-nautilus diye kütüphane varmış :D
pygtk ile bu işler yapılıyormuş  , < || > nautiluste şu üç butonun hep olmasını istemiştim bu habere ayrı bi sevindim :D

sem

Alışınca yararlı olabilecek bir özellik gibi geldi bana ama uzunca çıktılar olan işlemler zor olacaktır tabi krwlng'in dediği gibi... Ama dosyaları uçbirime sürükle bırak şeklinde yapılan işlemlerde kolaylık olur harbiden... (arşiv isimleri zor ve uzun olduğundan (bana göre) açmadan önce uçbirime sürükleyip bırakıyorum ben genelde)... Ben ayarlarda şöyle bir özellik görmedim acaba böyle bir ayarı var mıdır? Bilen var mı?

Mesela sem0900 kullancısının ev dizinindeyim...

cd Desktop

dediğim zaman pencerede de Masaüstü dizinim olacak. Yani uçbirimdeki;
pwd
komutu ile Nautilus'un gösterdiği dizin aynı olacak gibi?

Ek: Payşalım için teşekkür ederim  @Chantre...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

canosayan

bense şunu çözemedim. klasör değiştirince uçbirim tekrar açılıyor. keşke klasörden bağımsız çalışsa.
Chmod bizim işimiz.

zeitgeist

Beğendim bu özelliği  ;) Teşekkürler @Chantre.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: canosayan - 09 Kasım 2010 - 12:42:34
sağ tık terminal aç yoruyordu.

zormuş sahidende.  :)

Faydalı paylaşımlar'ı harika buluyorum, gerçektende.

garafatma

10.10'a geçtikten sonra bende kurmadım tekrar. kısa işler için güzel ama uzun çıktılarda bayağı zor oluyor, hele çözünürlüğünüz 1366x768 ise sığmıyor neredeyse.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

sem

Alıntı yapılan: sem0900 - 11 Kasım 2010 - 07:37:01
Alışınca yararlı olabilecek bir özellik gibi geldi bana ama uzunca çıktılar olan işlemler zor olacaktır tabi krwlng'in dediği gibi... Ama dosyaları uçbirime sürükle bırak şeklinde yapılan işlemlerde kolaylık olur harbiden... (arşiv isimleri zor ve uzun olduğundan (bana göre) açmadan önce uçbirime sürükleyip bırakıyorum ben genelde)... Ben ayarlarda şöyle bir özellik görmedim acaba böyle bir ayarı var mıdır? Bilen var mı?

Mesela sem0900 kullancısının ev dizinindeyim...

cd Desktop

dediğim zaman pencerede de Masaüstü dizinim olacak. Yani uçbirimdeki;
pwd
komutu ile Nautilus'un gösterdiği dizin aynı olacak gibi?

Tam tersi durum mevcut olduğu için belki de gerek duyulmamıştır... Şimdi fark ettim onu =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?