[Çözüldü] Uzaktan Erişime Açmak (Centos 7)

Başlatan ambermd, 14 Ocak 2016 - 23:52:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ambermd

Merhabalar,
Çalıştığım yeni bir iş istasyonunda Centos 7 kullanıyorum ama bir türlü uzaktan erişime açamıyorum. Bir çok yol denedim ama yerel ağdaki bilgisayarlarda ssh ile bağlanabilirken, evden bağlanmaya çalıştığımda, "Connection refused" ile karşılaşıyorum.
service sshd start ile açtım.
Nasıl çözebilirim?

heartsmagic

Dışarıya nasıl çıkıyor bu makine? Eğer bir modem veya yönlendirici arkasından çıkıyorsa yerel ağda bağlandığın gibi doğrudan bağlanamazsın. Modem veya yönlendirici tarafında 22 portunun bu çalıştığın makineye yönlendirilmesi gerekir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ambermd

Bağlanmak istediğim makineye service sshd statusyazdım ve aşağıdaki cevabı aldım

â sshd.service - OpenSSH server daemon
   Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/sshd.service; enabled; vendor preset: enabled)
   Active: active (running) since Tue 2016-01-12 17:42:00 EET; 2 days ago
     Docs: man:sshd(8)
           man:sshd_config(5)
Main PID: 1734 (sshd)
   CGroup: /system.slice/sshd.service
           ââ1734 /usr/sbin/sshd -D

Jan 12 17:42:00 localhost.localdomain systemd[1]: Started OpenSSH server daemon.
Jan 12 17:42:00 localhost.localdomain systemd[1]: Starting OpenSSH server daemon...
Jan 12 17:42:00 localhost.localdomain sshd[1734]: Server listening on 0.0.0.0 port 22.
Jan 12 17:42:00 localhost.localdomain sshd[1734]: Server listening on :: port 22.
Jan 14 14:47:50 fenbiypc-76-129.ege.edu.tr systemd[1]: Started OpenSSH server daemon.
Jan 15 01:29:52 fenbiypc-76-129.ege.edu.tr sshd[301]: Accepted password for root from 155.223.76.3 port 63148 ssh2
Jan 15 01:38:08 fenbiypc-76-129.ege.edu.tr systemd[1]: Started OpenSSH server daemon.

Dediğiniz gibi yerel ağdan bağlanılıyor ama dışarıya çıkamıyor. Yönlendirmeyi nasıl yapabilirim?  yardımınız için teşekkürler.

heartsmagic

Nasıl bir ağ burası? Modem veya yönlendirici senin denetiminde mi? Hani evinde olsan modem tarafında basit bir port yönlendirmesi yapacaksın o kadar, fakat bir ağda çalışıyorsan bunu ağın yöneticisinden istemen lazım.

ambermd

benim denetimimde değil, üniversitede ağı içerisinde olduğundan ağ yöneticisi ile konuşmam gerekiyor olabilir, teşekkür ederim yardımınız için. Normalde windows bilgisayara uzaktan alpemix ile kolayca bağlanabiliyordum, centos için de uzaktan erişim kendim yapabilseydim iyi olurdu. teşekkür ederim tekrar.

heartsmagic

O şekilde yardımcı olmazlar sana, koskoca ağı SSH için sana bağlamazlar yani :) Bu iş için genelde farklı çözümler sağlanıyor olabilir, örneğin bir geçiş makinesine güvenli bir şekilde giriş yapıp isteyen kendi makinesine geçebilir buradan. 

Senin bahsettiğin yöntem SSH mantığından farklı. O tipte bir uygulama arıyorsan Teamviewer'a bakabilirsin, Linux sürümü de mevcut. Ağ içinde uygulama katmanında özellikle engellenmediyse kullanman mümkün olabilir. 

WhiteScars

eğer ofisinde dışardan bağlanabilen bir bilgisayar varsa ve ofisindeki bilgisayar bu centos makinaya ssh ile bağlanıyorsa;

tünel kurarak bağlanabilirsin.

Yada hamachi gibi VPN programları var. Bu vpn programlarını kendi bilgisayarına ve centos sunucusuna kurup kendine VPN yaratıp ssh ile bağlanabilirsin.

İnsanoğluna bırakabileceğiniz en güzel miras tecrübelerinizdir.