[Çözüldü] 2 farklı işletim sistemi ?

Başlatan moons94, 25 Ocak 2016 - 11:49:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

moons94

Bende 1 tane SSD 1 tane HDD var.
SSD Ubuntu
HDD Windows
kurmak istiyorum.
Bunu daha önce denedim ama bir türlü başaramadım.
Hep boot sorunu yaşadım.
bugün yada yarın tekrar bir deneme yapacağım.
SSD Ubuntu kurulu şuanda, HDD sökücem başka bir bilgisayara takıp orada windows kuracağım.
Acaba önerisi olan var mı ?
"Boot sorunu şu şekilde geçer" diyebilecek biri.
AMD GPU %100 FAN: CTRL + ALT + T
aticonfig --pplib-cmd "set fanspeed 0 100"

ahmet_matematikci

♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

moons94

Bios ayarından kastın ilk boot menusünden "önce windows yüklü olan HDD aç" ayarlamaksa evet.
Direk ubuntuyu açıyordu.

ahmet_matematikci

Malesef sorun öyle çözülmez. Önce windows kurarsın sonra hdd yi çıkarmadan ubuntu kurarsın gru menüsü çıkar karşına.
Önce ubuntu sonra windows kurar isen sadece windows açılır.
İki hdd ye farklı işletim sistemi kurmak sana yardımcı olmaz .
Bu arada virtualbox yada vmware gibi sanal bilgisayar düşünebilirsin.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

heartsmagic

İkinci diske Windows kurulacaksa eğer Grub'un sonradan düzenlenerek bu diskten Windows'u açması sağlanmalı. Forumda farklı örnekleri vardır, Boot Repair de başa çıkabilir muhtemelen.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

seron

Ben şuna takıldım:
Alıntı yapılan: moons94 - 25 Ocak 2016 - 11:49:59
SSD Ubuntu kurulu şuanda, HDD sökücem başka bir bilgisayara takıp orada windows kuracağım.
Olmaz. Windowsu o bilgisayarda kurmazsanız bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz:

Ya hiç açılmayabilir,
Mavi ekran hataları oluşabilir,
Kurulur ama kullanımda sorunlar oluşabilir.

SSD'yi çıkartıp windows'u öyle kurun. Daha sonra yukarıdaki mesajlarda da belirtilmiş; Grub onarımı/yeniden kurulumu yapılarak sorun çözülebilir.

Not: nasıl yapılır diye bana sormayın :) ben hiç yapmadım, bilmiyorum.

if

@moons94, Windows'u barındıracak diski kullanacağınız bilgisayar dışında farklı bir bilgisayara takıp kurulum gerçekleştirirseniz kullanacağınız bilgisayara taktığınızda sorun yaşarsınız. O yüzden Ubuntu kurulu SSD'yi çıkartıp HDD'yi takın ve Windows kurulumunu gerçekleştirin. Kurulumdan sonra HDD'yi çıkartıp SSD'yi takın. Ubuntu'yu açtıktan sonra HDD'yi usb ile takın. Aşağıdaki komutla Grub'u güncelleyip Windows'u Grub'a ekleyin.

sudo grub2-update

Aşağıdakine benzer satırlar gördüğünüzde Windows Grub'a eklenmiştir.

Bulunan Windows Recovery Environment (loader), /dev/sda1 üzerinde
Bulunan Windows 7 (loader), /dev/sda2 üzerinde

Windows kurulu HDD bilgisayara takılı iken bilgisayarı yeniden başlattığınızda Grub ekranındaki ilgili seçeneğini seçerek Windows'u başlatabilirsiniz.
Bu süreçte dikkat edilmesi gereken husus BIOS ya da UEFI ayarlarında önyüklemenin yapılacağı ilk aygıtın Ubuntu kurulu SSD olması gerekiyor. İlk aygıt USB ya da harici disk ise doğrudan Windows kurulu disk başlar.

moons94

Herkesin ilgi ve alakası için teşekkür ederim.
SSD UBUNTU
HDD WİNDOWS
yapmayı başardım.
Bilgisayar açılırken Ubuntu açılıyor fakat açılmadan biosa girip oradan boot kısmında hdd aç diyince windows açılıyor.
Daha önce çok denedim yapamadım bu sefer hdd başka bir bilgisayara takıp oradan format atınca oldu.

if

@mons94, Windows'a her geçmek istediğinizde BIOS'a girip diski seçmektense USB HDD ya da harici HDD seçeneğini ilk açılacak disk olması için en başa getirmeniz daha işlevsel olur. Bilgisayar açılmadan HDD'yi takarsınız, bilgisayar açılırken direk Windows'a girersiniz. HDD takılı olmadığında bilgisayar başlatıldığında ise Ubuntu'ya girersiniz.

moons94

Asus anakartın biosu kullanmak çok kolay ve hızlı. Bana herhangi bir sorun çıkarmıyor.
toplam 3 tıkla HDD geçebiliyorum.
Hatta fast boot olduysa eğer tek tık.