Hiç ismim yok!

Başlatan bgencacat, 22 Ocak 2016 - 15:43:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bgencacat

Merhaba ben Ubuntu'da yeniyim.
Sistemi kurcalarken ve Internet'te araştırmalar yaparken çokça insanın bilgisayarlarına "linux" ismini verdiğini gördüm ve ben de bgencacat-desktop'dan "linux"a çevirdim.
Ondan sonra sudo komutuyla ilgili sorunlarım başladı, hosts dosyasında da bilgisayarın adı bgencacat-desktop olarak kalmıştı ve oradaki ismi değiştirebilmek için etc klasörüne 777 chmod değeri verdim.
Onun ardından sudo komutu hala hata vermeye devam ediyordu. Bilmem ne writable hatası. sanırım sudoers klasörüne yazma izinleri açık gibi bir mesaj vermeye çalışıyordu canım Ubuntu'm. Arkasından aşağıdaki kod ile tüm etc klasörünün canına okudum:

pkexec chmod 0440 /etc/

Artık terminalimde şöyleyim: Hiç ismim yok!@bgencacat-desktop

Ubuntu'mun hafızası kayboldu. (Az çok etc klasörünün izinlerini değiştirdiğimden dolayı olduğunu tahmin ediyorum  :-\) Tek çözüm format mı doktor bey?

Edit: Bundan sonra böyle:
bash: /etc/bash.bashrc: Erişim engellendi

heartsmagic

Evet, en güzel çözüm yeni kurulum. Forumda sürekli söylemeye çalışıyoruz, chmod gibi bir komutu sistem temelindeki dizinlerde kullanmayın. Öteki türlü geri dönüşü olmayan bir noktaya gelebiliriz. Gerçi eğer chmod komutunu sadece o şekilde kullandıysan geriye dönüşü kolay:

chmod 755 /etc/

Zira alt dizinlerle oynamamıştır o şekilde. Tabi bu komutu kurtarma kipinde vermen gerekecektir. Sistemi Grub ile açarken Kurtarma Kipi'ne ayarlayarak aç, önce dosya sitemini yazılabilir olarak bağla:

mount -o rw, remount /

Sonra yukarıdaki komutu uygula.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.