Ubuntu kurulumu yaparken disk sorunu

Başlatan gokhanstn, 29 Aralık 2015 - 00:51:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gokhanstn

Herkese merhaba,
Ben windows 10 kullanıcısıyım ve ubuntu kurmak istedim. Fakat başıma şöyle bir durum geldi
1 TB'lık diskim c ve d olarak ayrılmıştı d diskinden 120 gblık biçimlendirilmemiş bir alan açmıştım ubuntu için
Ubuntu kurulum sırasında o alanı kullanılamaz olarak gördüğü için d diskini bölümlemek istedim ve ordan 110 gb kadar bir alanı bölümledikten sonra d diski o kullanılamaz olan alan ile birleşti ve windowsu açtığımda d diski görünmüyordu haliyle. Bu kaybolan d diskini nasıl geri getirebilirim veriler silinmeden? Yardımlarınızı bekliyorum benim için önemli veriler vardı içerisinde.
Şimdiden ilgi gösteren herkese teşekkürler.

plazma

D diskini ubuntu kurulumu esnasındamı biçimlendirdiniz?

gokhanstn

Hayır herhangi bir biçimlendirme yapmadım sadece d bölümünü genişlettim ve kalan bölüm diğer daha önce oluşturduğum biçimlendirilmemil bölümle aynı olarak görünüyor

neynefes

Ubuntu USB/DVD'sini çalıştırıp "Ubuntu'yu Dene" diyin. Dosya yöneticisi ile ilgili bölüme girip dosyalarınızı başka diske alın. Eğer kurulum denenecekse tekrar, D diskini kullanmak istediğiniz alana göre parçalayıp biçimlendirin. Gparted uygulamasını kullanabilirsiniz bu iş için.

gokhanstn

Sorun şurdaki disk ayrılmamış olarak görünüyor ve win üzerinde biçimlendirmek istesemde gpt ile başlayan bir hata veriyor.

plazma

Gparted ta böcek vardı (bug) büyük ihtimalle kurulum esnasında genişletme vs. İşlemleri yaparken ona maruz kalmış olabilirsiniz, partisyon tablosuda uçmuş olabilir bu durumda eğer biçimlendirme yapılmadıysa kurtarma imkanı olabilir @neynefes in önderdiği yolla bir deneyin bakalım dosyalarınız yedekleyebiliyormusunuz eğer gözükmezise veri kurtarma yazılımlarına başvurmak gerekebilir.