[Çözüldü] Hangi Sürümü Kurmalıyım ?

Başlatan dolor, 28 Kasım 2015 - 13:15:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mhmtkrktr

Hepsini tek tek kur bence. Hangisinin sana daha uygun olduğunu düşünürsen onda kalırsın. Hiç olmadı Windows'a geri dönersin. Sana en çok , fazladan bi 10GB kadar kotaya mâl olur bunlar. Windows' a dahi dönmüş olsan , kaybedeceğin zamanı da, kazanacağın deneyim fazlasıyla karşılayacaktır , bundan emin olabilirsin.

dolor

kaliyi şakasına söylemiştim :D linux cinamon ile yoluma devam etmeye karar verdim.

neynefes

Linux cinamon biraz yanlış bir tabir. Cinnamon, Linux Mint'in kullandığı masaüstü ortamıdır. Mint'te bir Ubuntu türevidir zaten. Sizin için nihayete erdiyse eğer şöyle yapalım.
cozuldukonusu

dolor

ubuntu sistemi kasabilir diye kurmadım. Genelde forumlarda kastığını söyleyen çok fazla

seron

Kubuntu hafif,basit minimum program adedi ile gelir
Lubuntu hafif,basit minimum program adedi ile gelir
Peppermint hafif,basit minimum program adedi ile gelir

Ubuntu Unity arayüzü ile Ağır orta düzeyde program adedi ile gelir
Ubuntu Gnome arayüzü ile Unity'e yakın, biraz ağır orta düzeyde program adedi ile gelir

LinuxMint Biraz daha hafif, hoş arayüz oldukça fazla program ile gelir

Zorin OS orta ağırlıkta, hoş arayüz. Minte göre daha fazla programla gelir. öğrenci isen educational edition işine yarayabilir: http://zorinos.com/download9.html

Seç beğen kullan. Ama bak yukarıda bir arkadaş ne demiş: hepsini kurmadan Live CD den dene, hangisi bana uygun dersen onu kullan. konu çözüldü ise çözüldü olarak işaretle, kitleyelim.

neynefes

Alıntı yapılan: dolor - 03 Aralık 2015 - 21:53:44
ubuntu sistemi kasabilir diye kurmadım. Genelde forumlarda kastığını söyleyen çok fazla

Bu konuşanlar kimler merak ediyorum :) Neye göre kasıyor? Hangi sistemde kasıyor? Donanım özellikleri bilinmeden Ubuntu kasıyor demek ne kadar doğru?

Tamam katılıyorum masaüstü ortamlarına göre kaynak kullanımı değişiyor. Xubuntu ve Lubuntu'yu öneririm eğer sisteminiz eskiyse.

@seron bu arada KDE'de hani çok hafif değil.

seron

kde'yi unutmuşum. ben şahsi deneyimlerime göre aynı sistem üzerinde düşünürsek,
Unity ile gnome teması en çok kasıyor,
sonra kde geliyor,
xfce ve lxde ise an hafif masaüstü ortamı olarak gördüm.

isyanını da anlıyorum; neye ya da hangi koşullara göre kasıp kasmadığı değerlendirilmelidir. kullanılan donanım, işletim sisteminin hangisi içi dolu mu boş mu(benim tabirimce  :) ) mesela slax işletim sisteminde de kde var ama kasmıyor, neden? hafif ve sade bir sürüm. kde nin gücü yetmiyor slax'ı kasmaya :) ;)

ata1

slax'ı sdd yani flash diske kurup  kullanıyorsun buda ufak bir fark  ;D

seron

Alıntı yapılan: eral - 03 Aralık 2015 - 22:56:41
slax'ı sdd yani flash diske kurup  kullanıyorsun buda ufak bir fark  ;D
Konu kaynıyor ama bilgi bilgidir:

SDD ile flaş belleğin veri aktarım hızları farklıdır. SDDnin veri aktarım ve acces hızları çok yüksektir. flaşta ise nispeten DVDden daha yavaştır.

ikincisi slax doğrudan flaştan çalışmaz; ram'a yüklenir ve oradan çalışır. gerektiğinde flaş bellekten veri alış verişinde bulunur.(örnek: bir belge oluşturup kaydetme ve başka bir oturuma kadar saklama) bu işlev hemen hemen tüm işletim sistemlerinde böyledir. işetim sistemi harddiskten yüklenerek, ramda tutulur, yne gerektikçe harddiski günceller. bu noktada harddisk-işlemci-ram, ya da ram-işlemci-harddiske doğru çift yönlü veri akışları olur.

yani anlayacağın flaştan çalışmasıyla ilgili değil. slax'ın gerek çekirdeği gerekse ekletileri vb en az boyutta olunca hızlı çalışıyor. flaşdisk harddisk gibi çoğunlukla kenarda bekliyor.

en hızlıdan en yavaşa:
SSD
SCSI(skazi disk sistemi)
RAID disk sistemi
flaşbellek 3.0
CD
DVD
Flaşbellek 2.0
flaşbellek 1.1
internetten/ağdan aktarım
disket
...

neynefes

Rica ediyorum @dolor'dan geri dönüş bekleyelim. Dağılmasın mevzu.

dolor

Amacım yazılım dilleriyle uğraşmak ileri seviye php biliyorum bunun yanına c++ dilinide eklemek istiyorum demek istediğim lubuntu kursam sıkıntı çıkar mı ? Ekstaradan photoshop benzeri bir program. İstediğim az kaynak tüketimi sorunsuz kullanım sadece bu.

neynefes

Şu konuda anlaşamadık sizinle. Net bilgiler vermiyorsunuz. Lubuntu veya herhangi bir dağıtım -kronik problemli donanımlar hariç- neden sıkıntı çıkartsın. "Sorunsuz kullanım" bende sorarım şimdi hangi işletim sistemi sorunsuz? Kurmadan incelemeden bilemezsiniz hangi dağıtımın size göre olduğunu. Kullanmadan bilemezsiniz sıkıntı çıkıp çıkmayacağını. Toparlıyorum..

Az kaynak tüketen Ubuntu tarafındaki dağıtımlar.
Lubuntu
Xubuntu
(Önerimde bu olacaktır. Tamamen şahsi tecrübelerim.)

Bence bu başlıkta yeterince bilgi var. Soracağınız başka bir şey yoksa etiketlemenizi rica edeyim başlığı.
http://kb.ubuntu-tr.net/cozulen-basliklarin-etiketlenmesi

dolor

Alıntı yapılan: neynefes - 04 Aralık 2015 - 01:17:25
Şu konuda anlaşamadık sizinle. Net bilgiler vermiyorsunuz. Lubuntu veya herhangi bir dağıtım -kronik problemli donanımlar hariç- neden sıkıntı çıkartsın. "Sorunsuz kullanım" bende sorarım şimdi hangi işletim sistemi sorunsuz? Kurmadan incelemeden bilemezsiniz hangi dağıtımın size göre olduğunu. Kullanmadan bilemezsiniz sıkıntı çıkıp çıkmayacağını. Toparlıyorum..

Az kaynak tüketen Ubuntu tarafındaki dağıtımlar.
Lubuntu
Xubuntu
(Önerimde bu olacaktır. Tamamen şahsi tecrübelerim.)

Bence bu başlıkta yeterince bilgi var. Soracağınız başka bir şey yoksa etiketlemenizi rica edeyim başlığı.
http://kb.ubuntu-tr.net/cozulen-basliklarin-etiketlenmesi

Az programla geliyor diyorlar ya orda demek istedikleri  istediğim programı kuramıyor muyum bu soruyada cevap alayım tagı hemen ekleyeceğim. https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=49642.msg567486#msg567486  burda ne demek istiyor ?

ata1

Program depolarda varsa tabi ki kurarsınız.

dolor

Alıntı yapılan: eral - 04 Aralık 2015 - 01:24:41
Program depolarda varsa tabi ki kurarsınız.

lubuntu kurdum şu an umarım sorun çıkmaz :(

Reverser

@dolor, sorun çıkarsa yeni başlık açarsın üstesinden gelmeye çalışırız. Etiket için teşekkür ediyor ve konuyu kapatıyorum.

XFCE ROCKS !