[Çözüldü] 1000 tl ye sistem toplama

Başlatan memberstr, 13 Kasım 2015 - 21:16:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

plazma

i5 yazdığına aldanmayın orda normal 4. nesil 5. nesil masaüstü gibi değilde daha çok mobil i5 gibi buradakiler, adresinden incelerseniz :

http://ark.intel.com/tr/products/49022/Intel-Core-i5-450M-Processor-3M-cache-2_40-GHz

işlemcinin 2010 'un ikinci çeyreğinde piyasaya sürülmüş ve şuan desteği kesilmiş intel tarafında.

şu modeller daha iyi gibi duruyor :

http://www.hepsiburada.com/lenovo-e50-90bx0017tx-intel-pentium-j2900-2-4ghz-4gb-500gb-masaustu-bilgisayar-p-BDBT210086140

http://www.hepsiburada.com/dell-dell-opt-sm003d3020mt1tr-3020mt-ci3-4150-1x4gb-500gb-ob-linu-p-BDBT3000310070034

mhmtkrktr

Alıntı YapKod: [Seç]
Disk Özellikleri Disk Kapasitesi    500 GB
HDD Hızı    7200 RPM
tamam da hangi marka disk? Hitachi, toshiba ise kaç oradan! HDD hızı ise RPM ile ölçülmez!!! seni kandırıyorlar gibi geliyor bana...
@seron, ilgimi çektiği için soruyorum, diskin hızına neye göre bakmak gerekiyor. Tamam , kullanılacak alana göre bilen birisi için ilgilenilecek bir kaç yer daha var ama bunlar zaten hiç bir bilgisayar satıcısının sitesinde ayrıntı olarak verilmez. Ben hiç bir yerde (ayrıca disk olarak bakılmıyorsa) cache vs. bu kadar ayrıntı veren bir site görmedim.

Genel olarak freedoslar artık , uyanık toptancıların sayesinde eskiden olduğu gibi avantajlı değiller. Bu sebeple geçen yıla kadar neredeyse inatla satılmayan , bulmak için saatler harcadığımız freedoslar artık her satıcının rafında fazlasıyla bulunur oldu. Microsoft'un anlaşmalı olduğu bazı firmalara işletim sistemini çok uygun fiyatlarla verdiğini göz önünde bulundurursak , kullanıcı için freedos , yakında kârdan ziyade zarar olacak.

plazma

Çok nadir 5400 kalmıştır piyasada, 7200 çoğu, 16 32 ve 64 mb var 64 olması daha iyi tabikide bu bağlantı yardımcı olabilir

http://www.chip.com.tr/satinalmarehberi/sabit-disk-satin-alirken-on-bellegi-genis-tutun_42589_7.html

mhmtkrktr

Alıntı YapÇok nadir 5400 kalmıştır piyasada, 7200 çoğu, 16 32 ve 64 mb var 64 olması daha iyi tabikide bu bağlantı yardımcı olabilir

http://www.chip.com.tr/satinalmarehberi/sabit-disk-satin-alirken-on-bellegi-genis-tutun_42589_7.html

Ben işim gereği harddisk denilen o mucize parçayı çok yakından tanıyorum zaten. :) Söylemek istediğim , bilgisayar satan firmaların sitesinde böyle ayrıntıların bulunmadığı. Ancak parça bazında toplamaya giderseniz bu kadar ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. @seron 'a sorduğum buydu. Onun söylediği yöntemle ancak toplayarak bu işin içinden çıkılabilir ama kendisi de doğrudan sistem için bağlantı vermiş.

64 olsa iyidir. Dvr , Nas gibi uygulamalar da daha geçerli bir çözüm olur ama normal bilgisayar kullanıcısı için gerekli midir? Bence 32 fazla bile. 16 zaten kalmadı bildiğim kadarıyla. Ancak toptancısının elinde stok kalmışsa veya kurumlardan ihale ile toplanıp yeniden ambalajlanmış diskse bulabilirsiniz. :)   

plazma

Günlük kullanımda çok fazla etkileyeceğini bende düşünmüyorum zaten nas ve dvr için ayrı segmentte ürünler çıkmaya başladı çokta güzel oldu eskiden 7x24 lük diskler bulamıyorduk.

seron

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 17 Kasım 2015 - 00:58:39
Alıntı YapKod: [Seç]
Disk Özellikleri Disk Kapasitesi    500 GB
HDD Hızı    7200 RPM
tamam da hangi marka disk? Hitachi, toshiba ise kaç oradan! HDD hızı ise RPM ile ölçülmez!!! seni kandırıyorlar gibi geliyor bana...
@seron, ilgimi çektiği için soruyorum, diskin hızına neye göre bakmak gerekiyor. Tamam , kullanılacak alana göre bilen birisi için ilgilenilecek bir kaç yer daha var ama bunlar zaten hiç bir bilgisayar satıcısının sitesinde ayrıntı olarak verilmez. Ben hiç bir yerde (ayrıca disk olarak bakılmıyorsa) cache vs. bu kadar ayrıntı veren bir site görmedim.

Genel olarak freedoslar artık , uyanık toptancıların sayesinde eskiden olduğu gibi avantajlı değiller. Bu sebeple geçen yıla kadar neredeyse inatla satılmayan , bulmak için saatler harcadığımız freedoslar artık her satıcının rafında fazlasıyla bulunur oldu. Microsoft'un anlaşmalı olduğu bazı firmalara işletim sistemini çok uygun fiyatlarla verdiğini göz önünde bulundurursak , kullanıcı için freedos , yakında kârdan ziyade zarar olacak.

merhaba,
Koyulaştırdığım birinci yer için; ben de internet üzerinden hiç bilgi alamıyorum. Ancak en azından harddiskin marka ve modeli belirtilse, gider anasayfasından öğrenirsiniz. Pekiyi hız neye göre belli olacak? Ben yukarıda 7200RPM hızı belirlemez derken, "tek başına belirlemez" anlamında söyledim. Yani bana "harddiskin hızı 7200RPM" diye belirtirse satıcı, o satıcıya gülerim; zaten 3.5 inçlik her harddisk 7200 :o ??? ::) >:(. Elbette 5400rpm ile 7200rpm aynı veri hızına sahip değildir fakat; her harddisk bir amaç için üretilmektedir. Örneğin DEPOLAMA amacıyla, NORMAL KULLANIM amacıyla, PERFORMANS amacıyla... gibi. WD firmasının sitesine bakarsanız ne demek istediğimi görür, ve her modelin gerek okuma-yazma, gerekse acces hızları ile ilgili detaylı bilgilere erişebilirsiniz. Hız istenen bir bilgisayarda, iyi bir firmanın üretimi bile olsa depolama amaçlı (örneğin green serisi) harddisk kullanmak doğru değildir. "ben en yüksek performans ve güvenilirlik sağlamlık istiyorum" diyen bir kullanıcı, WD-Black serisi, hatta bulabiliyorsa WD Back Velociraptor 10.000 RPM serilerinden kullanırsa performansın ne demek olduğunu görecektir. ;) Burada performans, sadece harddiskin dönüş hızına bağlı değildir, cash dediğimiz önbelleklemeden tutun, parça kalitesi ve elektronik kart düzeni gibi birçok unsurdan etkilenmektedir.

ikinci koyulaştırdığım yer hakkında da şunu söyliyeyim:
Dünyanın her yerinde de böyle mi bilmiyorum, ben yerli esnafımızdan ve işletmelerimizin satış politikalarından hiç memnun değilim! Bildiğin kazıkçılar. Dürüst değiller! Kendilerini uyanık zannediyorlar; yanlışlarını yüzüne söyleyince sizinle gereksiz tartışıyor, kavga ediyorlar...

Bakın, bir biilgisayar mağazası size zorla windows SA-TA-MAZ! Bu kadar basit! Ben oraya "Bilgisayar satın almaya"  gitmişim; belki önceden kendi windowsumu aldım, neden bir daha lisans parası ödeyeyim ulan!!! >:(

İkiiiii!..  Madem bana bir bilgisayar + windows sattınız, tamam anladık, bunun driver CD leri ve windows CDsi nerede? Kedi mi yedi?
"beyefendi harddiskinizde recovery alanı var da bir sorun olursa buradan çözersiniz de bilmem ney de..."
"ya benim harddiskim hasar görürse?" yapacak birşey yok. bazen "sürücülerinizi internetten de şeyediyonuz zaten de" gibi bahanelerle de karşılaşmış arkadaşlara denk geliyorum. Yani size bir araba satıyorlar, ama kontak anahtarı ve ruhsatı yok!! Anladınız mı? Eğer mağazalar ve diğer esnaf, dürüstlük yolunu seçmiyorlarsa freedos yüzünden başlarına ne geliyorsa gelsin, ben göbek atar oynarım. Nokta.

memberstr