MonoDevelop Kod Yardımı

Başlatan maydin95, 27 Ekim 2015 - 03:31:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maydin95

Aslında kod yardımı yazdım başlığa aklıma bi şey gelmedi. Arayacaktım da hep bu aramalarda da doğru parametreyi verme sıkıntım var  ;D

Ubuntuda C++ ile basit programlar yazmak için IDE bakınıyordum da grafik olarak Mono çok hoşuma gitti. Geany kullanıyordum şimdiye kadar ancak C++'ta bool yazınca renkledirmiyor bile. Tabi o sorun değil de sıkıntı tanımladığınız değişkenler, başka dosyalarda include ettiğiniz classlar falan hiç çalışmıyor. Grafik olarak da biraz bozuk.

MonoDevelop'tan yapayım dedim ancak C++ projesi açmama rağmen kod yazarken hiç ama hiçbir şey yapmıyor. Mesela bi if ten sonra enter yaptığınızda alt satıra geçip kalıyor bi tab bile atmıyor, parantezler zaten umurumda değil.

Bunu MS Visual Studio'daki gibi yapabilir miyim? O çok gelişmiş programı derlemeden bile hataları gösteriyor neredeyse ama en azından include ettiğim bir dosyadaki değişkenleri tiplerini falan bana göstersin.

Eğer olmuyorsa başka IDE önerisi de alabilirim. Eclipse kullanmayı denedim ancak arayüzünü beğenmedim ve aşırı yavaştı.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

iskenderoguz

C++ için QtCreator'u kullanabilirsin

ekremsenturk

Şu an bende Monodevelop kurulu değil, ama ayarlar bölümüne baktınızmı? Genelde bazı görüntü ve işlem istekleri ayarlanabilir veya ek paketler sayesinde kazandırılabilir. Eksik olan paketleri yazılım merkezinden bulup edinebilirsiniz. Bunun için Google daki aramalardaki gibi arama terimleri girerek aratmak, arama işlemini belirli konulara sınırlayarak, daha seçilebilr sonuçlar elde edilebilir. Merak edipte denemiş olduğum daha önceki bir sürümünde C++ için ek paketler kurmak gerekiyordu.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: iskenderoguzC++ için QtCreator'u kullanabilirsin
QtCreator iyidir. Arayüzü monodevelopa göre daha güzel ve kullanışlı...
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

maydin95

Alıntı yapılan: ekremsenturkŞu an bende Monodevelop kurulu değil, ama ayarlar bölümüne baktınızmı? Genelde bazı görüntü ve işlem istekleri ayarlanabilir veya ek paketler sayesinde kazandırılabilir. Eksik olan paketleri yazılım merkezinden bulup edinebilirsiniz. Bunun için Google daki aramalardaki gibi arama terimleri girerek aratmak, arama işlemini belirli konulara sınırlayarak, daha seçilebilr sonuçlar elde edilebilir. Merak edipte denemiş olduğum daha önceki bir sürümünde C++ için ek paketler kurmak gerekiyordu.
Ya aslında %99 plugin vardır ama nasıl aratacağımı bilmiyorum açıkçası. Hani if(asd) den sonra '{' yazdığınızda alt satıra geçerek ya da geçmeyerek '}' koymasının da bir ismi vardır muhakkak ama onu da bunu da bilmiyorum açıkçası.

QtCreator ve bir kaç tane editör/IDE denedim ancak sadece QtCreatorda istediğim özellik vardı plugin yüklemeden. Bir sınıfın ismini yazıp nokta koyunca o sınıfın memberları görünüyor, fonksiyonlarda da parametreleri gösteriyor.

Yine de Mononun arayüzü daha hoşuma gitti, plugin varsa bi denemek isterim.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.