Monster Tulpar T7 v2.2 (Nvidia + Dokunmatik tuş + Fn + Touchpad anahtarı)

Başlatan aknvlc, 24 Ekim 2015 - 13:51:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aknvlc

Merhabalar arkadaşlar, konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum fakat forumda yeniyim, umarım alışana kadar bu durumu idare edebiliriz.

Konuya gelecek olursak başlıkta belirttiğim gibi birkaç parçada sorun yaşamaktayım, kısaca not düşeyim cihazın donanımları çalışır durumda.

Öncelikle Nvidia kısmına değinmek istiyorum, optirun veya primusrun gibi komutlarla nvidia ile çalışma sağlayabilmekteyim fakat "NVIDIA X Server Settings" 'te "PRIME Profiles" kısmında "Intel (Power Saving Mode)" seçeneği işaretli. Bu opsiyonu "NVIDIA (Performance Mode)" opsiyonuyla değiştirmek istiyorum, fakat bunu denediğimde içerisinde herhangi bir yazı bulunmayan sadece erişilemez amblemine benzer bir simge barındıran hata penceresi karşıma geliyor. İnternette sorunu araştırdığımda çeşitli sitelerde çeşitli kodlar buldum ve bu kodlardan birisi başarılı olarak değişimi sağladı fakat değişim sonrasında "Sistem Ayarları" erişilemez duruma geldi. Çeşitli grafik özellikleri çalışmaz oldu, bilgisayarı kapatıp açtığımda ise seçim geri "Intel (Power Saving Mode)" olarak gerisin geriye değiştirilmişti.
Bu konuyla ilgili çözüm bulabilir miyiz ?

İkinci olarak dokunmatik tuşlara geçmek istiyorum, bildiğiniz üzere Monster Notebook'lar belirli serilerinde belirli dizaynlar yaparak kullanıcıya kolaylık sağlayan tasarımlar oluşturmuştur. Tulpar T7 v2.2 cihazımda açma kapama tuşu ortada, onun solunda ve sağında 3'er dokunmatik tuş bulunmakta. (P1 macro tuşu, Yüksek hızlı fan modu, Klavye Aydınlatması, Uçak modu, Ekran kapatma, Cd sürücüsünü açma.) Bu tuşlardan yüksek hızlı fan modu ve klavye  aydınlatması herhangi bir yükleme istemeksizin cihaza elektrik akışı olduğu sürece sorunsuz bir şekilde çalışmakta. Diğer tuşlar ise sürücü yüklemesine ihtiyaç duymakta.
Bunları ubuntu üzerinde kullanmam için herhangi bir yazılım mevcut mu? Mevcutsa nereden ulaşabilirim?

Fn tuşuna gelecek olursak, ekran ışığı arttırıp azaltma, klavye aydınlatmasını arttırıp azaltma, ses kontrolü, webcam aktive etme/devredışı bırakma herhangi bir gereksinimi olmaksızın çalışmakta. Fakat dokunmatik tuşlarla bağlantılı olduğu P1 macro tuşu tepki vermemekte. Aynı şekilde touchpad anahtarı olarak atanmış Fn + F3 fonksiyonu, uçak modu için atanmış alternatif Fn + F10 fonksiyonu çalışmaz durumda.
Bu sorun için herhangi bir çözüm mevcut mudur?

Son olarak Touchpad anahtarından bahsetmek istiyorum, erişim kolaylığı açısından touchpad kaydırma alanının hemen sol üst tarafında klavyeye yakınca bir konumda işaret parmağı ucunu sarar büyüklükte bir anahtar tuş mevcut. Kolayca tek dokunuşta touchpadi açıp kapatmaya yarıyor fakat ubuntuda kullanamadığım, önemli gördüğüm fonksiyonlardan birisi. Ek aygıt takınca otomatik devre dışı bırakma özelliğini kullanmak isterim fakat bunun için de çeşitli programlar veya yazılımlar denedim çözüme ulaşamadım. Kimisi hiç çalışmadı, kimisi ise ek aygıt olsun olmasın touchpadi kapalı tuttu, kısacası net bir çözüm arayışı içerisindeyim.

Üşenmeden okuyanlara şimdiden teşekkür ederim, elimden geldiğince detaylı açıklamaya çalıştım. Tüm sorunlarımı bir haftadır araştırmaktayım, çeşitli çözümler denedim fakat sonuca ulaşamadığım için yardım talebinde bulunuyorum. İlgilenen herkese teşekkürler, iyi forumlar. :)

plazma

ilk olarak cihaz bu mu : http://www.monsternotebook.com.tr/urun_detay.aspx?urn=463519&kat=6453&lang=tr-TR#.VivL3yvIOaI
Sorunları ayrı ayrı başlıklarda sormanızda fayda var, ekran kartı sorunu Nvidia altında sorabilirsiniz, diğerlerinide uygun başlık altlarında

aknvlc

@plazma evet hocam cihaz bunun seçeneklendirilmiş şekli;
* 2x nVIDIA® GeForce® GTX880M
* 3x 120 GB Mushkin SSD + Standart harddiski

@if ayarları kaydetmeme rağmen değişiyordu hocam, nvidia sorununu giderdim, optirun ve primusrun komutlarını çalıştıran programlarla kullanıyordum, yabancı forumlarda çözüme ulaştım onlar da olmaksızın rahat bir şekilde kullanabiliyorum artık.

Nvidia dışında diğer sorunlar devam etmekte, forumda yeni olduğum için hepsini yazacağım yerleri teker teker bulabileceğimi sanmıyorum, kategorilere alışana kadar mecburen tek başlıkta soruyorum.

plazma

Moralini kırmak gibi olmasın bendede abra modifiyeli var monster daki arkadaşlar linux ile tam uyumlu olarak çalışamaycağı gibi bir bilgi vermişlerdi sendeki tuşlardan bende sadece turbo fan ile klavye led tuşu var sadece daha da deneme şamsın olmadı ama ubuntu ile touchpad te düzelir gibime geliyorda o ekstra tuşlar nasıl olur bilemiyorum.

neynefes

Ekstra tuşların bazıları çalışmıyor. MSI ile aynı kasaları kullanıyorlar monster.. Ekran karartma tuşu hariç diğerleri çalışıyor bende.

aknvlc

@neynefes Hocam ekran kararma tuşu ve cd butonu olmasa da olur, uçak modu ve macro tuşu önemli dokunmatiklerden. En önemli parça da mouse anahtarı. Bu üç buton için nasıl çözüm buldun paylaşabilir misin

neynefes

Hocam kusura bakmayın kasaya bakmadan yorum yapmışım benim tuşlar dokunmatik değil. Direk donanımları etkileyen buton şeklinde. O yüzden sorun yaşamadım sanırım.