[Çözüldü] Harici Disk Güç Kesme

Başlatan fafnir35, 14 Ekim 2015 - 15:08:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fafnir35

Merhaba, 1 Tb lık western digital harici diskimi asus marka dizüstü bilgisayarımdan ayırma esnasında problem yaşıyorum. Güvenli kaldır ve disk bölümü(diskler) içinden gücü kes dediğimde, diskin bağlantısı kesiliyor ; fakat harddisk çalışmaya devam ediyor yani fiziksel olarak disk dönüyor. Bu da ilerleyen zamanlarda bad sector oluşturacaktır. Disk windowsta düzgün şekilde güvenli kaldırılabiliyor bu arada. Bir kaç sene önce forumda bu konu tartışılmış, uğraştım ama ben çözemedim. Neler yapılabilir , yardımlarınızı bekliyorum.

burak öztürk

Gnome Disk Utility ya da Türkçesi ile Diskler uygulaması kullanarak gücü kesebilir, beklemeye alabilir hatta SMART verilerine göz atabilirsiniz.

fafnir35

Diskler ile gücü kes diyorum, bilgisayardan diske erişilemiyor ; ama kabloyu çıkartmadan diskten ses geliyor, durmuyor dönüyor. Olmuyor yani diskler ile @burak öztürk.

burak öztürk

Herhangi bir sorun olacağını sanmıyorum 500gb toshiba diskimi 1 yıldır o şekilde kullanıyorum hatta usb bağlantısını çıkardığımda çat diye bir ses geliyor.
Masaüstü bilgisayarım için yeni aldığım hardisk ilede benzer bir durum yaşamıştım: https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=42286.0

fafnir35

Sorundur bu durum zira 14.04(ilk 14.04) ü ilk kurduğumda gücü kes dediğimde disk kaldırılıyor ve taşınabilir diskten ses gelmiyordu ve fiziksel olarak disk dönmeye devam etmiyordu. Gücü kes dediğimde ses de kesiliyordu yani. Şimdi ise 14.04.3 ü kullanıyorum ve böyle bir sorun var.@burak öztürk, teşekkür ederim ilginize ancak sorun olacağını sanmıyorum demişsiniz ben bu tarz bir durumdan seagate harddiski iade ettim,bozulduğu için. Ayrıca sabit diskinizle ilgili sorun yaşamışsınız sabit diskle taşınabilir diski çalışması bakımından kıyaslamak ne kadar doğrudur bilmiyorum. Kastettiğiniz gücü kesince disk dönse de  bir şey olmaz ise ben aksini düşünüyorum. @burak öztürk teşekkürler yinede, ama sesin kesilmesi gerekiyor bence.

heartsmagic

Farklı bir diskle deneme şansın var mı? Meseleyi daraltabiliriz belki böylece. Hani durum o diske mi özel yoksa sistemde mi bir sorun var anlamış oluruz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

fafnir35

@heartsmagic, kuzenimin harici diskiyle anca bugün deneyebildim. Onun diski de western digital bendeki gibi, ne yazık ki o da aynı şekilde çalışıyor disk durmuyor. Başlatıcı çubuk üzerindeki simgeden güvenli kaldır veya diskler bölümünden gücü kes dedikten sonra çalışmaya devam ediyor. Ben bir şeyi yanlış mı yapıyorum acaba? Başlatıcı çubuk üzerinden güvenli kaldır diyorum çubuktan harddisk simgesi kalkıyor sonra disklere giriyorum harddiskim aygıtlar arasında görünmüyor (sözde kaldırıldı yani) ama; diskin fanı da dönüyor bu arada. Bir diğer yöntem olarak; başlatıcı çubuk üzerindeki simgeye güvenli kaldır demiyorum dosdoğru disklere girip gücü kes diyorum, güç kesiliyor aygıtlarım arasındaki sabit disk,dvd -rom la beraber harici disk görünmüyor kaldırılıyor lakin disk yine dönmeye devam ediyor. Ben ubuntuyu  yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum. Geçen yıl kurduğumda (14.04'ün ilk versiyonu) diskimi başlatıcı çubuktan güvenli kaldır diyordum sonra disklere girip gücü kes deyip hard diskten sesi de kesiyordum yani olması gerektiği gibi kapanıyordu. Yanlışlık nerede anlayamıyorum.

if

@fafnir35, bu harici disk tek bir bölümden mi oluşuyor? Misal /dev/sdb tüm diski ifade ederken /dev/sdb1 o disk üzerindeki ilk bölümü ifade eder. Eğer siz sadece /dev/sdb1'i kaldırıyorsanız elbetteki diskin gücü kesilmez.

fafnir35

Sanırım tek bir bölümden oluşuyor, ekran resimleri koydum gparted ve diskler ile açık olan 1 Tb lık.

heartsmagic

Western Digital diskler için çok eskilerden hata kayıtları mevcut. Sende bir süre önce olmazken neden tekrar başlamış bu sorun bilemiyorum. Şu şekilde duruyor mu dönme işlemi:

sudo sdparm --command=sync /dev/sdb1

fafnir35

Çıktı altta; başka bir şey deneyebilir miyiz?
sudo: sdparm: command not found

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Ekim 2015 - 22:42:15

Gparted içinden ayır diyorum, sonra disklere girip gücü kes diyorum ve sorun çözülüyor. Daha önce denemediğim bir yöntemdi işe yaradı.

heartsmagic

sudo apt-get install sdparm
ile ilgili aracı kurduktan sonra tekrar dener misin?

Yeni ileti gelmiş, çözebilmene sevindim. Etiket için teşekkürler.