Yazılım Lisansı (GPL, Creative Commons vs.) Hakkında

Başlatan reyiz, 11 Ekim 2015 - 14:26:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

reyiz

Merhaba arkadaşlar. İnternette paylaşmış olduğum örnek kod ve scriptleri eser sahibine atıfta bulunulduğu sürece kopyalamaya, değiştirmeye, ticari olarak kullanmaya izin vermek istiyorum. Bunun için ne tür bir lisans kullanmam gerekiyor (Creative Commons, GNU, GPL gibi)? Yazılım hukuku konusunda bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

miyojen

Şu bağlantıdan lisansı ayarlayabilirsin. Ama bu tür scriptler için de geçerli olup olmadığını bilmiyorum.
miyojen - havlama, başka ihsan istemem.

ulupınar

Alıntı yapılan: reyiz - 11 Ekim 2015 - 14:26:02
Merhaba arkadaşlar. İnternette paylaşmış olduğum örnek kod ve scriptleri eser sahibine atıfta bulunulduğu sürece kopyalamaya, değiştirmeye, ticari olarak kullanmaya izin vermek istiyorum. Bunun için ne tür bir lisans kullanmam gerekiyor (Creative Commons, GNU, GPL gibi)? Yazılım hukuku konusunda bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Bir örnek kodu içeren yazı için *Creative Commons lisanslarını ve Github ta yayınladığınız betikleriniz için açık kaynak lisanslarından birini kullanabilirsiniz.

Alıntı Yapby-sa   
Eserin ilk sahibi belirtilecek
İlk lisans modeli korunacak
Bu lisansa sahip eseri kopyalayabilirsiniz, üzerinde değişiklik yapıp yenisini üretebilirsiniz, ticari amaçla kullanabilirsiniz. Sağlanması gereken iki şart var. İlki, eserin tüm kopyalarında eserin ilk sahibinin belirtilmesi. İkincisi, eserin tüm kopyalarında veya eserden üretilmiş yeni eserlerde de aynı, benzer ya da uyumlu bir lisansın kullanılmaya devam edilmesi. Bu lisans GNU GPL lisanslarının felsefesine uygun, özgür bir lisans modeli olarak kabul edilir./quote]

reyiz

Paylaştığım betik ve paket halindeki kodları Creative Commons CC ile lisanslayabilir miyim? Yazılımlar için kullanılamıyor mu yoksa?

heartsmagic

https://wiki.creativecommons.org/wiki/Frequently_Asked_Questions#Can_I_apply_a_Creative_Commons_license_to_software.3F

Sözün özü, pek uygun değil. Belgelendirmesi için kullanabilirsin ama.

Eğer seni yanlış anlamıyorsam istediğin lisans MIT olacaktır. Karşı taraf ne yaparsa yapsın, yeter ki atıf olsun diyorsun değil mi?
http://choosealicense.com/licenses/mit/
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.