UNİX Sistem Programlama bilen var mı?

Başlatan TupacShakur, 20 Aralık 2015 - 14:11:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Averroes

Alıntı yapılan: iskenderoguz - 27 Aralık 2015 - 00:24:33
Alıntı yapılan: Averroes - 26 Aralık 2015 - 22:49:33
Ayrıca Truva Linux isimli yerli ve yeni bir dağıtımın da üzerinde çalışıldığını biliyorum;

Truva linux 10 yıl önce vardı. Bu başka bir proje mi ?

Hayır, devam eden bir proje değil. Sadece, Türkiye'de bu işe el atanlardan bir örnek olarak söyledim.

gnukarabatak

Her genç yazılımcının yaşadığı ilk heyecanlardan biri İşletim Sistemi yazmak. Aynı yollardan 15 yıl önce geçmiş kişilerden biri olarak size lâzım olan ilk tavsiye "İşletim sistemi teorisi" nin anlaşılması olmalı. 15 yıl önce internetten e-kitap ve kaynak kodlarını 24 $ a satın aldığım MMURTL isimli kitabı idealist yazılımcısı sonradan ücretsiz olarak paylaşmış. Bu eser harika bir kitaptır bu konuda. Bu eseri okursanız kafanızdaki tüm sorulardan kurtulacağınızı düşünmekteyim. Buyrun bağlantısı :

MMURTL e-kitap :http://www.ipdatacorp.com/mmurtl/mmurtlv1.pdf
MMURTL kitap :http://www.ipdatacorp.com/mmurtl/
Linux kullanmak bir farklılık, linux'te kod yazmak ise ayrıcalıktır.

TupacShakur

Alıntı yapılan: droidzade - 26 Aralık 2015 - 22:03:08
"...tarayici gibi ozellikleri olan..."

bunu gorunca okumayi biraktim. tarayici icin gui lazim onun icin de display server lazim. ve tum bunlari shutdown ve restart ile ayni kefeye koymak bu projeye başlamadan önce kendinizi geliştirmeniz gerektiğinin göstergesidir.

tavsiyem ilk once linux from scratch ile ugrasmaniz.
Tarayici yanlis anlamışşın internetten bahsetmiyordum sanırım ben yanlış anlatıım bi yabancı sitede dolaşırken i terim buldum türkçe karşılığı Tarayıcıydı ondan öyle yazdım.Asıl anlatmak istediğim şey sistem dosyalarını taramak anlamında mesela kod üzerinde göstereyim cmd ye "dir" yazıyoruz ve bize dosyaları gösteriyor o anlamda

kaansef

Merhaba,

Bu benimde uzun süredir uğraştığım bir proje idi fakat biraz ara verdim. Daha fazla bilgi öğrenmem gerektiğine karar verdim. İlk önce size tavsiyem Bilgisayar Organizasyonu > C Programlama > Sistem Programlama > POSIX Standartlarını iyi öğrenmeniz. Sonra http://www.amazon.com/Operating-Systems-Design-Implementation-Edition/dp/0131429388 bu kitap üzerinden İşletim Sistemi'nin nasıl yazılacağı hakkında iyi bir fikir sahibi olabilirsiniz. Zaten Minix'in kaynak kodları da kitapta verilmiş. Kitaptan uygulamak zor gelirse internet üzerinden de indirebilirsiniz. Şunu unutmayın, hiç bir bilgi boşuna değildir (Sadece bazı durumlarda çok işinize yaramayabilir fakat bu da size bağlıdır). Bu yolda harcayacağınız zaman size bir çok bilgi ve tecrübe katacaktır. Benim size tavsiyem eğer bunu ticari bir proje olarak düşünüyorsanız, bir kere daha gözden geçirmeniz. Çünkü ciddi anlamda zor ve uğraş gerektirici bir şey ve eğer amacınız ticari bir şey yapmaksa bu konuda pek başarılı olabileceğinizi düşünmüyorum (Yanlış anlamayın. Bunun sizinle ilgisi yok. Şahsi fikrim bu yönde.). Linus Torvalds'ın Yalnızca Eğlenmek İçin adlı kitabını da okumanızı tavsiye ederim. Bu kitapta Linux'un nasıl yazıldığı, nasıl geliştiği anlatılıyor. Benden bu kadar. Umarım iyi bir şeyler ortaya çıkarırsınız. İyi çalışmalar dilerim.
# 28065

lynxcode

@droidzade ve @TupacShakur ncurses/curses kütüphanesi kullanılırsa X windows'a gerek yok. Lynx browser var terminal tabanlıdır. Pek bir işe yaramıyor kendisi ama x kullanamadığınız zaman gerekli olabilir.