[Çözüldü] Ubuntu kurulu Disk Windowsta Boş Olarak Gözüküyor.

Başlatan Promethium, 02 Eylül 2015 - 17:37:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Promethium

Dün format attım ubuntu kurucaktım windowsta diskten boş yer açtım ama harf atamadım kurulum sırasında diske kullanılamaz diyordu bende tekrar windowsa geçip harf atayıp birim yaptım daha sonra kurulumu gerçekleştirdim lakin windowsta hala bu disk gözüküyor ve boş olarak gözüküyor ubuntudaki dosyalarıma zarar vermesinden korkuyorum.

• Üretmeden tüketen millet, ezilmeye mahkum millettir.

Scipio

Linux ext4 formatında disk kullanır. Windows bu diskleri algılayamaz. Aslında bu şekilde bile görünmemesi gerekirdi diye düşünüyorum. Her neyse Windows'tan Ubuntu'yu görmeyi beklemeyin.

Floki

Promethium

Alıntı yapılan: Scipio - 02 Eylül 2015 - 18:10:01
Linux ext4 formatında disk kullanır. Windows bu diskleri algılayamaz. Aslında bu şekilde bile görünmemesi gerekirdi diye düşünüyorum. Her neyse Windows'tan Ubuntu'yu görmeyi beklemeyin.

Yanlış anlaşıldım sanırım, ben windowstan ubuntuya erişmek istemiyorum zaten ubuntuya 100 gb 'lık yer ayırdım ubuntuyu oraya kurdumda lakin windowsta bu 100 gb 'lık bölüm hala gözüküyor ve boş olarak gözüküyor ilerde zararlı yazılım benden izinsiz oraya dosya atarsa ubuntu kurulu sürücümün hata verip çökmesinden korkuyorum.

Scipio

O bölümü Windows'ta açmaya çalıştığınızda açılıyor mu peki? Açılıyorsa içi de boş olarak görünüyor.

Promethium

Alıntı yapılan: Scipio - 02 Eylül 2015 - 22:07:55
O bölümü Windows'ta açmaya çalıştığınızda açılıyor mu peki? Açılıyorsa içi de boş olarak görünüyor.
Hocam diski sildim tekrar ubuntuya format attım şu anda sıkıntı yok, alakanız için teşekkürler.

natgho

Alıntı yapılan: orion578Alıntı yapılan: Scipio - Bugün, 18:10:01Linux ext4 formatında disk kullanır. Windows bu diskleri algılayamaz. Aslında bu şekilde bile görünmemesi gerekirdi diye düşünüyorum. Her neyse Windows'tan Ubuntu'yu görmeyi beklemeyin.
Yanlış anlaşıldım sanırım, ben windowstan ubuntuya erişmek istemiyorum zaten ubuntuya 100 gb 'lık yer ayırdım ubuntuyu oraya kurdumda lakin windowsta bu 100 gb 'lık bölüm hala gözüküyor ve boş olarak gözüküyor ilerde zararlı yazılım benden izinsiz oraya dosya atarsa ubuntu kurulu sürücümün hata verip çökmesinden korkuyorum.
Neyseki scipio gibi karamsar kullanıcılara göre, iyimser kullanıcılar mevcut tabiiki görebilirsiniz windostan ubuntuyu... :)

http://superuser.com/questions/37512/how-to-read-ext4-partitions-on-windows

Burada sorunuz sorulmuş ve birkaç program önerilmiş:
http://sourceforge.net/projects/ext2read/
http://sourceforge.net/projects/ext4explore/?source=directory

Birçok alternatif mevcut tabii ki, hangisini beğenirseniz.
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

Scipio

Linux'a başladığımda benim aldığım yanıt da bu şekildeydi o yüzden hep böyle bildim.

Neyse yeni birşey öğrenmiş olduk sayende natgho :)

natgho

Alıntı yapılan: ScipioLinux'a başladığımda benim aldığım yanıt da bu şekildeydi o yüzden hep böyle bildim.

Neyse yeni * bir şey öğrenmiş olduk sayende natgho
Bende geçen gün aynı seninle yaşadığımız diyalogun aynısını  linux kampında hocamla yaşadığım için onun sözünü aktardım :)
Bilgi paylaştıkça çoğalıyor :)
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

heartsmagic

Windows'un ext* göremediği doğru, tabi bunu üçüncü parti yazılımlarla yapabildiği ayrı bir mevzu tabi :) Senelerdir mümkün bu. Gerçi çok rahat ve sıkıntısız değildi uygulamalar. Şimdi bakıyorum da sayıları artmış, bazıları için sorunlar mevcut ancak Windows tarafından bizim tarafı görmek imkansız değil.

@orion578, bence Windows'ın gördüğü o 102GB'lık bölüm Ubuntu'ya ait bölüm değildi. Sen ek bir bölüm açmış olmayasın?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Promethium

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Eylül 2015 - 12:15:39
Windows'un ext* göremediği doğru, tabi bunu üçüncü parti yazılımlarla yapabildiği ayrı bir mevzu tabi :) Senelerdir mümkün bu. Gerçi çok rahat ve sıkıntısız değildi uygulamalar. Şimdi bakıyorum da sayıları artmış, bazıları için sorunlar mevcut ancak Windows tarafından bizim tarafı görmek imkansız değil.

@orion578, bence Windows'ın gördüğü o 102GB'lık bölüm Ubuntu'ya ait bölüm değildi. Sen ek bir bölüm açmış olmayasın?

Sanırım bu benim için hep bir soru işareti olarak kalacak çünkü bölümü sildim ve ubuntuya format attım ama şunu belirtmek isterim bölümü silmeye çalıştım hata verdi bu sürücü başka bir sistem tarafından kullanılıyor tarzı bir uyarı verdi silmek istediğinize emin misiniz dedi bende onay verdim restart atıp ubuntuya girmeye çalıştığımda siyah panel üzerinde hata verdi. Demek ki sürücü ubuntu sürücüsüydü ve harddisk alanlarını hesaplayınca 700 gb tutuyordu harddisk 750 gb 'lık 50 gb kullanılmıyordu zaten 700 'ü gözüküyordu, yani boyutlardada bi eksiklik yoktu, tekrardan alakanız için teşekkür ederim.

heartsmagic

Geri bildirim için de biz teşekkür ederiz. Normal yollarla Windows'un o bölümü görmemesi lazım. Bilinmeyen bölüme harf atanırsa şu an Windows ne yapıyor bilmiyorum ama.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.