Sistem sesleri sorunu.

Başlatan Sadalmelik, 07 Nisan 2015 - 21:14:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sadalmelik

Merhabalar arkadaşlar. Ubuntu 14.10 kullanıyorum. Diğer seslerin düzgün çalışmasına rağmen sistem sesleri login , logout , hata vb sesler çalışmıyor.

alsamixer çıktısı aşağıdaki gibidir. dizüstü lenovo v560 kullanıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

───────────────────────────── AlsaMixer v1.0.28 ──────────────────────────────┐
│    Kart: HDA Intel MID                                   F1: Yardım          │
│     Çip: Intel IbexPeak HDMI                             F2: Sistem bilgisi  │
│ Görünüm: F3:[Oynatma] F4: Yakala  F5: Tümü               F6: Ses kartını seç │
│     Öğe: Master [dB kazancı: -4,50]                      Esc: Çıkış          │
│                                                                              │
│     ┌──┐     ┌──┐     ┌──┐     ┌──┐     ┌──┐     ┌──┐              ┌──┐      │
│     │  │     │▒▒│     │▒▒│     │▒▒│     │  │     │  │              │  │      │
│     │  │     │▒▒│     │▒▒│     │▒▒│     │  │     │  │              │  │      │
│     │▒▒│     │▒▒│     │▒▒│     │▒▒│     │  │     │  │              │  │      →
│     │▒▒│     │▒▒│     │▒▒│     │▒▒│     │  │     │  │              │  │      →
│     │▒▒│     │▒▒│     │▒▒│     │▒▒│     │  │     │  │              │  │      │
│     │▒▒│     │▒▒│     │▒▒│     │▒▒│     │  │     │  │              │  │      │
│     ├──┤     ├──┤     ├──┤     └──┘     ├──┤     └──┘     ┌──┐     ├──┤      │
│     │AA│     │AA│     │AA│              │SS│              │SS│     │SS│      │
│     └──┘     └──┘     └──┘              └──┘              └──┘     └──┘      │
│      83    100<>100 100<>100 100<>100   0<>0     0<>0              0<>0      │
│  < Master >Headphon Speaker    PCM      Mic    Mic Boos  S/PDIF    Beep   

lspci | grep Audio çıktısı

00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 05)

cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec   çıktısı

Codec: Realtek ALC269VB
Codec: Intel IbexPeak HDMI

lsmod | grep snd çıktısı

snd_seq_midi           13324  0
snd_seq_midi_event     14475  1 snd_seq_midi
snd_seq                56638  2 snd_seq_midi_event,snd_seq_midi
snd_rawmidi            25722  1 snd_seq_midi
snd_seq_device         14137  3 snd_seq,snd_rawmidi,snd_seq_midi
snd_hda_intel          29244  3
snd_hda_controller     29944  1 snd_hda_intel
snd_hda_codec_hdmi     46395  1
snd_hda_codec_realtek    70475  1
snd_hda_codec_generic    62849  1 snd_hda_codec_realtek
snd_hda_codec         120356  5 snd_hda_codec_realtek,snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec_generic,snd_hda_intel,snd_hda_controller
snd_hwdep              13272  1 snd_hda_codec
snd_pcm                91280  4 snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec,snd_hda_intel,snd_hda_controller
snd_timer              28579  2 snd_pcm,snd_seq
snd                    66629  17 snd_hda_codec_realtek,snd_hwdep,snd_timer,snd_hda_codec_hdmi,snd_pcm,snd_seq,snd_rawmidi,snd_hda_codec_generic,snd_hda_codec,snd_hda_intel,snd_seq_device
soundcore              14604  2 snd,snd_hda_codec

aplay -l  çıktısı

**** PLAYBACK Donanım Aygıtlarının Listesi ****
kart 0: MID [HDA Intel MID], aygıt 0: ALC269VB Analog [ALC269VB Analog]
  Altaygıtlar: 1/1
  Altaygıt #0: subdevice #0
kart 0: MID [HDA Intel MID], aygıt 3: HDMI 0 [HDMI 0]
  Altaygıtlar: 1/1
  Altaygıt #0: subdevice #0

heartsmagic

Sistemi o kadar az açık kapatıyorum ki giriş ve çıkışta ses var mıydı hatırlamıyorum :) Hatalarda ses gelmiyor ama sanırım?
Bu sesler sende çalışıyordu ve bir süre önce mi kesildi?

Giriş yöneticisinde üst paneldeki ses ayarları ne durumda? Ubuntu Tweak kurulu mu, hiç kurcaladın mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Sadalmelik

İlk defa bir ubuntu sürümünde bu kadar sorun yaşadığımı hatırlıyorum. size mesaj attıktan sonra ses tamamen gitti. ses ayarlarında da sahte çıktı diyor.alsa force reload yapınca düzeliyor yeniden başlatınca yine sahte çıktı olayına giriyor. tamamen silip kurmayı düşünüyorum ama yaptığım ayarlamalar gidecek ona yanıyorum.

if

Alıntı yapılan: Sadalmelik - 08 Nisan 2015 - 01:17:12
İlk defa bir ubuntu sürümünde bu kadar sorun yaşadığımı hatırlıyorum. size mesaj attıktan sonra ses tamamen gitti. ses ayarlarında da sahte çıktı diyor.alsa force reload yapınca düzeliyor yeniden başlatınca yine sahte çıktı olayına giriyor. tamamen silip kurmayı düşünüyorum ama yaptığım ayarlamalar gidecek ona yanıyorum.

Durduk yere mi bozuldu? Düzelteyim derken bozmayasınız?

cat /etc/default/speech-dispatcher

Oturum açma ve kapama seslerini kullanıyormuyuz ki artık? Var mı kullanan?

Sadalmelik

Sorun kendi kendine ortaya çıktı. login sesi zaten yoktu ama ufak sesler vardı onlar çalışmıyordu. Sonrasında tüm sesler gitti ama sorunu çözdüm. Sorunu çözdüğüm yöntemi aşağıda kod olarak paylaşayım.

format :D

heartsmagic

Yeniden kuruluma gidildiği için konuyu doğrudan kapatalım.

Not: Yeniden kurulum yapıldığını anlatan en eğlenceli iletiydi bu okuduğum :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.