Windows üzerinden düzenli veri kopyalama hakkında bilgi

Başlatan furina, 21 Kasım 2008 - 08:30:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

furina

selamlar,

benim sorum su olacak bizim networkte tum kullanicilarin yedeklerini aldiklari bir windows ana makina var ve bu ana makina aylik olarak yedekleniyor. bu isi yapanda benim. windows kullanirken bu isi yapmak icin teracopy ya da copyhandler benzeri bir program kullanarak kopyalamayi baslatip butun haftasonu boyunca kopyalamayi tamamliyordum.

simdi ubuntu 7.10 kullaniyorum ve bu ana makineyi yedeklemek icin kullanabilecegim bir program varmi? bu noktada onemli olan programin butun dosyalari eksiksiz ve kesintisiz kopyalamasi, kopyalayamadigi dosyalar icinde log tutmasi. bu kopyalama isini daha once denedim ama islem yarim kaldi. pazartesi geldigimde islemin yarisinda donup kalmisti.

internette biraz arastirma yaptim genel olarak hep rsync'ten bahsediliyor ama onunda ayarlarini yapmak biraz ugrastiracak gibi. olmazsa bu konuda da bilgisi olan arkadaslardan yorumlarini bekliyorum.

tesekkurler.

heartsmagic

Eğer temiz yol istiyorsan sanırım -dikkat sanırım- en iyisi rsync olacaktır. Zira bildiğim kadarıyla uzman sayılabilecek insanlar onu kullanıyorlar. Hem onda yeni eklenen dosyaları yedeklemek gibi bir özellik de var. Fakat Windows üzerinden nasıl olur bilemiyorum. Samba paylaşımı ile Windows bölümü bağlayıp buna göre ayarlamaları yapman gerekebilir.

Bu işleri Linux üzerinden yapacaksan biraz belge tozu yutman gerekiyor. Fakat işi kavradıkdan sonra GUI'den çok daha iyi olduğunu fark edeceksin. rsync + cron bu iş için çok iyi bir ikili olur.

Not: Yapamadığı yedeklemeler için kendisi kayıt tutar mı bilemiyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.