laptop ekranını ldc televizyona aktarma

Başlatan microshade, 26 Mayıs 2010 - 19:49:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

microshade

laotopumda daha önce fn + f5 tuşu ile ekran görüntüsünü direk ldc tv'ye aktarabiliyordum ancak ubuntuda bu formül işlemiyor bunun daha değişik yönetmi var mıdır.Saygılarımla;
...SUDO... Süper Ubuntu Dergi Organizasyonu

eribol

Bunu ben nvidia-settings ile xorg.conf dosyasına birkaç ekleme yaparak halledebiliyordum. Tabii Tv'ye değil projeksiyona. Ama ati ise pek bir yorum getiremiyorum. Yine de arama yapılırsa sanırım sonuca gidilebilir.

microshade

cevap için teşekkür ederim üstadım yalnız merak ettiğim bi konu var sorulara cevap verirken soruyu soran şahsın nickinin altınaki açıklama ve ikonlara bakmıyor musunuz ;) cevap verdiğini kişi çay yaprakları kıvamında yani ;););)
...SUDO... Süper Ubuntu Dergi Organizasyonu

eribol

Bakıyorum ve zaten ona göre yazıyorum. Yukarıda yazdığım o kelimelerden yola çıkarak kendiniz bakabilirsiniz. Bu şekilde daha verimli oluyor.

screenshot

Öncelikle ekran kartının monitör çoğaltma desteği olmalı ve ubuntuda ekran kartının sürücüsü yüklü olmalı.

Bunun bir kısayolu varmıdır bilmiyorum. Ben şu şekilde hallediyorum ;

Sistem >> Tercihler >> Ekranlar' a tıkladığında ikinci monitöre görüntü ikinci masaüstü olarak aktarılıyor. Dilersen tüm ekranlarda aynı resim seçeneğini işaretleyip her iki monitörde de aynı masaüstünü kullanmak mümkün.

Görüntü aktarılmaması gibi durumlarda Ekran seçeneklerinden çözünürlükleri monitörünüzün desteklediği çözünürlüğe düşürmek gerekiyor.

Bu anlatımda hem projeksiyon hemde ikinci bir monitör kullanımını yapıyorum fakat televizyona görüntü aktarmayı denemedim. Aynı yöntemin televizyon av moduna alındığında geçerli olacağını düşünüyorum.
"Zihin Fukara Olunca , Fikir Ukala Olur"

esergen

ekran kartının chipset bilgisini aktarırsan daha kolay yardımcı olunabilir lakin ben acer marka laptop umdan tv ye aktarıp filmlerimi izliyorum.. 8)

javaTalebesi

Bu konu hakkında benimde bir sorum olacak, Acer AA5739G laptopum ve 2. işletim sistemi olan zindowsta 2. lcd (Samsung SyncMaster 913v) monitörü kullanabiliyorum.
Ubuntuda Grafik kartımın driverları yüklü -Nvidia GeForce GT240M-

Ama ubuntu benim lcd yi tınlamıyo bile :)

Arkadaşın dediği gibi Sistem/Tercihler/Ekranlar dediğimde bana şu şeklide bi hata mesajı geliyor.

Görünen o ki grafik kartınız bu aracı kullanmanız için gereken özellikleri desteklemiyor.Bu araç yerine grafik sürücü üreticisinin aracını kullanmak istermisiniz (E/H)

Evet dersem Nvidia ayarlarına gidiyor, Hayır dersem direk kendi ekran ayarlarına gidiyor iki yolda somut biyere çıkmıyor.

Böyle bi sorun yaşamış yada bana yardımcı olabilecek bir arkadaşımız varmı ???

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Kasım 2010 - 19:57:58

Ben sorumu bi şekilde cevapladım ama nasıl oldu anlamadım.
lcd bağlayıp güncelleme aldım direk olarak görüntü geldi.

Bu arada fn + f5 te çok güzel çalışıyor.

Teşekkürler

cemilakkaya

benim ekran kartı driverim yüklü ve monitörümde çoklu ekran desteği var Samsun 19" LED LCD.

böyle bir hata alıyorum. w7 de çalışıyor fakat windows u bıraktım uzun zamandır :)

teşkkürler.

heartsmagic

Oradan değil de, grafik kartının araçları ile denediğinde ne oluyor? Nvidia ise Nvidia Settings, ATI ise Catalyst?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

abdullah bulca

selamlar...

Ben ubuntu 14,04 kullanmaya başladım windows kullanırken laptopta bulunan videoları tvde oynatabiliyordum.  tvde de wireless var kablosuz olarak laptop bağlanıyor ancak bu ubuntuda nasıl yapılıyor bilmiyorum. Birde yine laptop bluetooth tan tv yi görüyor ancak bir türlü bağlanmıyor ek programmı yüklemem gerekiyor ?

Quaoar

Bende de bu konuda sorun var ekranı TV'ye baylağabliyorum da başka bir masaüstü olarak açılıyor TV'de benim istediğim sadece aktif olan masaüstünü yansıtması.

heartsmagic

@EgeOz1999, nasıl bağlıyorsun? Eğer doğrudan kablo ile HDMI üzerinden ise Ekranlar uygulamasına gelip "Ekranları yansıt" çentiğini işaretlemen lazım.

@abdullah bulca, kablosuz ile bağlanıyor dediğin tam olarak nedir? DLNA mi?

Quaoar

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Ağustos 2014 - 13:25:02
@EgeOz1999, nasıl bağlıyorsun? Eğer doğrudan kablo ile HDMI üzerinden ise Ekranlar uygulamasına gelip "Ekranları yansıt" çentiğini işaretlemen lazım.

@abdullah bulca, kablosuz ile bağlanıyor dediğin tam olarak nedir? DLNA mi?
Evet doğrudan HDMI ile bağlıyorum. Sağolun işe yaradı.

heartsmagic

Sesi de aktarmak istersen, ses ayarlarından çıktıyı sayısal (digital) olarak değiştirebilirsin.

ihsaniye

Samsung R530 laptop ekranımı LG LCD tv ye aktarmada başarısız oldum. Sistem ayarları - Ekranlar da tüm değişiklikleri denedim ancak sonuç alamadım. Ekranları algıla dediğimde HDMI bağlantım tv yi Gold master 32 olarak tanımlıyor.Ekranları yansıt seçtiğimde tek ekran oluşuyor, çözünürlük düşüyor ancak tv ye geçmiyor. Ekran kartım Nvidia Geforce 330. Ancak Ubuntu 14.10 sistemim kendi yazılımını uyguluyor. Sahipli yazılıma geçtiğimde sıkıntılar oluştu format atmak zorunda kaldım. Yardımcı olursanız sevinirim.

heartsmagic

@ihsaniye, optimus falan var mı sistemde? ekrankomut
Yukarıdaki bağlantıdaki lspci çıktısını geçmen yeterli aslında.

Gerçi Optimus olsa da, olmasa da, sahipli sürücüleri (Bumblebee ile) kullansan da kullanmasan da bu şekilde sorun olmaması lazım aslında.

ihsaniye

heartsmagic,buyrun.

......... lspci | egrep "VGA|3D|Display"
02:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GT218M [GeForce 310M] (rev a2)

heartsmagic

Etrafa bakınmadan önce bir şey sorayım, başka bir TV ile deneme imkânı var mı? Hani sorun TV tarafında ise oraya yöneliriz. Zira, tek kart var sistemde o da Nvidia. 
Şuradaki TV aynı TV midir? http://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=2370.0

Hani orada açık kaynaklı sürücülerle sorun olmamış, burada da sahipli sürücü kurulu değil sanırım son olarak değil mi?

ihsaniye

Üzgünüm, bilgim eksikti. Bundan evvel Cinnamon 17.1 kullanıyordum, sorun yoktu. Şu anda makinada Win 10 kurulu ve hiçbir işlem yapmadan bağlanıyor.

heartsmagic

Açıkçası Unity ile mi sorun vardır bilemiyorum. Şu an kurulu değil mi Ubuntu?

ihsaniye

Tekrar mint e döndüm, alışkanlık belki ancak daha rahat kullanıyorum. TV aktarımı da sorunsuz. Kolay gelsin.