windows\'a dönüş

Başlatan cliff62, 08 Şubat 2015 - 19:55:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cliff62

Selam Beyler,

ubuntuyu 2. harddiskimden sildim(biçimlendirme ile) fakat 1. harddiskimdeki windows'a ulaşamıyorum grubu nasıl silicem bilemiyorum windows7 cd'si ile Fixmbr olayını denedim olmadı. daha sonra windows cd'si ile "sürücü seçenekleri"nden sistem ayrıldı kısmını (100mb'lık yeri ) silip grub'tan kurtulmaya çalıştım. bu sefer windows'a geri ulaşabilir miyim hiç ümidim kalmadı lütfen yardımcı olun grubu silip windows'u tekrar açabilmek istiyorum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Şubat 2015 - 20:03:31

beyler lütfen bu gece bu işi halledeyim bir yardımcı olun lütfen

grayloop

Windows dvd'si ile kurtarma seçenekleri gelmiyor mu?

Ayrıca bir de FixMbr yazılımı var.

Windows CD'si olmadan Windows ortamında Grub'u silmek için:

Bunun için sisteminizi Windows ile açmalı veya diskinizi Windows açılan bir sisteme takmalısınız.
Daha sonra MbrFix.exe adlı yazılımı C:\ dizinine indirin ve Başlat>Çalıştır yolundan cmd komutu ile Windows konsolunu açın ve aşağıdaki komutları uygulayın.

c:
cd \
mbrfix /drive 0 fixmbr

Bu örnekte sistemde takılı 1 adet disk olduğu varsayılmış ve "/drive 0" parametresi ile ilk diske işlem yapılmıştır, eğer birden çok disk takılı ise hangi diske işlem yapacağınızı görmek için şu komut ile disk bölümlerini listeleyebilir ve hangi diske işlem yapacağınıza karar verebilirsiniz;

mbrfix /drive 0 listpartitions
mbrfix /drive 1 listpartitions
mbrfix /drive 2 listpartitions
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

cliff62

birader, dur yine bakim ama şimdi kurtarma seçeneklerinde e:windows bile gözükmüyor çünkü grub'tan kurtulurum diye 100mb'lik ksımı silmiştim ne yapabilirim bilmiyorum lütfen buradan ayrılma bana yardımcı ol.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Şubat 2015 - 20:13:23

şu anda "ubuntu deneme "kısmından yazıyorum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Şubat 2015 - 20:25:59

Alıntı yapılan: gridongu - 08 Şubat 2015 - 20:09:18
Windows dvd'si ile kurtarma seçenekleri gelmiyor mu?

Ayrıca bir de FixMbr yazılımı var.

Windows CD'si olmadan Windows ortamında Grub'u silmek için:

Bunun için sisteminizi Windows ile açmalı veya diskinizi Windows açılan bir sisteme takmalısınız.
Daha sonra MbrFix.exe adlı yazılımı C:\ dizinine indirin ve Başlat>Çalıştır yolundan cmd komutu ile Windows konsolunu açın ve aşağıdaki komutları uygulayın.

c:
cd \
mbrfix /drive 0 fixmbr

Bu örnekte sistemde takılı 1 adet disk olduğu varsayılmış ve
"/drive 0" parametresi ile ilk diske işlem yapılmıştır,
eğer birden çok disk takılı ise hangi diske işlem yapacağınızı görmek için
şu komut ile disk bölümlerini listeleyebilir ve hangi diske işlem yapacağınıza karar verebilirsiniz;

mbrfix /drive 0 listpartitions
mbrfix /drive 1 listpartitions
mbrfix /drive 2 listpartitions

birader windows7 cd'si ile kurtarma seçeneklerini açabiliyorum ama 1gb harddiskimin c: sine kurduğum windows e: ile gösteriyordu . "sistem ayrıldı 100mb"yi sildikten sonra artık o da çıkmaz oldu. şimdi ben en kolay yoldan bu işi nasıl halledebilrim

grayloop

Windows DVD'si ile C:\ ye komut satrıyla girmeyi dener misiniz? Oluyorsa az önce yazdığım yazılımı Ubuntu DVD'si ile indirin. Canlı DVD'de iken C:\ ye kopyalayın ve gereken işlemleri yapın.
                                 H. Yavuz

cliff62

birader "Windows'da C:\ ye komut satrıyla girmeyi dener misiniz?" bu dediğini nasıl yapıyorum ben şimdi sadece windows cd'si ile kurulumu başlatabiliyorum ve de onar kısmını

grayloop

Onar kısmına geldiğinizde seçenekler neler? Orada komut satırıyla işlem yapabiliyorsanız (Dos Komut istemi olarak geçiyor yanlış hatırlamıyorsam) güzel. Öncelikle dediğim yazılımı indirip Windows sisteminin olduğu kısma kopyalayın.
                                 H. Yavuz

cliff62

windows onarma, komut istemi, geri yükleme kısmı vs.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Şubat 2015 - 20:34:48

tamam windows7'nin yüklü olduğu c'ye mbrfix.exe'yi kopyaladım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Şubat 2015 - 20:40:31

Alıntı yapılan: gridongu - 08 Şubat 2015 - 20:32:07
Onar kısmına geldiğinizde seçenekler neler? Orada komut satırıyla işlem yapabiliyorsanız (Dos Komut istemi olarak geçiyor yanlış hatırlamıyorsam) güzel. Öncelikle dediğim yazılımı indirip Windows sisteminin olduğu kısma kopyalayın.

tamam birader kopyaladım.

grayloop

Kopyaladıysanız ve Windows DVD'si ile DOS komut istemine girebiliyorsanız önceki iletide https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=46533.msg536261#msg536261 dediklerimi yapın.
                                 H. Yavuz

cliff62

tamam birader şimdi dediğini denicem. lütfen bir yere gitme.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Şubat 2015 - 21:25:55

Alıntı yapılan: gridongu - 08 Şubat 2015 - 20:44:07
Kopyaladıysanız ve Windows DVD'si ile DOS komut istemine girebiliyorsanız önceki iletide https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=46533.msg536261#msg536261 dediklerimi yapın.

birader burada anlatması biraz uzun sürecek ama sorun sanırım benim 100mb'lik sistem ayrıldıyı silmemden kaynaklanıyor:

komut istemine girip
sırasıyla
c:
cd \
mbrfix /drive 0 fixmbr yazdım             daha sonra  0 yerine 1 yazıp da denedim ama şu mesajı verdi:
"mbrfix iç ya da dış komut, çalıştırılabilir program ya da toplu iş dosyası olarak tanınmıyor

daha sonra ise şunu denedim. hani demiştim ya 2. harddiski biçimlendirince, sistem ayrıldıyı silmeden önce, benim c:de yüklü olan windows'um e: deymiş gibi gözükmeye başlamıştı diye. bu sefer dediklerini e: ye göre yaptım

listpartitions'u da gösterdi c:200gblik alanda idi o da 1" olan diskmiş neyse fixmbr komutunu algıladı ve y/n diye sordu y enter yaptım

sanrım oldu dedim bilgisayarı dvd'siz açtım bu yazı çıktı bu sefer (grub vs. yazmıyordu en azından)
"Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key"
seçeneklik bir durum yoktu sadece bu yazı

o sistem ayrıldı kısmını silmeseydim %100 eminim olacaktı ama şimdi windows cd'sini takınca bile kurtama seçenekleri menüsünden kurulu bir windows gözükmüyor. ne c:'de ne de e: de

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Şubat 2015 - 21:55:09

biri lütfen yardım etsin sistem ayrıldı kısmı windows kurmadan tekrar yüklenebilir mi?

grayloop

Bilgisayarı başlatacağı disk bölümünü tanımamış. Anakart Boot Menüsünden "Boot seçenekleri" kısmını da kontrol edin, bir de Windows DVD'si ile başlattıktan sonra "onarma" seçeneğiyle ne yapabiliyorsunuz, ona bakın.
                                 H. Yavuz

cliff62

tanımaması: sistem ayrıldı'nın windows'un nereye yüklü olduğunu göstermesi galiba. bios'dan boot seçeneklerine baktığımda boot kısmında 1gb'lik harddiskim birinci sırada olunca da aynı dvd sürüncü birinci sırada olunca da aynı. onarma ise işe yaramıyor.

yahu nereden sildim bu "sistem ayrıldı"yı offf.

birader windowsun olduğu bölüme 200gb'lik kısıma tekrar windows7'yi kurmaya kalksam ne olur bu arada?

grayloop

Windows'u yeniden kurduğunuzda eski uygulamaları tekrar yüklemeniz gerekir. Bir de aynı bölüme yüklediğinizde eski Windows klasörlerini *.old şeklinde isimlendirerek korur.

Not: Yine bir Linux maceranız olur da Windows'a dönmek isterseniz önce FixMbr ile Windows'dan grub'u kaldırın. Sonra yine Windows içinden disk bölümünü biçimlendirebilirsiniz.
                                 H. Yavuz

cliff62

birader bu sistem ayrıldı için yapılacak bir şey yok mu yani?

grayloop

Alıntı yapılan: cliff62 - 08 Şubat 2015 - 22:44:30

Benim bildiğim bir yolu yok, forumda bilenler varsa yardımcı olurlar. Bir de Windows forumlarına ve arama motorlarına bakarak arama yapın, zira buradaki sorun aslında Ubuntu ile değil Windows ile ilgili.
                                 H. Yavuz

gokhan09

simdi vaktin varsa yapilabilecekler 1)baslatilabilir bolumunu,canli ubuntu ile yeniden ntfs olarak olustur,baslatilabilir(boot)bayragi ekle,gparted programiyla.2)windows dvd ile (cmd)komut satirini ac ve bootrec.exe yaz.fixmbr ve cikan diger komutlari sirayla uygula. bootrec.exe/fixmbr,bootrec.exe/fixboot,bootrec.exe/rebuildbcd,bootrec/scanos,bunlari orda gorursun zaten.bilgisayari yeniden baslatip dene duzeldimi?olmadiysa hardiskin sonuna ubuntu kur,belki duzelir,windowsu gorup gruba ekleyince!bu baglantiyada bir bak.https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=20776.5;wap2

cliff62

düzeltmeye çalışırken partition'ı uçurmuşum. bilgisayar tamircisi böyle söyledi. şimdi adı neydi "recovery files" diye bir programla dosyaları kurtarıyorlar. anlayacağınız harddiski fena dağıtmışım. partition bozulunca, dosya dizini dağılıyor mu beyler?
bana şimdi dosyaları karman çorman verecekler diye kormuyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Şubat 2015 - 12:12:58

Alıntı yapılan: gridongu - 08 Şubat 2015 - 22:52:48

Benim bildiğim bir yolu yok, forumda bilenler varsa yardımcı olurlar. Bir de Windows forumlarına ve arama motorlarına bakarak arama yapın, zira buradaki sorun aslında Ubuntu ile değil Windows ile ilgili.

bir arkadaşımın dediğine göre partition oluşturulup windows'unu tekrar çalışması sağlanabilirmiş. tabi partition uçurulmadan.