ASUS X550LN, Touchpad ve USB fare düzgün çalışmıyor.

Başlatan RickGrimes, 01 Şubat 2015 - 23:52:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

RickGrimes

Merhabalar;

Arkadaşlar dün LinuxMint 17.1 Cinnamon masaüstü sürümünü kurdum. İlk Linux deneyimim ve mause ve touchpad ile başım dertte.

Sistem bilgilerimin çıktısı şu.

System:    Host: zeki-X550LN Kernel: 3.16.0-30-generic x86_64 (64 bit, gcc: 4.8.2)
           Desktop: Gnome Distro: Linux Mint 17.1 Rebecca
Machine:   Mobo: ASUSTeK model: X550LN version: 1.0 Bios: American Megatrends version: X550LN.300 date: 01/17/2014
CPU:       Dual core Intel Core i5-4200U CPU (-HT-MCP-) cache: 3072 KB flags: (lm nx sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx) bmips: 9177.94
           Clock Speeds: 1: 2008.367 MHz 2: 2387.597 MHz 3: 1867.941 MHz 4: 2129.835 MHz
Graphics:  Card: Intel Haswell-ULT Integrated Graphics Controller bus-ID: 00:02.0
           X.Org: 1.15.1 drivers: intel (unloaded: fbdev,vesa) Resolution: 1366x768@60.0hz
           GLX Renderer: Mesa DRI Intel Haswell Mobile GLX Version: 3.0 Mesa 10.1.3 Direct Rendering: Yes
Audio:     Card-1: Intel Lynx Point-LP HD Audio Controller driver: snd_hda_intel bus-ID: 00:1b.0
           Card-2: Intel Haswell-ULT HD Audio Controller driver: snd_hda_intel bus-ID: 00:03.0
           Sound: Advanced Linux Sound Architecture ver: k3.16.0-30-generic
Network:   Card-1: Qualcomm Atheros QCA9565 / AR9565 Wireless Network Adapter driver: ath9k bus-ID: 03:00.0
           IF: wlan0 state: up mac: 54:27:1e:83:49:c3
           Card-2: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller
           driver: r8169 ver: 2.3LK-NAPI port: e000 bus-ID: 02:00.1
           IF: eth0 state: down mac: 40:16:7e:85:37:18
Drives:    HDD Total Size: 500.1GB (1.2% used) 1: id: /dev/sda model: TOSHIBA_MQ01ABF0 size: 500.1GB
Partition: ID: / size: 455G used: 5.8G (2%) fs: ext4
RAID:      No RAID devices detected - /proc/mdstat and md_mod kernel raid module present
Sensors:   System Temperatures: cpu: 44.0C mobo: N/A
           Fan Speeds (in rpm): cpu: N/A
Info:      Processes: 176 Uptime: 11 min Memory: 550.7/3836.7MB Runlevel: 2 Gcc sys: 4.8.2 Client: Shell inxi: 1.8.4

Bu sorunu sadece LinuxMintte yaşamadım aynı sorunum ubuntuda da var. Şuan ubuntu yüklü sistemimde ve Linuxta olanların aynısı oluyor.

Bu konuyu LinuxMint forumunada açtım fakat ordan henüz cevap gelmedi. Kullandığım hızlı internet 2 gün sonra elimin altından gidicek ve bu sorunu hemen çözmezsem el mahkum windows a dönmek zorunda kalacağım. Diğer forumda yazdığım şey aşağıda yardımlarınız çok önemli.

Sorunum şu. Touchpad aktif mi pasif mi bilmiyorum. FN+F9 yaptığımda çıkan simgede sürekli pasif konumda gözüküyor. Touchpadi kullanmaya çalıştığımda çok değişik tepki alıyorum. İmleç bazen hiç hareket etmiyor bazen bir anda çok anlık bir şekilde hareket ediyor.

Ayrıca mause da düzgün çalışmıyor bazen hareket etmiyor bazen sağ sol tuşlar çalışmıyor. Mesela mozilladan terminali açıyorum terminale tıkladığımda mause iptal oluyor. Değişik bir durum tamamen kullanılmaz hale geldi. Ayrıca imleç işlem yapmadığım zaman yerinde durmuyor. İşlem yaptığımda da sabit durmuyor. sürekli sekerek sol tarafa ilerliyor.

Diğer konuda yazarak anlatmaya çalıştım fakat anlaşılmayacak olursa video ile görüntü iletebilirim. Yardımlarınızı bekliyorum

heartsmagic

xinput --list
çıktısını görebilir miyiz?

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/1314198/
http://askubuntu.com/questions/464935/weird-pointermousetouchpad-functionality-in-ubuntu-asus-x550l

Yeni bir imleçsürer ve henüz tam olarak desteklenmiyor bizim tarafta. Geçici ve dolaylı yoldan iş gören bir çözüm önerisi var ama.

sudo -H gedit /etc/default/grub

ile dosyayı aç, şu satırı bul:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
şu şekilde değiştir:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash psmouse.proto=bare"
Ardından Grub'u güncelle:
sudo update-grub

Bir sonraki sistem açılışında işler biraz daha düzelmiş olacak. Fakat, bunu öneren kişi fare kullanıldığında yanlışlıkla imleçsürere dokunulduğunda yine garip şeylerin olduğundan bahsetmiş. Bu nedenle fare kullanırken imleçsüreri kapatıyormuş, uygulama olarak da kolaylık açısından touchpad-indicator'ı önermiş. Üst panele yerleşiyordur muhtemelen ve kolay yoldan açma kapama sağlıyordur.

sudo add-apt-repository ppa:atareao/atareao
sudo apt-get update
sudo apt-get install touchpad-indicator

İsmini çağırarak başlatabilirsin uygulamayı. Her seferinde başlangıçta çalışması için de komut olarak şunu kullanmak gerekiyormuş:
/opt/extras.ubuntu.com/touchpad-indicator/bin/touchpad-indicator

Bu anlattıklarım Ubuntu için. Mint ile deneyeceksen gedit yerine Mint dağıtımı Cinnamon üzerinde metin düzenleyici olarak ne kullanıyorsa onu vermelisin gedit'li komutun yerine. Ayrıca touchpad-indicator haliyle Unity için, Cinnamon tarafı için farklı bir çözüm bulmalısın. Diğer yönergeler ortaktır zaten.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.