[Çözüldü] İşlemci frekansını düşürme

Başlatan atilla.aliyev, 13 Aralık 2014 - 03:19:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

atilla.aliyev

Merhaba arkadaşlar,
Bilgisayarımda Windowsun yanından Lubuntu yüklü ve laptop 4 sene bende olmasına rağmen fan temizliği felan hak getire.Bununla birlikte android studio ve genymotion açık olmasına rağmen sıcaklık 55 dereceyi geçmiyor.Fandan hafif ses geliyor fakat bunun işlemcinin frekansından kaynaklandığını düşünüyorum.

İşlemci frekansı boştayken de ağır işler yaparken de 2667 mhz ile çalışıyor ve bunu düşürmek için çare bulamadım.Eğer işlemci frekansını düşürürsem sıcaklığı da düşürebilirim.Bu konuda yardım bekliyorum.

Teşekkürler  :)

mozhan

CPU frequency bu programı dededin mi? genelde batarya koruma amaçlı kullanmıştım ben ama senin de işine yarıyabilir diye düşünüyorum
When we ride on our enemies..

https://github.com/mustafaozhan

meda

sudo apt-get install cpufrequtils
Ardından Tlp uygulamasını kur.
sudo add-apt-repository ppa:linrunner/tlp
sudo apt-get update
sudo apt-get install tlp tlp-rdw

sudo gedit /etc/default/tlp ile birlikte açılan dosya içerisinden ondemand ile biten iki satırın başındaki # işaretini kaldır. ondemand olan yeri powersave yapabilirsin.
Tlp dosyasında bazı ayarlar öntanımlı gelir enerji tasarrufu ile ilgili değişikleri de buradan yapabilirsin. Ayarların aktif olması yeniden başlatman gerek.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

atilla.aliyev

Alıntı yapılan: meda - 13 Aralık 2014 - 12:13:59
sudo apt-get install cpufrequtils
Ardından Tlp uygulamasını kur.
sudo add-apt-repository ppa:linrunner/tlp
sudo apt-get update
sudo apt-get install tlp tlp-rdw

sudo gedit /etc/default/tlp ile birlikte açılan dosya içerisinden ondemand ile biten iki satırın başındaki # işaretini kaldır. ondemand olan yeri powersave yapabilirsin.
Tlp dosyasında bazı ayarlar öntanımlı gelir enerji tasarrufu ile ilgili değişikleri de buradan yapabilirsin. Ayarların aktif olması yeniden başlatman gerek.

cpufrequtils uygulaması zaten yüklüymüş.İlk kod öyle diyor.Fakat arayüz olarak nerden açacağımı bilmiyorum.
Yazdığınız 2.kod parçalarını sırayla yazdım.3.sünde şöyle bir ekran çıktısı aldım.Bu yüzden diğer adıma geçemedim.
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
E: tlp paketi bulunamadı
E: tlp-rdw paketi bulunamadı

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Aralık 2014 - 14:16:35

Alıntı yapılan: mr.ozhan - 13 Aralık 2014 - 03:56:39
CPU frequency bu programı dededin mi? genelde batarya koruma amaçlı kullanmıştım ben ama senin de işine yarıyabilir diye düşünüyorum

Hocam bu program var ama arayüzü ile birlikte açamadım.Sağ alta simgesini ekledim sadece işlemci frekansını ve hangi modda olduğunu söylüyor sağ tıklayıp Ayarlar kısmı girince sadece bir tane checkbox açılıyor ve şu yazı var "Remeber governor and frequency" başka da bir şey yok :)

burak öztürk

cpufreq indicator çok kullanışlı. Kurulumdan sonra bir kez çalıştırdığınızda her başlangıçta otomatik başlar ve sistem tepsisine yerleşir.

ondemand
performans
powersave
seçenekleri ile istediğiniz frekansa ayarlayabilirsiniz. En uygun olanı "ondemand" yani ihtiyaca göre otomatik frekans ayarlamasıdır.

sudo apt-get install indicator-cpufreq

Kurulumunun ardından uç birim üzerinde indicator-cpufreq komutu ile bir kez çalıştırmanız yeterlidir.

atilla.aliyev

Alıntı yapılan: burak öztürk - 13 Aralık 2014 - 15:21:20
cpufreq indicator çok kullanışlı. Kurulumdan sonra bir kez çalıştırdığınızda her başlangıçta otomatik başlar ve sistem tepsisine yerleşir.

ondemand
performans
powersave
seçenekleri ile istediğiniz frekansa ayarlayabilirsiniz. En uygun olanı "ondemand" yani ihtiyaca göre otomatik frekans ayarlamasıdır.

sudo apt-get install indicator-cpufreq

Kurulumunun ardından uç birim üzerinde indicator-cpufreq komutu ile bir kez çalıştırmanız yeterlidir.

Hocam dediğinizi yaptım ayarlar geldi fakat resimde gösterdiğim gibi düşük işlemci frekansı seçtiğimde her zaman en üsttekini seçiyor.Bunu ayarlayamadım.

http://imgur.com/ELvY9Ix

Bilmiyorum alakası var mı ama terminalden çalıştırırken şöyle de bir uyarı alıyorum.
atilla@atilla-EasyNote-LM98:~$ indicator-cpufreq

** (indicator-cpufreq:7912): WARNING **: Error retrieving accessibility bus address: org.freedesktop.DBus.Error.ServiceUnknown: The name org.a11y.Bus was not provided by any .service files

Şunuda dipnot düşeyim.Terminalden çalıştırdıktan sonra terminali kapatınca indicator cpufreq'te kediliğinden kapanıyor.

meda

14.10'de sanırım paket ismi değişti. cpufrequtils yerine cpupower kullan.
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

burak öztürk

Bazı işlemciler adımlı frekans özelliği olmadığı için adımlı frekansı desteklemez.(Örneğin Pentium D serisi).
Öğrenebilmek için şu komut çıktısına bakmak gerek.
sudo cat /sys/devices/system/cpu/*/cpufreq/scaling_available_frequencies

Bunun çıktısı bende şu şekilde;
2133000 1600000 800000
2133000 1600000 800000

Yani bu demek oluyor ki benim işlemcim 2,13Ghz, 1,6Ghz ve 0,8Ghz frekanslarında çalışabilir.
Ama yolladığınız resimde kullanılabilir frekansları göstermiş.
En düşük frekansı ilk seçtiğinizde o frekansta çalışmıyor bende de aynısı oluyor
ancak benim seçtiğim frekans dışına çıktığında tekrar istediğim ayara getiriyorum ve seçtiğim ayarda devam ediyor.
Tam bilgim yok ancak bunun işlemci çekirdek sayısı ile alakalı olduğunu düşünüyorum.
Ne kadar çekirdek varsa o sayıda bu işlemi tekrarlamak gerekiyor diye düşünüyorum.

atilla.aliyev

Alıntı yapılan: meda - 13 Aralık 2014 - 17:29:19
14.10'de sanırım paket ismi değişti. cpufrequtils yerine cpupower kullan.

cpupower diye birşey bulamadım :)

@burak öztürk bende sabit hiç değişmiyor 2667 mhz sürekli frekans.Hiç bir yerde de adam akıllı çözümünü bulamadım o kadar araştırmama rağmen.Bakalım son çare buradan yardım bekliyorum :)

burak öztürk

Acaba bunun için sistemi bir parametre ile mi başlatmak gerekiyor tam olarak bilemiyorum. atilla.aliyev bundan sonrası beni aştığı için yardımcı olamayacağım kusura bakmayın.

heartsmagic

Lubuntu sürümü nedir, 12.04 mü?
Uygulamada "ondemand" seçersen de yine en yüksek frekansa mı alıyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

atilla.aliyev

@burak ozturk yardimci oldugunuz icin tesekkurler

@heartsmagic Profilimi guncellememisim simdi guncelledim.Lubuntu 14.10 64 bit surumunu kullaniyorum.Hangi modu secersem seciyim islemci frekansi 2667 mhz`den sasmiyor.Arada 10 saniye icin baska frekansta calisiyor ama nadir ve kisa sureligine.

ulupınar

Alıntı yapılan: atilla.aliyev - 13 Aralık 2014 - 03:19:17
Merhaba arkadaşlar,
Bilgisayarımda Windowsun yanından Lubuntu yüklü ve laptop 4 sene bende olmasına rağmen fan temizliği felan hak getire.Bununla birlikte android studio ve genymotion açık olmasına rağmen sıcaklık 55 dereceyi geçmiyor.Fandan hafif ses geliyor fakat bunun işlemcinin frekansından kaynaklandığını düşünüyorum.

İşlemci frekansı boştayken de ağır işler yaparken de 2667 mhz ile çalışıyor ve bunu düşürmek için çare bulamadım.Eğer işlemci frekansını düşürürsem sıcaklığı da düşürebilirim.Bu konuda yardım bekliyorum.

Teşekkürler  :)

3.14 Linux kernel versiyonundan sonra frekans ayarı ölçeklenebilir oldu. Frekeans işletim sistemi tarafından otomatik ayarlanabiliyor.

meda

İntel işlemciyse:
sudo gedit /etc/default/grub
Açılan dosya içinde:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash" satırı GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash intel_pstate=enable" bu şekilde düzenleyip kaydederek dosyayı kapatın.
sudo update-grub
sudo update-initramfs -u
Yeniden başlatarak sistemi gözlemleyin. Sorun devam ederse intel_pstate=enable olan yeri intel_pstate=disable yaparak sonraki adımları tekrar edip yeniden başlatın.

heartsmagic

@meda'nın önerilerini bir dener, eğer ikisi de iş görmezse şunu bir yürütürsün bakalım nasıl bir tepki veriyor:
sudo cpufreq-set -f 1600000

Şu da kenarda dursun:
http://blog.tube42.se/?p=1225

atilla.aliyev

@meda dediğinizi harfiyen yaptım olmadı.

@heartsmagic sizin de dediğinizi yaptım yine sonuç alamadım.Arayüzden frekansı seçerken seçiyor fakat 1 sn sonra en yukseğe alıyor.

Edit:
@heartsmagic verdiğiniz blog sayesinde sorunumu çözüme kavuşturdum.Destek olan herkese çok teşekkür ederim.

heartsmagic

Ben de o işlemleri yaptırmayı deneyecektim ki sen kendin yapmışsın, ne güzel.
Etiket ve geri bildirim için de bizler teşekkür ederiz.