Proğram Çalıştırma ??? Kurma ???

Başlatan Quandrostr, 14 Aralık 2014 - 00:10:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Quandrostr

Arkadaşlar Ubuntu Kylin 14.10 Kullanıyorum ama proğram olarak çalıştır bunda işlemediğinden her defasında komutla çalıştırıyorum programları bunun çözümünü bilen varmı acaba

program gibi çalıştırmaya çalıştığım
android kitchen   

her defasında komutla çalıştırdığım
FreeRapid Downloader

birde kurulum dosyası nasıl oluşturabilirim basit bir örnek verebilecek varmı
(Bu  dosyayı çalıştırdığımda içerisine adreslerini direk eklediğim .deb dosyalarının otomatik indirilip kurulmasını istiyorum )

1.indirildi
1.kuruldu
2.indirildi
2.kuruluyor
2.kuruldu
3.kuruldu
4.kuruldu
5.kuruldu
6.kuruluyor %82
6.kuruldu

gibi sırayla gidecek çoğunu bildisayardan bir klasör içinden bu şekilde kurdurmak istiyorum birinin işlemi birmeden diğerine geçmemeli yanlız

wget http://www.xxxxxxxxxxxx.org/program.deb
dpkg -i ProgramFiles/program.deb

şimdilik bu kodları kullanıtorum ama tek tek değil toplu yapmak istiyorum bunun için nasıl bir dosya oluşturulması gerekliyse bu konuda yardımlarınızı bekliyorum

neynefes

Ubuntu Kylin çin sürümüdür. Bu konuda bilginiz varsa eğer soruma geçeyim. Elinizde .deb paketleri var, siz bunların hepsini tek hamlede kurulumunu başlat istiyorsunuz doğru mu anladım?

Quandrostr

Alıntı yapılan: neynefes - 14 Aralık 2014 - 01:35:37
Ubuntu Kylin çin sürümüdür. Bu konuda bilginiz varsa eğer soruma geçeyim. Elinizde .deb paketleri var, siz bunların hepsini tek hamlede kurulumunu başlat istiyorsunuz doğru mu anladım?

Evet birtanesi bu

neynefes

Yanlış hatırlamıyorsam anlatayım bildiğim kadarını. Önce elinizdeki .deb uzantılı dosyaları bir klasöre toplayın örneğin masaüstünde kurulacak isminde bir klasörde olsun. O klasöre terminalden giriş yapın ve dpkg -i PaketAdi.deb yerine dpkg -i *.deb dediğiniz zaman klasör içindeki bütün .deb uzantılı paketleri kurmaya başlar.

Quandrostr

Alıntı yapılan: neynefes - 14 Aralık 2014 - 02:07:34
Yanlış hatırlamıyorsam anlatayım bildiğim kadarını. Önce elinizdeki .deb uzantılı dosyaları bir klasöre toplayın örneğin masaüstünde kurulacak isminde bir klasörde olsun. O klasöre terminalden giriş yapın ve dpkg -i PaketAdi.deb yerine dpkg -i *.deb dediğiniz zaman klasör içindeki bütün .deb uzantılı paketleri kurmaya başlar.

Bu şekilde nededim malesef işe yaramadı
dpkg -i /kurulacaklar/*.deb

bir kur.sh  gibi birşey düzenleyip tek komutla kurduramazmıyız ?

neynefes

cd kurulacaklarsonrasında
dpkg -i *.deb
bu komut verilecek. Sizin verdiğiniz komut gibi değil.

Quandrostr

Alıntı yapılan: neynefes - 14 Aralık 2014 - 02:20:42
cd kurulacaklarsonrasında
dpkg -i *.deb
bu komut verilecek. Sizin verdiğiniz komut gibi değil.

Denemek için 4 tane program attım klasöre Bu şekilde oluyor kuruyor gibi başlıyor kuramadan bitiriyor

/home/quandrostr/ProgramFiles/kurulacaklar# dpkg -i *.deb
(Veritabanı okunuyor... mevcut 356697 dosya veya klasör yüklü.)
Açılmaya hazırlanan greatlittleradioplayer_1.4.7_amd64.deb ...
greatlittleradioplayer (1.4.7) paketi (1.4.7) üzerine açılıyor ...
Açılmaya hazırlanan teamviewer_10.0.36281_amd64.deb ...
teamviewer (10.0.36281) paketi (10.0.36281) üzerine açılıyor ...
Açılmaya hazırlanan viber.deb ...
viber (4.2.2.6) paketi (4.2.2.6) üzerine açılıyor ...
Açılmaya hazırlanan wps-office_9.1.0.4945~a16p3_i386.deb ...
wps-office (9.1.0.4945~a16p3) paketi (9.1.0.4296) üzerine açılıyor ...
greatlittleradioplayer (1.4.7) ayarlanıyor...
dpkg: bağımlılık sorunları teamviewer yapılandırmasını önlüyor:
teamviewer depends on libc6-i386 (>= 2.4); bununla beraber:
  libc6-i386 paketi yüklenmedi.
teamviewer depends on lib32asound2; bununla beraber:
  lib32asound2 paketi yüklenmedi.
teamviewer depends on lib32z1; bununla beraber:
  lib32z1 paketi yüklenmedi.
teamviewer depends on ia32-libs; bununla beraber:
  ia32-libs paketi yüklenmedi.

dpkg: error processing package teamviewer (--install):
bağımlılık sorunları - yapılandırılmadan bırakılıyor
viber (4.2.2.6) ayarlanıyor...
wps-office (9.1.0.4945~a16p3) ayarlanıyor...
gnome-menus (3.10.1-0ubuntu2) için tetikleyiciler işleniyor ...
desktop-file-utils (0.22-1ubuntu2) için tetikleyiciler işleniyor ...
bamfdaemon (0.5.1+14.10.20140925-0ubuntu1) için tetikleyiciler işleniyor ...
Rebuilding /usr/share/applications/bamf-2.index...
mime-support (3.55ubuntu1) için tetikleyiciler işleniyor ...
hicolor-icon-theme (0.13-1) için tetikleyiciler işleniyor ...
shared-mime-info (1.2-0ubuntu3) için tetikleyiciler işleniyor ...
Unknown media type in type 'all/all'
Unknown media type in type 'all/allfiles'
Unknown media type in type 'uri/mms'
Unknown media type in type 'uri/mmst'
Unknown media type in type 'uri/mmsu'
Unknown media type in type 'uri/pnm'
Unknown media type in type 'uri/rtspt'
Unknown media type in type 'uri/rtspu'
fontconfig (2.11.1-0ubuntu3) için tetikleyiciler işleniyor ...
İşlem sırasında hatalar bulundu:
teamviewer

furkankalkan

Bunun için söyle küçük bir betik yazılabilir:
while read url
do
    echo -e "URL:$url\n"
dosya=$(echo "$line"|sed 's/.*\///')
echo -e "DOSYA:$file"
wget "$url"
sudo dpkg -i $file
done < url.txt

Mantık şu: Aynı dizinde url.txt adlı bir dosya oluşturup linkleri alt alta yazacaksınız ve kur.sh isimli betiğimizi sh kur.sh komutuyla çalıştıracaksınız. 
Betik bunları satır satır okuyup bir döngü oluşturarak wget ile deb dosyasını indirecek ve sed komutuyla url den parse ettiği dosya adını (blabla.deb) dpkg -i blabla.deb komutuyla kuracak. Yalnız şurada ufak bir sıkıntı var. Eğer dosya bi nedenden ötürü inmezse dosya olmadığı için dpkg komutu hata verecek ve bir sonraki dosyaya geçecek. O da sanırım bi şekilde çözülür.Ha bir de işi bitince yerden tasarruf etmek için .deb uzantılı dosyaları silmek ve url.txt'nin içini boşaltmak için betiğin sonuna

rm *.deb
echo "" > url.txt

komutlarını ekleyebilirsiniz.Linux özellikle otomasyon gerektiren işlerde çok kullanışlı iç araçlara sahiptir. Bu yüzden Bash Scripting denen olayı incelemenizi öneririm.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

heartsmagic

Öncelikle şu kısmı anlamadım:
Alıntı YapArkadaşlar Ubuntu Kylin 14.10 Kullanıyorum ama proğram olarak çalıştır bunda işlemediğinden...

İşlemeyen nedir? Tam olarak ne kurmaya çalışıyorsun? Internet bağlantın yok mu?

Alıntı yapılan: Quandrostr - 14 Aralık 2014 - 02:41:01
Denemek için 4 tane program attım klasöre Bu şekilde oluyor kuruyor gibi başlıyor kuramadan bitiriyor

Kurmadan bitmesinin sebebi kurmak istediğin paketin bağımlılıklarının sağlanmıyor oluşu. Her ne kurmak istiyorsna tüm bağımlılıklarının o dizinde olması lazım. Lütfen bizlere genel bir sorun değil de, tam olarak ne yapmak istediğini aktar.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Quandrostr

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Aralık 2014 - 12:10:59
Öncelikle şu kısmı anlamadım:
Alıntı YapArkadaşlar Ubuntu Kylin 14.10 Kullanıyorum ama proğram olarak çalıştır bunda işlemediğinden...

İşlemeyen nedir? Tam olarak ne kurmaya çalışıyorsun? Internet bağlantın yok mu?

Alıntı yapılan: Quandrostr - 14 Aralık 2014 - 02:41:01

Kurmadan bitmesinin sebebi kurmak istediğin paketin bağımlılıklarının sağlanmıyor oluşu. Her ne kurmak istiyorsna tüm bağımlılıklarının o dizinde olması lazım. Lütfen bizlere genel bir sorun değil de, tam olarak ne yapmak istediğini aktar.

Ubuntuda mausa sağ tıklayınca program olarak çalıştır diye * bir şey varya hani bu olay 14.04 versiyonlarda çalışıyor ama 14.10 versiyonlarda çalışmıyor bende neyin eksik olduğunu neden çalışmadığını anlayamadım tam olarak bunu nasıl çalıstırabilecegimi çünkü aynı şeyleri 14.04 deded yapıyorum 14.10 dada birinde neden çalışıp diğerinde çalışmadığını çözmeye çalışıyorum internetten Android Kitchen diye araştırıp deniye bilirsiniz sizde

ne yapmak istediğime gelince dewilman arkadaşında anlatmaya çalıştığı şekilde * bir şey yapmaya çalışıyorum birtene Kur.sh oluşturup tek hamleyle pekçok proğramı tek seferde kurabilmek amaçım  böylece marketten ve internetten her format sonrası uğraşmıyacağım ve tek seferde işimi halletmiş olacağım

Bu arada limitsiz internetim var internet sıkıntım yok

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Aralık 2014 - 09:27:46

Alıntı yapılan: dewilman - 14 Aralık 2014 - 16:45:47
Bunun için söyle küçük bir betik yazılabilir:
while read url
do
wget "$url"
sudo dpkg -i $file
done < url.txt

Mantık şu: Aynı dizinde url.txt adlı bir dosya oluşturup linkleri alt alta yazacaksınız ve kur.sh isimli betiğimizi sh kur.sh komutuyla çalıştıracaksınız. 
Betik bunları satır satır okuyup bir döngü oluşturarak wget ile deb dosyasını indirecek ve sed komutuyla url den parse ettiği dosya adını (blabla.deb) dpkg -i blabla.deb komutuyla kuracak. Yalnız şurada ufak bir sıkıntı var. Eğer dosya bi nedenden ötürü inmezse dosya olmadığı için dpkg komutu hata verecek ve bir sonraki dosyaya geçecek. O da sanırım bi şekilde çözülür.Ha bir de işi bitince yerden tasarruf etmek için .deb uzantılı dosyaları silmek ve url.txt'nin içini boşaltmak için betiğin sonuna

rm *.deb
echo "" > url.txt

komutlarını ekleyebilirsiniz.Linux özellikle otomasyon gerektiren işlerde çok kullanışlı iç araçlara sahiptir. Bu yüzden Bash Scripting denen olayı incelemenizi öneririm.

Kardeş senin verdiğin kodları birkaç program ekleyip denedim ama söyle bir hata aldım

Kur.sh: cannot open url.txt: No such file

Kur.sh   dosyası böyle
while read url
do
wget "$url"
sudo dpkg -i $file
done < url.txt

url.txt dosyası böyle
http://kdl.cc.ksosoft.com/wps-community/download/a16/wps-office_9.1.0.4945~a16p3_i386.deb
http://download.teamviewer.com/download/teamviewer_amd64.deb
http://www.florian-diesch.de/software/classicmenu-indicator/dist/classicmenu-indicator_0.09-1_all.deb
http://unity-folders.exceptionfound.com/unity-launcher-folders_1.0.2_all.deb
https://dl.google.com/linux/direct/google-chrome-stable_current_amd64.deb
http://ftp.opera.com/pub/opera/desktop/26.0.1656.32/linux/opera-stable_26.0.1656.32_amd64.deb

Birde böyle * bir şey denedim ama buda olmadı

Kurulum.sh dosyası
#!/bin/bash

echo -e "\x1B[01;34m[*]\x1B[0m $1"  "sistem Guncellemesi"
apt-get update -y
apt-get upgrade -y
apt-get dist-upgrade -y

echo -e "\x1B[01;34m[*]\x1B[0m $1"  "Google Chrome Yukleniyore"
wget -nc https://dl.google.com/linux/direct/google-chrome-stable_current_amd64.deb
dpkg -i google-chrome-stable_current_amd64.deb
rm google-chrome-stable_current_amd64.deb

echo -e "\x1B[01;34m[*]\x1B[0m $1"  "WPS Ofis Yukleniyor"
wget http://kdl.cc.ksosoft.com/wps-community/download/a16/wps-office_9.1.0.4945~a16p3_i386.deb
dpkg -i wps-office_9.1.0.4945~a16p3_i386.deb
rm wps-office_9.1.0.4945~a16p3_i386.deb

echo -e "\x1B[01;34m[*]\x1B[0m $1"  "TeamViever Yukleniyor"
wget http://download.teamviewer.com/download/teamviewer_amd64.deb
dpkg -i teamviewer_amd64.deb
rm teamviewer_amd64.deb

Aldığım hata

Can't open Kurulum.sh

Bunlar sizdede aynı hatalarımı veriyor çalışıyormu

ekremsenturk

14.10 yazılım merkezinde bulunmuyormu bu uygulamalar? Yazılım merkezinde mevcutsalar, yazılım merkezi, şeçili uygulamaları sıralı olarak ve de bağımlılıkları ile birlikte kuruyor.

Kurulum paktlerini, hazır olarak bir klasörde bulundurup ta, her seferinde oradan kurmak istersen, yine sırasıyla üzerlerine tıklıyorsun ve yazılım merkezi bu dosyaları çalıştırıyor ve kuruyor. Çalıştırmıyorsa, sağ tıklayıp, ilk dosyayı yazılım merkezi ile açmasını seçtiğinde, diğer dosyalarda yine yazılım merkezi ile çalıştırılacaklar. Veya .deb uzantılı bir dosyayı sağ tıklayp, özelliklerine girip, açılacak uygulamayı el ile ekleyebilirsin. Bu ekleme tüm .deb uzantılı dosyalar için geçerli olacak.

Quandrostr

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 16 Aralık 2014 - 11:26:20
14.10 yazılım merkezinde bulunmuyormu bu uygulamalar? Yazılım merkezinde mevcutsalar, yazılım merkezi, şeçili uygulamaları sıralı olarak ve de bağımlılıkları ile birlikte kuruyor.

Kurulum paktlerini, hazır olarak bir klasörde bulundurup ta, her seferinde oradan kurmak istersen, yine sırasıyla üzerlerine tıklıyorsun ve yazılım merkezi bu dosyaları çalıştırıyor ve kuruyor. Çalıştırmıyorsa, sağ tıklayıp, ilk dosyayı yazılım merkezi ile açmasını seçtiğinde, diğer dosyalarda yine yazılım merkezi ile çalıştırılacaklar. Veya .deb uzantılı bir dosyayı sağ tıklayp, özelliklerine girip, açılacak uygulamayı el ile ekleyebilirsin. Bu ekleme tüm .deb uzantılı dosyalar için geçerli olacak.

Çoğu bulunuyor ama benim kullandığım bazı ileri sevye programların ya son sürümleri yok yada hiç yok her defasında internet sitelerinden bul indir googleden ara birsürü vakit kaybı oluyor bunu bana özel bir kurulum dosyası gibisinden alğılıyabilirsiniz ayrıca oradakini deneme amaçlı yaptım elimin altında onlar var diye diğerlerinin boyutları yüksek çünkü

furkankalkan

@Quandrostr url.txt ile Kur.sh aynı dizinde mi ? Bir de betiği sh Kur.sh şeklinde çalıştırıyorsunuz değil mi ?
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

Quandrostr

Alıntı yapılan: dewilman - 16 Aralık 2014 - 13:33:52
@Quandrostr url.txt ile Kur.sh aynı dizinde mi ? Bir de betiği sh Kur.sh şeklinde çalıştırıyorsunuz değil mi ?
Evet aynı dizindeler ve dediğiniz gibi çalıştırıyorum 

cool23

Aşağıdaki çıktıları dener misiniz?

sudo chmod a+x kur.sh

sudo ./kur.sh
İnsanlık için Linux...

Quandrostr

Alıntı yapılan: cool23 - 16 Aralık 2014 - 14:27:57
Aşağıdaki çıktıları dener misiniz?

sudo chmod a+x kur.sh

sudo ./kur.sh

gene aynı
Kur.sh: cannot open url.txt: No such file

heartsmagic

Bu Kylin dosya yöneticisi olarak ne kullanıyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.