Gtk+ ve C ile amatör bir uygulama Bahçıvan 1.0

Başlatan mrti14, 25 Kasım 2013 - 21:26:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mrti14

Gtk+ ve C kullanarak yazdığım basit program.Bahçe oluşturup kayıt edebiliyorsunuz.Ayrıca notlar ekleyebiliyorsunuz.Daha sonra bitki ekle bölümünden bahçenizdeki bitkileri ekleyebilirsiniz.Bu bitkilere ait resimleri ve yorumlarıda alabiliyor.Çok işe yarar bir program değil belki ama *bir şeyler yapabilen bir yazılım geliştirmek ve biraz gtk+ öğrenmek için yazdım.Program kayıtları metin dosyalarına kayıt ediyor.Ama MySQL'ede çevrilebilir çok zor değil.Hem linuxda hem windowsta çalışabiliyor.Ayrıca temasınıda program çalışırken değiştirebiliyorsunuz.Birde basit bir html oluşturma fonksiyonu var.Programda hatalarda var.Ama çok üzerlerinde durmadım.Zaten kodlar baya karıştı.Günübirlik düzensiz bir şekilde yazdım.Kodlar istenildiği gibi kullanılabilir, paylaşılabilir, geliştirilebilir.Programdaki bitki resimlerini google görsellerden küçük resim olarak aldım.Bitki bilgileri Memo Larousse ansiklopedisinden.

Linuxda derleme yapabilmek için gtk dev. paketlerini aşağıdaki kodla yükleyebilirsiniz.
sudo apt-get install libgtk2.0-dev

Linux için: https://app.box.com/s/f3wrrl0v8kfa6594jyf9

Windows için Visual C++ 2010 projesi : https://app.box.com/s/hisyg2nhlggecrpvaojj

Resimler için: http://www.amatorprogramlama.com/?p=57

if

Elinize sağlık:) Uygulamayı deneyim dedim de derleme yaparken gcc main.c bitki_ekle.c bahcem.c combobox_html.c `pkg-config --libs --cflags gtk+-2.0`-std=c99
Package gtk+-2.0 was not found in the pkg-config search path.
Perhaps you should add the directory containing `gtk+-2.0.pc'
to the PKG_CONFIG_PATH environment variable
No package 'gtk+-2.0' found
In file included from main.c:1:0:
main.h:1:21: fatal error: gtk/gtk.h: Böyle bir dosya ya da dizin yok
#include <gtk/gtk.h>
                     ^
compilation terminated.
In file included from bitki_ekle.h:1:0,
                 from bitki_ekle.c:1:
veriler.h:1:21: fatal error: gtk/gtk.h: Böyle bir dosya ya da dizin yok
#include <gtk/gtk.h>
                     ^
compilation terminated.
In file included from bahcem.h:1:0,
                 from bahcem.c:1:
#include <gtk/gtk.h>
                     ^
compilation terminated.
In file included from combobox_html.c:1:0:
#include <gtk/gtk.h>
                     ^
compilation terminated.
hatalarını verdi. gtk+-2.0 bayrağından dolayı olsa gerek. Ne kurmak gerek bunun için?

krwlng

Elinize sağlık güzel bir çalışmaya benziyor, 64 bit desteği yok sanırım.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

mrti14

Derlemek için zannediyorum gtk kütüphanelerinin yüklemek gerek.
sudo apt-get install libgtk2.0-dev Bu kodla yüklenebilir.

Bazı temaların dosyaları linux içinde olamayabilir bu durumda tema tam değişmeyebiliyor.Windowsta ise temaların bulunduğu zip dosyasındaki lib kütüphanesini PATH e eklemeniz gerekiyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Kasım 2013 - 10:17:48

Alıntı yapılan: krwlng - 30 Kasım 2013 - 01:26:52
Elinize sağlık güzel bir çalışmaya benziyor, 64 bit desteği yok sanırım.
Zannediyorum 32 bit ve 64 bitte çalışabilir.Çalışmaz ise sisteme göre yeniden derlenmeli.

if

Alıntı yapılan: mrti14 - 30 Kasım 2013 - 10:15:27
Derlemek için zannediyorum gtk kütüphanelerinin yüklemek gerek.
sudo apt-get install libgtk2.0-dev Bu kodla yüklenebilir.

Bazı temaların dosyaları linux içinde olamayabilir bu durumda tema tam değişmeyebiliyor.

O zaman ilk iletiyi uygulamanın derlenebilmesi için hangi pakete ihtiyaç olduğunu içerecek şekilde güncellemekte yarar var bence. Yoksa benim gibi bilmeyenler derleme yapamayacak.

asease42

arkadaşlar ben amatörüm bu konuda bu kodları nasıl derleyip çalıştıracağız.bi yardım ederseniz iyi olur

rutku

Tebrik ederim siteniz bir harika. İçerikleri çok kaliteli. Allegro derslerine bayıldım. Çok iyi ilerlemişsiniz. İnşallah daha da ilerlersiniz.

Kolay gelsin ...
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

heartsmagic

Alıntı yapılan: asease42 - 27 Eylül 2014 - 22:37:42
arkadaşlar ben amatörüm bu konuda bu kodları nasıl derleyip çalıştıracağız.bi yardım ederseniz iyi olur

Kaynağı indirirsen içinde Derleme.txt dosyası çıkıyor ve nasıl derleneceğini söylüyor. İlk iletide söylenen paketi de kurman lazım, tabi gcc ve gerekiyorsa diğer geliştirme araçları da olmalı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

asease42

sağolun gözümden kaçmış txt dosyası.programı çalıştırdım yanlış bilmiyorsam C ve C++ ile yazılmış öyle değil mi?Ama bence güzel olmuş .

heartsmagic

Linux tarafı için C ve arayüz olarak da GTK+ kullandığını söylenmiş ilk iletide.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

StormWarrior

burak@Storm:~/gtk$ gcc main.c bitki_ekle.c bahcem.c combobox_html.c `pkg-config --libs --cflags gtk+-2.0`-std=c99
bitki_ekle.c: In function 'bitki_kaydet':
bitki_ekle.c:429:13: warning: too many arguments for format [-Wformat-extra-args]
             "En Fazla 20 Bitki ekleyebilirisiniz...", "title");
             ^
bitki_ekle.c:498:13: warning: too many arguments for format [-Wformat-extra-args]
             "Lütfen gerekli bilgileri doludurun.", "title");
             ^
bitki_ekle.c: In function 'bitki_resim_ac':
bitki_ekle.c:691:13: warning: too many arguments for format [-Wformat-extra-args]
             "En Fazla 9 resim ekleyebilirisiniz...", "title");
             ^
bahcem.c: In function 'bahce_kaydet':
bahcem.c:321:13: warning: too many arguments for format [-Wformat-extra-args]
             "Lütfen gerekli bilgileri doldurun.", "title");
             ^
combobox_html.c: In function 'bitkilerim_html':
combobox_html.c:241:10: warning: too many arguments for format [-Wformat-extra-args]
          bitkiler[duzenlenen_bitki].maliyet);
          ^

Neden böyle bi hata vermiş olabilir?

StormWarrior

up up up

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Aralık 2014 - 18:21:34

1 kişi de yardım etmez mi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Aralık 2014 - 18:21:56

bir kişi de yardım etmez mi

Amenofis

Alıntı yapılan: StormWarrior - 04 Aralık 2014 - 01:13:19

bir kişi de yardım etmez mi

Programı yazan arkadaş yok heralde. Hata olan kod satırlarını ekleseydin daha rahat yardımcı olurduk. bitki_ekle.c içindeki 429 ve 498. satırları koplaya bakalım ne var ne yok. printf argüman hatası gibi görünüyor.

Ancak error vermemiş yani kod derlenmiş görünüyor. Çalıştırmayı denedin mi?

Ekleme: Baktım kaynak koduna. gtk_message_dialog_new fonksiyonundaki son parametreyi ("title") silersen düzelir. Satır numaraları yazıyor hata mesajında.

StormWarrior

@Amenofis çok teşekkür ederim kardeşm aynen dediğin gibi warning var ama error yokmuş çalıştırınca açıldı iyi forumlar :D