[Çözüldü] Ubuntu 8.10 initramfs busybox ekranı ve yükleme sorunu

Başlatan grigezgin, 03 Kasım 2008 - 12:33:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

grigezgin

Merhaba arkadaşlar,
Uzun süredir ubuntu 8.04 kullanıyorum. Sistemimde zamanla oluşan bazı problemlerden dolayı ubuntuyu yeniden yüklemek istedim. Standart ubuntu 8.10 amd64 cd'sinden kurulum yapmaya çalıştığımda busybox initramfs ekranı ile karşılaştım. Kurulum başlamadı. Livecd olarak çalıştırmayı denedim sonuç aynı, cdrom'u test etmeye çalıştığımda ise sonuç değişmedi. Cd'yi değiştirdim aynı problem devam ediyor. Bu problemi ubuntu 8.04 ' te yaşamıyorum.
Sistemim hakkında genel bilgi vermem gerekirse sistemimde 4 adet sata disk, 1 adet sata dvd multi recorder ve 1 adet pata multi recorder, MSI anakart, ati x1200 o/b ekran kartı, amd64 işlemci, 2gb ram  mevcut.
Benzer sorunlar yaşayan arkadaşlar var mı? Bu problemin nedeni nedir ve çözümü için ne yapmam gerekiyor.
Yardımlarınızı bekliyorum.
Teşekkürler

xwes

benzer bir sorun bende de olmuştu fakat hata mesajini hatirlayamiyorum. Bende de live CD'lerden mesela Elive dagitiminin live CDsinde sorun çikiyordu, ubuntuda çikmiyordu, bilmemneRescueCD diye bir CD vardi onda sorun çikiyordu ama Fedora live CDde sorun çikmiyordu filan... Ben bu CDlerin hepsini başka bir bilgisayarda denedim, takir takir çaliştilar. Kendi bilgisayarimin CD-ROMunu degiştirdim gene olmadi. Sorunun çozumunu çok aradim ama bulamadim maalesef. Bir ara bilgisayarimdan tum işletim sistemlerini kaldirmiştim, tam bu anda yine bir deneyeyim dedim ama yine olmadi. BiOS ayarlarini da çok kurcaladim sonuç yine olumsuzdu. En nihayetinde sorunun benim donanimlarla ilgili olduguna kanaat getirip vaz geçtim. Sonuçta boyle bir sorun için servise gondermeyi de gerekli bulmadim. Umarim siz çozebilirsiniz...

grigezgin

Merhaba sonunda sorunu çözdüm. Çözüm oldukça ilginç ve basit ama nedenini anlayamadım.
Sistemim hakkında eklemek istediğim bir şey daha var.
Sistemimde pci sata kontrol kartı var. Sorunun ilk önce bu karttan olduğunu düşündüm.
Ama yanılmışım bios'tan sistemimdeki boot sırasını değiştirdim ve pata dvd yazıcımı ilk boot ayfıtı olarak ayarladım sata dvd yazıcımıda devre dışı bıraktım.
Pata yazıcıdan sistemimi ubuntu 8.10 ile boot ettiğimde live vs çalıştı ve yeni ubuntu'mu yükledim.
Ama bu sorun 8.04 başıma gelmiyor. Burası da oldukça ilginç.
Saygılarımla

erginemr

Neyse, geçmiş olsun. :) Başlığı takip ediyor, ama donanıma bağlı spesifik bir sorun gibi göründüğü için yardımcı olamıyordum.

Çözüm açıklaması için de teşekkürler.