[Çözüldü] turkiye.gov.tr adresine e-imza ile giremiyorum

Başlatan medussa985, 05 Eylül 2014 - 11:29:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

medussa985

Merhabalar,
Günlerdir formda geziyorum ama derdime çare bulamadım Ubuntu 14.04 LTS kullanıyorum.(yeni bir kullanıcıyım)
turkiye.gov.tr adresinde sisteme e-imza ile giriş yapmam gerekiyor ama yapamıyorum Kart okuyucu bulunamadı diyor.
oracle-7-java yüklü ve akis paketinide yükledim yinede olmadı.
Acaba bu siteye e-imza ile giriş yapabilen var mıdır? Eğer öyleyse ne yapmalıyım.

Teşekkürler.

Altaylardan_Gelen_Atlı

@medussa985 olayda bende daha önce sorun yaşamıştım internet taracım sorun oluşturuyordu aşağıda ki linkleri incelemeni tavsiye edeceğim
eğer sorun çözümlenmezse konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar ayrıca yardımcı olacaklardır

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=43388.0

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=22979.0
'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

medussa985

Chromiumla denemek istiyorum ama chrome ve chromium java yı desteklemedığinden sayfayı göstermiyor. Puzzle işareti çıkıyor!

heartsmagic

@medussa985, önce bir Java sorununu çözelim, sonra buraya tekrar döneriz. Java'nın çalıştığından emin olmalısın. Bir başka başlığa not geçmişsin, orada yorum yaptık, bir bakalım duruma.
https://www.java.com/en/download/installed.jsp
Yukarıdaki adresten bakabilirsin duruma, önce tarayıcıda eklentiyi çalıştır demen, ardından çıkan pencerede "Run" demen lazım. Sonucu lütfen diğer başlığa aktar ama.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

medussa985

Java doğrula işlemi tamm java 7 update 67 tarayıcım mozilla. turkiye.gov.tr de imza sayfasını açıyor kartı seçiyorum devam butonuna basınca Uyarı penceresinde "Okuyucu akilli kart listesine alinamadi." mesajını alıyorum.
Ayrıca ccid-1.1.17.tar.bz2
akiaLinuxPaketv1.2.tar.gz dosyalarını kurdum.
Yazılım merkezinden de
PC/SC driver for ACS USB CCID smart card reader
PC/SC driver for USB CCID smart card reader
PC/SC driver for ACR38U smart card reader
yazılımlarını kurdum.
imza kartım turktrust Omnikey 6121 birde Tübitak ın kart okuyucusla denedim yine aynı hatayı aldım.

heartsmagic

O zaman durum Java'dan çıkıyor. Forumda eimza ve kartlar hakkında bir başlığımız vardı, orada bazı arkadaşların sorunlarını irdelemiştik. Ancak son sorunları çözemedik diye hatırlıyorum sanki.

medussa985

KamuSM den yetkililerle görüştüm Tübitak 'ın verdiği kart için ubuntu 14.04 için sorun varmış driver yüklü ama çalışmıyomuş en kısa zamanda yükleyeceklermiş. Ancak Ubuntu 12.04 LTS için sorun yokmuş bende onu yüklemeye karar verdim. Birde Linux 32 bitte düzgün çalıştığını söyledi bakalım. Deneyim göreceğiz.
Turktrust ıda aradım ama sonuç alamadım telefonlara bakmıyorlar.

heartsmagic

Geri bildirim için teşekkür ederiz @medussa985.

medussa985

Ubuntu bilgisayarlarında e-imza ile kullanan ve turkiye.gov.tr adresine e-imza ile giriş yapabilen arkadaşlarim var mıdır. En azından bunu öğrenebilirmiyim?

burk

@medussa985 hızlıca bir cevap vereyim var tabi, bununla ilgili birkaç sorun yaşanmış ve aşılmıştı diye hatırlıyorum. Ayrıca Java'da 8 versiyonununu kurup onu çalıştırmanı tavsiye ederim.

medussa985

sorunun javada olduğunu sağmıyorum kartımı seçip Devam butonunda tıkladığmda "Sertifika Bulunamadı" uyarısını alıyorum. Windows da giriş yapıyorum Ubuntuda yapamıyorum.

burk

@medussa985 bu sorunun dışında, öneri olarak bunu söyledim zira 7. versiyonu yok diye algılayan bazı sistemler görmüştüm.

sem

Ben son uğraştığım zamanlar Oracle Sun Java 6 ile çalışıyordu bu elektronik imza USB'leri. 

Konuştuğunuz görevlilere java versiyonunuzu bildirdiniz mi?
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

medussa985

Evet Bildirdim. Deniyoruz ama oracle java 6 değil openjdk7 dediler.

medussa985

Başardım:)
turkiye.gov.tr ye e-imza ile giriş yapabiliyorum ve belgelerimi imzagerde imzalayabiliyorum.
Sorun Ubuntu 12.04 LTS 32 bit değil 64 bit olmasından kaynaklanıyormuş. Bana 64 bitte çalıştığını söylemişlerdi ancak sorun varmış ve çalışmalar devam ediyormuş. Çalışır hale gelene kadar 32 bitte devam edeceğiz.

burk

heartsmagic