Ubuntu 14.04 kasma, youtube 360p video donma, Octoshape Infinite kurulum sorunu.

Başlatan eric cantona, 16 Ekim 2014 - 13:24:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eric cantona

Daha önce Linux yazılımı kullanmayan biri olarak ubuntu 32bit 14.04 sürümünü  denemek istedim.

Kullandığım işletim sistemi

Pentium  P4 - 3.2 ghz
Ddr1 2*1gb= 2 gb ram
1 gb agp soket ekran kartı
23  inc ekran

Bu pc yi Windows xp ile 102 led tv de digiturk play ve netten film izlemek için kullanıyorum.
Ne youtube 720p de ne digiturk play de donam kasam olmadan.

Ubuntuyu kurdum program güncellemelerini yaptım program açılmalarında gecikme youtube 360p videolarda donmalar. Dedim birde digiturkplaye bakayım ama Octoshape Infinite HD kuramadım.
Octoshape Infinite HD kuramak için 6 gün çalışan biri olarak tek tatil günüm pazarı harcadım ama nafile kuramadım.
Octoshape Infinite HD nasıl kurulur diye araştırırken karşılaştığım sonuçlar çok enteresan geldi başka bir forumda bir kullanıcı 1 hafta uğraşmış ubuntu formunda bir kullanıcı 4 gün uğraşmış. Link te burada
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=45183.0

Anlayamadığım tek şey şu en ufak bir player eklentisi için saatlerce ve günlerce uğraşmak biraz saçma geliyor.
Görsel olarak fotolarla anlatılmış ama atlanan bir şeyler var herhalde aynılarını yapıyorum olmuyor hani birde video ile Mağazada olmayan bin dosyası gibi kurulumları yada diğer ayarlar Türkçe olarak video ile anlatılsa daha iyi olurdu gibi geldi. Yeni kullanıcılar kullanmaya başlamadan ubunut yada Linux tan soğumazlardı benim gibi.

Ama gene de kullanmak istiyorum bu konular hakkında bana yardımcı olursanız sevinirim nerden başlamayım nasıl yapmalıyım bilemedim.

Konu biraz şikayet gibi oldu kusuruma bakmayın.

meda

Bu kadar zoru digitürk yetkililerine anlatın. Doğru düzgün destek bile sağlayamıyorlar. Chrome kurulumu yaptıysanız. İnen dosyaya tıklarsın Yazılım Merkezi çıkar yükle şifreni sorar aaa !!! bakmışsın kurulmuş.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

eric cantona

söylediğinizi deneyeceğim
peki açılan programların kasması ve youtube donmaları neden olabilir.
yazılım merkezinde olmayan Octoshape Infinite  kurulum dosyası gibi bin olan yazlımları nasıl yükleye bilirm başka yöntemler ucbiriminden mesela bir de ekranın yazılımını nasıl yükleye bilirim belki ondan yapıyordur kasmalar takılmalar , birde yüklemeler ile ilgili video varmı. bir kaç kere görsem uçbirimden işlemler nasıl yapılıyor çözerdim ubuntuyu.

meda

İlk ekran kartı sürücüsü yüklediniz mi ? Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız Hibrit, Optimus, Bumblebee gibi kelimeleri forumda ile aratarak biraz bilgi edinin. Wiki sayfamızda bir çok sorunuza cevap bulabilirsiniz.
google-chrome ile deneyin. https://www.google.com/chrome/browser/

Octoshape için: http://samiux.blogspot.com.tr/2011/05/howto-octoshape-on-ubuntu-1104-desktop.html anlatım eski veya Ubuntu sürümü farklı olsada yöntem aynı farketmez.

Forumda ve Wiki'de cevabını bulamadığınız konu için ilgili bölümde başlık açın öteki problem çözümleri karışıp daha sonra okuyacak kişilerde kafa karışıklığına sebep oluyor.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

heartsmagic

Alıntı yapılan: eric cantona - 16 Ekim 2014 - 13:24:11
Anlayamadığım tek şey şu en ufak bir player eklentisi için saatlerce ve günlerce uğraşmak biraz saçma geliyor.
Görsel olarak fotolarla anlatılmış ama atlanan bir şeyler var herhalde aynılarını yapıyorum olmuyor hani birde video ile Mağazada olmayan bin dosyası gibi kurulumları yada diğer ayarlar Türkçe olarak video ile anlatılsa daha iyi olurdu gibi geldi. Yeni kullanıcılar kullanmaya başlamadan ubunut yada Linux tan soğumazlardı benim gibi.

En ufak eklenti dediğin şey tamamen bir firmanın elinde olan ve kendisinin dağıttığı, kapalı kaynaklı bir eklenti. Bunun kurulum sorunu Ubuntu'yu değil o firmayı ilgilendirir. Eğer hiç destek verilmeseydi yine o firmayı ilgilendirirdi. Ekran görüntüsünü geçtiğin başlık bu forumdan, gördüğün gibi orada elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım arkadaşa. Eğer aynı konuyu orada sorarsan sana da yardımcı olmaya çalışırım. Kimin kaç gün uğraştığının bilgisi doğru bir kıstas değil. Evet biraz tecrübe isteyebilir mesele ancak sorun bizim tarafın değil, o firmanın sorunu. Ben karşılaştığımda çözmem üç dört dakikayı buldu. Bu durumda mesele için "Hiç sorunu olmayan bir mesele" demiyorum zira cidden herkes hemen çözemez veya hiç çözemez. Ben paketi indirip ikilik dosyayı çalıştırınca sadece paketi açtı. Baktım içeride bir başka ikilik dosya, çalıştırdım uçbirimde ve öylece bırakım, ardından izlemeyi denedim. Bunu herkes düşünebilir mi? Düşünemez sanırım, o konuda haklısın ancak böyle çok az kişinin kullandığı bir eklenti için Ubuntu tarafına şikayetçi olmak doğru değil. Şu yazdıklarım da biraz seni şikayet gibi oldu ama maksat açıklama diyelim biz de :) Octoshape konusunu diğer başlıkta konuşabiliriz, yeterince açıklama da yapıldı orada zaten.

Bu başlık genel sorunlar üzerine olsun. Fakat ilk olarak şunu söyleyeyim, desteği kendi sahibi tarafından bırakılmış bir sistemle (XP) Ubuntu'nun son sürümünü kıyaslama lütfen. Makinen eski ve buna yönelik olarak XP'den memnunsun. Haliyle eski bir işletim sistemini kullanıyorsun, 14.04 ise Ubuntu'nun son sürümü. Burada sürümden daha çok üzerindeki masaüstü ortamı önemli. İlk olarak grafik kartı bilgilerine bakalım. Eğer o konuda yapılacak fazlaca bir şey yoksa ne yazık ki masaüstü ortamı değiştirmeni önereceğim. Zira 2GB belleğin yeterli olması lazım 14.04 için.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eric cantona

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Ekim 2014 - 22:21:26
Alıntı yapılan: eric cantona - 16 Ekim 2014 - 13:24:11

En ufak eklenti dediğin şey tamamen bir firmanın elinde olan ve kendisinin dağıttığı, kapalı kaynaklı bir eklenti. Bunun kurulum sorunu Ubuntu'yu değil o firmayı ilgilendirir. Eğer hiç destek verilmeseydi yine o firmayı ilgilendirirdi. Ekran görüntüsünü geçtiğin başlık bu forumdan, gördüğün gibi orada elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım arkadaşa. Eğer aynı konuyu orada sorarsan sana da yardımcı olmaya çalışırım. Kimin kaç gün uğraştığının bilgisi doğru bir kıstas değil. Evet biraz tecrübe isteyebilir mesele ancak sorun bizim tarafın değil, o firmanın sorunu. Ben karşılaştığımda çözmem üç dört dakikayı buldu. Bu durumda mesele için "Hiç sorunu olmayan bir mesele" demiyorum zira cidden herkes hemen çözemez veya hiç çözemez. Ben paketi indirip ikilik dosyayı çalıştırınca sadece paketi açtı. Baktım içeride bir başka ikilik dosya, çalıştırdım uçbirimde ve öylece bırakım, ardından izlemeyi denedim. Bunu herkes düşünebilir mi? Düşünemez sanırım, o konuda haklısın ancak böyle çok az kişinin kullandığı bir eklenti için Ubuntu tarafına şikayetçi olmak doğru değil. Şu yazdıklarım da biraz seni şikayet gibi oldu ama maksat açıklama diyelim biz de :) Octoshape konusunu diğer başlıkta konuşabiliriz, yeterince açıklama da yapıldı orada zaten.

Bu başlık genel sorunlar üzerine olsun. Fakat ilk olarak şunu söyleyeyim, desteği kendi sahibi tarafından bırakılmış bir sistemle (XP) Ubuntu'nun son sürümünü kıyaslama lütfen. Makinen eski ve buna yönelik olarak XP'den memnunsun. Haliyle eski bir işletim sistemini kullanıyorsun, 14.04 ise Ubuntu'nun son sürümü. Burada sürümden daha çok üzerindeki masaüstü ortamı önemli. İlk olarak grafik kartı bilgilerine bakalım. Eğer o konuda yapılacak fazlaca bir şey yoksa ne yazık ki masaüstü ortamı değiştirmeni önereceğim. Zira 2GB belleğin yeterli olması lazım 14.04 için.

heartsmagic değerlendirmen için teşekkür ederim ama ubuntu kullanmaktan vazgeçtim. nedeni yukarda da yazdığım gibi
en ufak kulumda çok fazla vakit harcanması dün akşam geçe 3 kadar airties wus 300 125 mbps kurmaya uğraştım onu da yapamadım diyeceksin ki bu kadar beceriksizmisin valla bende anlamdım sıfırdan pc toplarım işletim sitemini kurarım ama bu ubunutu biraz ters geldi her halde belki ileride vaktim olursa aranıza katılırım ama şu anda çok fazla boş vaktim yok ve ubuntuya da yabancı olduğum için çok fazla uğraşamayacağım iyi niyetiniz için teşekkür ederim. kullanmasam da ubuntu hakkında yenilikleri takipteyim.

heartsmagic

Ben de yukarıda söylediğim gibi birçok kurulumun zor olmadığını yineleyeyim. Elindeki aygıtın sürücüsü firma tarafından desteklenmiyorsa biz bir şey yapamayız. Güncel Linux çekirdeklerinde birçok donanıma dahili destek mevcuttur, elini sürmen bile gerekmez. Her yaşanan aksilikte işletim sistemi terk edilecekse zaten Linux senin için ideal bir ortam değildir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.