[Çözüldü] Ubuntu yazısıyla çıkan karşılama ekranındaki çözünürlük sorunu

Başlatan lambadan, 29 Ekim 2011 - 04:12:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lambadan

1920 ye 1080 p kullanıyorum ve açılışta karşılama ekaranındaki Ubuntu yazısı ve
altındaki yanan noktalar düşük pikselli, kocaman ve kalitesiz çıkıyor.

Kurarken karşılaştığım o Ubuntu karşılama ekranına nasıl ayarlayabilirim?

zeitgeist

GrubCustemizor, StartupManager gibi uygulamlarla ayarlayabilirsin.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

lambadan

biraz düzeldi ama hala açılış ekranının kenarında 1 parmak bıoşluk var
kuraraken karşılaştığım açılış ekranı sorunsuzdu.

o hale getirmemin bir yöntemi olmalı

zeitgeist

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,18602.0.html

Bağlantıdaki anlatım 2-3 sürüm öncesi içindi. Son sürüme uygulanabilir mi denemedim, bilmiyorum.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

lambadan

GrubCustemizor da 1920 ne 1200 var o 1200 kısmının 1080 olması lazım hala sorun tam olarak çözülmedi

ridvanzoro

super-boot-manager tavsiye ederim,

burg-manager kısmında çok güzel temalar da var,

lambadan

@ridvanzoro

super-boot-manager hem dep ini den  denedim hem üç birimden  hata  verdi

tefoski

BirDost

Murat Erdemir

Merhaba,aynı sorun bende de var.Bilgisayarımda sadece Ubuntu 12.04.2 sürümü kurulu.Biraz uğraştıktan sonra Ati Radeon Hd 7350 ekran kartı sürücüsünü kurmayı başardım.Ama açılırken Ubuntu logosu büyük ve çözünürlük düşük.Şimdi bu durumu ek bir program kurmadan düzeltemiyor muyuz?Teşekkürler.
Intel Core 2 Quad Q9300
Gigabyte EP45C-DS3R
Nvidia GeForce 9600 GT
Kingstone DDR2 6 GB
500 GB HDD

WhiteScars

Konu hakkında şöyle bir yorumum var.

Normalde ubuntu nouveau sürücülerini (ati tarafını bilmiyorum) ön tanımlı olarak kullanıyor. Bu sürücüler reverse engineering methodu ile açık kaynak kodlu yazılımcıların geliştirdiği sürücüler. Bu sürücüler geliştirilirken orjinal sürücüde olmayan özelliklerden biri ise vga modundaki kısıtlamaların giderilmesi. Örneğin orjinal nvidia sürücüsü belli vga modlarını (vesa) destekler. Fakat nouveau bir çok vga modunu desteklemektedir.

Masaüstü gelesiye kadarki kısımda bu vga modlarından birisi aktif olarak çalışır. Ekran kartının orjinal sürücüsünü yüklediğinizde düşük vga çözünürlükleri kullanılmaya başlanır. Bu sebeple açılış ekranında kocaman yazılar görmeniz mümkün.

Anlatabildim mi bilmiyorum :)

Şimdi sonuca gelelim. Sonuç bu sorun düzeltilemez. Çünkü kullanılan sürücünün yüksek çözünürlük destekleyen vga mod'larını desteklemesi gerekmektedir. Ya eski nouveau  sürücüsünü kullanmaya devam edin (Performans düşüklüğüne neden olabilir fakat sadece desktop kullanımı için iyidir) yada bu şekilde kalması lazım

İnsanoğluna bırakabileceğiniz en güzel miras tecrübelerinizdir.

guopx

@WhiteScars
Güzel tespit :) ATI'de de durum aynı. Öntanımlı mesa gallüum sürücüleri ile plymouth sorunsuzken fglrx ile yamuluyor.
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

lambadan

14.04  sürümünde bu sorun çözüldüğünden kilitliyorum tebrikler...