Aptana Studio Kurulum Sonrası Hata

Başlatan small_hayta, 26 Mart 2009 - 20:38:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

small_hayta

Selamun aleyküm arkadaşlar.
Ben Bilgisayar Teknisyeniyim ve Ubuntu'yu 7.04'ten beri takip ediyorum.
Hardy Heron çıktığı zamanlar da bilgisayar aldığım zamanlara denk geldi ve daimi kullanıcısı olmaya çalıştım.
Birçok şeyi öğrendim sayılır. Hatta Kocaeli'de yeni kurulan bir iş yerinin tüm bilgisayarlarına Ubuntu ve Tekir yükledim.
5 bilgisayar da daha tık demedi.

Şimdi Ankara'ya geldim. Burada Web Geliştirici olarak çalışmaya başladım.
İşe başladıktan bir hafta sonra iş yerimde de Ubuntu kullanmaya karar verdim.
Birkaç program yükledim ve kullanıyorum. Ancak Aptana Studio'yu çalıştıramadım.
Açılış splash'ından sonra program bir hata veriyor ve bir çözüm bulamadım.
Forumdaki konuyla ilgili tüm konuları araştırdım. Ama nedense başaramadım.
Özellikle yardımcı olursanız sevinirim.

http://ahes.com.tr/images/1.png

Hata bu resimde. İsterseniz log dosyasındaki hatayı da veririm sonra.

bytan

Log dosyası ve terminalde görünen hata daha iyi fikir verir. Çıktılar çok uzunsa aşağıdaki sistemi kullanın.

http://pastebin.com
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Ayrıca programı konsoldan başlatarak daha detaylı bir hata döndürüyor mu diye kontrol etmekte de fayda var.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

small_hayta

Dediğim gibi herşeyi denedim.
.log dosyasındaki hata da şu linkte; http://ahes.com.tr/.log

Konsoldan açtım, Java'yı güncelledim, birçok kez yerini değiştirdim, kısayoldan açtım.

Hep splash'tan sonra hata veriyor.

bytan

Şu an verdiğiniz linke ulaşamıyorum. Terminal üzerindeki çıktıyıı da aktarın.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

ihtiyar said

Alıntı yapılan: bytan - 27 Mart 2009 - 14:09:45
Şu an verdiğiniz linke ulaşamıyorum. Terminal üzerindeki çıktıyıı da aktarın.

Ben adrese girebildim ama log o kadar uzun ki daha sayfa yüklenmesi bitmedi. paste.ubuntu.com'a aktaracağım bittiğinde.

Düzenleme: Nihayet kopyalayabildim, paste.ubuntu.com'da

bytan

PF @ ST

ihtiyar said

bytan

İlk 4000 satırı boş olan(!) log'u incelerken, bazı kısımları ayıkladım kolaylık olması açısından:

eclipse.buildId=unknown
java.version=1.6.0_07
java.vendor=Sun Microsystems Inc.
BootLoader constants: OS=linux, ARCH=x86, WS=gtk, NL=tr_TR
Framework arguments:  Studio
Command-line arguments:  -os linux -ws gtk -arch x86 Studio
...........

!ENTRY org.eclipse.ui 4 4 2009-03-25 19:30:51.018
!MESSAGE Unable to find Action Set: com.aptana.ide.server.ui.launchActionSet

!ENTRY org.eclipse.ui 4 4 2009-03-25 19:30:51.019
!MESSAGE Unable to find Action Set: com.aptana.ide.editors.perspective.actionSet

!ENTRY org.eclipse.osgi 4 0 2009-03-25 19:30:55.746
!MESSAGE An error occurred while automatically activating bundle com.aptana.ide.syncing.professional (8).
!STACK 0
.....

Caused by: java.lang.IllegalStateException: Aptana Studio Professional is not licensed
....

Root exception:
java.lang.IllegalStateException: Aptana Studio Professional is not licensed

....
!ENTRY org.eclipse.osgi 4 0 2009-03-25 19:30:55.992
!MESSAGE An error occurred while automatically activating bundle com.aptana.ide.syncing.professional (8).
!STACK 0

.......
Yukarıdakilerin 3 kere tekrarı....
.......

!ENTRY org.eclipse.ui.workbench 4 0 2009-03-25 19:31:01.651
!MESSAGE Widget disposed too early!
!STACK 0
java.lang.RuntimeException: Widget disposed too early!
.......

!ENTRY org.eclipse.ui.workbench 4 0 2009-03-25 19:31:01.658
!MESSAGE Widget disposed too early!
!STACK 0
java.lang.RuntimeException: Widget disposed too early!
........

Caused by: java.lang.UnsatisfiedLinkError: /home/kara/.Aptana/Aptana Studio/configuration/org.eclipse.osgi/bundles/102/1/.cp/libswt-mozilla-gtk-3236.so: libxpcom.so: cannot open shared object file: No such file or directory

!ENTRY org.eclipse.osgi 2 0 2009-03-25 19:31:01.919
!MESSAGE One or more bundles are not resolved because the following root constraints are not resolved:
!SUBENTRY 1 org.eclipse.osgi 2 0 2009-03-25 19:31:01.919
!MESSAGE Bundle update@plugins/com.aptana.ide.xul_1.2.5.023247.jar was not resolved.
!SUBENTRY 2 com.aptana.ide.xul 2 0 2009-03-25 19:31:01.919
!MESSAGE Missing required bundle org.eclipse.atf.mozilla.ide.core_0.0.0
............
!ENTRY org.eclipse.osgi 2 0 2009-03-25 19:31:01.926
!MESSAGE The following is a complete list of bundles which are not resolved, see the prior log entry for the root cause if it exists:
!SUBENTRY 1 org.eclipse.osgi 2 0 2009-03-25 19:31:01.926
!MESSAGE Bundle update@plugins/org.tigris.subversion.clientadapter.javahl.win32_1.5.4.jar [68] was not resolved.
!SUBENTRY 1 org.eclipse.osgi 2 0 2009-03-25 19:31:01.926
!MESSAGE Bundle update@plugins/com.aptana.ide.xul_1.2.5.023247.jar [106] was not resolved.
!SUBENTRY 2 com.aptana.ide.xul 2 0 2009-03-25 19:31:01.926
!MESSAGE Missing required bundle org.eclipse.atf.mozilla.ide.core_0.0.0.
.............

////Üst üste çalıştırıldığı içinde tüm bunların 3-4 kez tekrarı..

PF @ ST

ihtiyar said

Boş derken sanırım gereksiz olduğunu ifade etmek istedin. sayfa açılırken üst kısım boş görünüyor başta, o yüzden soruyorum. :)

bytan

İlk 4017 satır boştu. Log kaydı 4018'de  başladığı için gereksiz olarak nitelenebilir. :)

PF @ ST

ihtiyar said

Alıntı yapılan: bytan - 27 Mart 2009 - 15:43:07
İlk 4017 satır boştu. Log kaydı 4018'de  başladığı için gereksiz olarak nitelenebilir. :)

Hayır boş değil, sayfa açılırken oralar boş gibi gözükebiliyor. Tam geldiğinde boş olmadığı anlaşılıyor.

bytan

Sözlerimi geri alıyorum. Haklısın. Sabırlı beklediğim zaman ilk satırdan itibaren başlıyor. Ama sabretmeyip fare tekerine dokunduğumda bom boş görünüyor. Bu arada opera kullanıyorum.

Yukarıdaki mesajlarımı düzenlemiyorum. Bana ders olsun.  :-\

PF @ ST

small_hayta

Arkadaşlar hala çözüm bulamadım ben.
Bana bu konuda yardımcı olacak kimse yok mu???

Şimdilik Adobe Dreamweaver CS3 ve CS4'ün portable versiyonlarını buldum.
Wine ile kullanıyorum. Bu arada söylemiş olayım çoğu portable program Wine ile Linux'ta çalışıyor.
Varsa öyle bağımlısı olduğunuz Windows programı portable'ını bularak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ama içimde kaldı. Aptana'yı kurmayı başaracağım.

Bu arada merak ettiğim için Aptana'yı Windows'ta kurdum. Gayet güzel. Kullanışlı. Hoşuma gitti.
Wine ile Linux'a kurdum Windows Aptana'yı. Yine çalışmadı :S

Neyse. Hayırlısı. En azından şimdilik işim görülüyor...

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ydmr

Aynı hatayı ben de alıyordum. Buradaki anlatım sayesinde kurdum. Umarım sizlere de yardımcı olur. İyi çalışmalar.

b.ilker

Merhaba

Aptana Studio 3 splashdan sonra ben de hata alıyorum. Hata sonunda erişim engellendi diyor. Hatanın ekran alıntısı ekteki gibi.

$ dpkg -l | grep java
kodunun çıktısı aşağıdaki gibidir.

ii  ca-certificates-java                 20130815ubuntu1                       all          Common CA certificates (JKS keystore)
ii  gir1.2-javascriptcoregtk-3.0         2.4.3-1ubuntu2                        i386         JavaScript engine library from WebKitGTK+ - GObject introspection data
ii  java-common                          0.51                                  all          Base of all Java packages
ii  java-wrappers                        0.1.27                                all          wrappers for java executables
ii  javascript-common                    11                                    all          Base support for JavaScript library packages
ii  libapache-pom-java                   10-2build1                            all          Maven metadata for all Apache Software projects
ii  libatk-wrapper-java                  0.30.4-4                              all          ATK implementation for Java using JNI
ii  libatk-wrapper-java-jni:i386         0.30.4-4                              i386         ATK implementation for Java using JNI (JNI bindings)
ii  libbcmail-java                       1.49+dfsg-2                           all          Bouncy Castle generators/processors for S/MIME and CMS
ii  libbcpkix-java                       1.49+dfsg-2                           all          Bouncy Castle Java API for PKIX, CMS, EAC, TSP, PKCS, OCSP, CMP, and CRMF
ii  libbcprov-java                       1.49+dfsg-2                           all          Bouncy Castle Java Cryptographic Service Provider
ii  libcommons-codec-java                1.9-1                                 all          encoder and decoders such as Base64 and hexadecimal codec
ii  libcommons-httpclient-java           3.1-10.2                              all          A Java(TM) library for creating HTTP clients
ii  libcommons-logging-java              1.1.3-1                               all          common wrapper interface for several logging APIs
ii  libcommons-parent-java               22-2build1                            all          Maven metadata for Apache Commons project
ii  libdom4j-java                        1.6.1+dfsg.3-2ubuntu1                 all          flexible XML framework for Java
ii  libgnuinet-java                      1.1.2-2build1                         all          extension library to provide extra network protocol support
ii  libgnumail-java                      1.1.2-9ubuntu3                        all          free implementation of the javamail API
ii  libitext-java                        2.1.7-8                               all          Java Library to create and manipulate PDF on the fly
ii  libjavascriptcoregtk-1.0-0:i386      2.4.3-1ubuntu2                        i386         JavaScript engine library from WebKitGTK+
ii  libjavascriptcoregtk-3.0-0:i386      2.4.3-1ubuntu2                        i386         JavaScript engine library from WebKitGTK+
ii  libjaxen-java                        1.1.6-1ubuntu1                        all          Java XPath engine
ii  libjdom1-java                        1.1.3-1                               all          lightweight and fast library using XML
ii  libjgoodies-common-java              1.4.0-2                               all          JGoodies Common
ii  libjgoodies-looks-java               2.5.2-3                               all          library with Swing look&feel implementations
ii  liblog4j1.2-java                     1.2.17-4ubuntu3                       all          Logging library for java
ii  libservlet3.0-java                   7.0.52-1ubuntu0.1                     all          Servlet 3.0 and JSP 2.2 Java API classes
ii  libxerces2-java                      2.11.0-7                              all          Validating XML parser for Java with DOM level 3 support
ii  libxml-commons-external-java         1.4.01-2build1                        all          XML Commons external code - DOM, SAX, and JAXP, etc
ii  libxml-commons-resolver1.1-java      1.2-7build1                           all          XML entity and URI resolver library
ii  libxom-java                          1.2.10-1                              all          New XML object model for Java
ii  libxpp2-java                         2.1.10-7build1                        all          XML pull parser library for java V2
ii  libxpp3-java                         1.1.4c-2build1                        all          XML pull parser library for java
ii  oracle-java7-installer               7u67+7u60arm-0~webupd8~4              all          Oracle Java(TM) Development Kit (JDK) 7
ii  tzdata-java                          2014e-0ubuntu0.14.04                  all          time zone and daylight-saving time data for use by java runtimes

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Eylül 2014 - 23:58:50

Aptana klasörünü opt içinden silip tekrardan kurulum yaptım.

Terminal ile Dosyaları zipden çıkarıp /opt içine yerleştirdim.

Kısayol için masaüstüne "aptana.desktop" oluşturdum ve içine şunları yazdım;

[Desktop Entry]
Name=Aptana
Comment=Edit the Web
Categories=Development;
Exec=/opt/Aptana_Studio_3/AptanaStudio3
Icon=/opt/Aptana_Studio_3/icon.xpm
Terminal=false
Type=Application
MimeType=text/html;text/xml;application/xhtml+xml;application/xml

kısayol ile programı açtım, program açılışında workspace alanı oluşturmak istiyor, "/home/*kullanıcı_adı*/Aptana Studio 3 Workspace" yolunu oluşturarak tamam dedim. program sorunsuz çalışıyor.

Aynı sorunu yaşayanlar için faydalı olur umarım.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

if

@b.ilker, /opt ve alt dizinlerdeki izinlerden kaynaklanıyor sanırım sorun.

sudo chown $USER:$USER -R /opt/Aptana_Studio_3/ komutundan sonra o uyarıyı alıyor musunuz?