Ubuntu Silmeden üzerine Windows kurma?

Başlatan RexWolker, 15 Aralık 2008 - 17:29:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

RexWolker

ben şuan güncellediğim ubuntuyu silmeden üzerine windows kurma ihtimalim var mı
internette aradım fakat linux üzerine windows nasıl kurulduğu hakkında bilgi bulamadım.
oyunlar ve videolar için windowsu kullanmayı düşünüyorum
REXWOLKER
EXWOLKER
XWOLKER
WOLKER OLKER LKER KER ER R

heartsmagic

Silmeden derken? Eğer gerekli bölümün varsa kurarsın. Bölüm yoksa da Gparted kullanarak yer açabilirsin. Bundan sonra kurması kolay olur. Fakat Windows MBR'yi sıfırlayacağı için forumdaki Yeniden Grub Kurulumu başlığına ihtiyacın olacak.

Not: Bölümleme yaparken dikkatli ol.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

RexWolker

Tamam teşekkür ederim, artık yarın denerim.

Edit:

ubuntuyu silip öyle kurmak zorunda kaldım ama şuan ikiside var sorunsuz
peki sanal cd olarak 8.10u kurabilirmiyim cd ye cekmeden onu indirmiştim fakat dvdye cekmek istemedim cd de ewde yok hastayım dışarı cıkmak istemiom:) şimdilik 8.04ü kurdum
REXWOLKER
EXWOLKER
XWOLKER
WOLKER OLKER LKER KER ER R

Gunef

Merhaba, sorunum aynı başlıktaki gibi olduğu için yeni başlık açmadan üzerinden devam etmek istedim :) Derslerimden ötürü bilgisayarımın boş kısmına windows 7 kurmak zorunda kaldım. grubu tekrar yükledim ve şu anda Ubuntu'dan yazıyorum. Ancak benim sorunum açılış ekranında windowsu görememem. Grubu http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=13415.0 başlığını takip ederek kurdum. Live CD olarak başlattım ve verilen kodları yazdığımda grub geldi ancak windows gelmedi :/
Özgür bir platformda kısıtlama cezası almak ne kadar ironik...

sema

susema

Gunef

Teşekkürler Sema :) gerçekten büyük bir rahatlık çöktü şimdi. Grubu güncelledikten sonra windows 7 gözüktü. Tekrar teşekkürler :)
Özgür bir platformda kısıtlama cezası almak ne kadar ironik...

23549

Merhaba.

Aynı soruyu soracağım için farklı bir başlık açmadım ama bu başlıkta konuşulanları da anladım diyemem.

Şu an bilgisayarımda Ubuntu 12.04.1 LTS kurulu. Ubuntu'yu kaldırmadan Windows XP kurmak istiyorum. Şimdilik bir Windows kurulum diski elimde yok ancak konuyla ilgili fikir sahibi olmak istedim.

@heartsmagic'in iletisinde bahsettiği "gerekli bölüm"den kasıt nedir? Diğer kullanıcı arkadaşların bahsettiği grup nedir?

Bilgisayarı aldığımda üzerinde zaten Ubuntu vardı, yani ben kurmadım. Sanırım bilgisayarımın diski ikiye bölünmüş durumda değil, eğer bölümden kasıt buysa.
Dünyalıyım, çay içerim.

ct

Alıntı yapılan: 23549 - 07 Aralık 2012 - 18:17:47
Merhaba.

Aynı soruyu soracağım için farklı bir başlık açmadım ama bu başlıkta konuşulanları da anladım diyemem.

Şu an bilgisayarımda Ubuntu 12.04.1 LTS kurulu. Ubuntu'yu kaldırmadan Windows XP kurmak istiyorum. Şimdilik bir Windows kurulum diski elimde yok ancak konuyla ilgili fikir sahibi olmak istedim.

@heartsmagic'in iletisinde bahsettiği "gerekli bölüm"den kasıt nedir? Diğer kullanıcı arkadaşların bahsettiği grup nedir?

Bilgisayarı aldığımda üzerinde zaten Ubuntu vardı, yani ben kurmadım. Sanırım bilgisayarımın diski ikiye bölünmüş durumda değil, eğer bölümden kasıt buysa.

Evet kastedilen sabit diskin bölümleri (partition). Grub için aşağıdaki wiki sayfasına bakabilirsin:

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Grub

23549

@ct

Teşekkür ederim. O halde kurulum diski edindiğimde öncelikle diskimi iki alana bölmem gerekiyor, sonra boş olan alana Windows kurmam gerekiyor. Ancak açılışta Windows ve Ubuntu arasında seçim yapabilmek için Grub kurmam gerekiyor.

Sanırım yapmam gerekenler bu kadar.
Dünyalıyım, çay içerim.

ct

Alıntı yapılan: 23549 - 07 Aralık 2012 - 18:32:44
@ct

Teşekkür ederim. O halde kurulum diski edindiğimde öncelikle diskimi iki alana bölmem gerekiyor, sonra boş olan alana Windows kurmam gerekiyor. Ancak açılışta Windows ve Ubuntu arasında seçim yapabilmek için Grub kurmam gerekiyor.

Sanırım yapmam gerekenler bu kadar.

Rica ederim. Aynen öyle.

23549

Merhaba.

Windows yüklemek için cd edindim. GParted isimli programı indirip kurdum. GParted dosya sistemimi resimdeki gibi gösteriyor. Ext4 isimli bölüme Windows'u kurabileceğimi düşünüyorum ancak Gparted ile ayırma (unmount) işlemini bu disk üzerinde yapamıyorum. Diğer resimdeki hatayı alıyorum. Diskteki verileri kaybetmeden Windows'u kurmak için bu işlemi yapmam şart mı? Eğer gerekliyse nasıl yapabilirim?

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/GParted_(Ubuntu_i%C3%A7inden)_ile_Sabit_Disk_Nas%C4%B1l_B%C3%B6l%C3%BCmlendirilir%3F ve http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Gparted adreslerindeki bilgilerde soruma cevap bulamadım. Yardımcı olmanızı rica ederim.

[eklenti yönetici tarafından silindi]
Dünyalıyım, çay içerim.

ct

@23549,

GParted kullanmadım hiç ama tehlikeli bir program. Dosyalarınızı yedeklemenizi öneririm. Sorunuza kullanan/bilen birisi cevap verse daha iyi olur.

if

@23549, o işlemi canlı cd üzerinden yapmanız gerek çünkü bölümler bağlı iken biçimlendirme vs yapamazsınız. /dev/sdda1 ve /dev/sda2'ye dokunmayın. /dev/sda3'ten Windows için yeterli bir bölüm ayırın (boyutlandırma) , /dev/sda3'ü silmeyin yani. NTFS dosyalama sistemini kullansın. Oraya kurarsınız. Ne olur ne olmaz diye önemli dosyalarınızın yedeğini alın.

glc

Alıntı yapılan: if - 15 Aralık 2012 - 14:54:22
@23549, o işlemi canlı cd üzerinden yapmanız gerek çünkü bölümler bağlı iken biçimlendirme vs yapamazsınız. /dev/sdda1 ve /dev/sda2'ye dokunmayın. /dev/sda3'ten Windows için yeterli bir bölüm ayırın (boyutlandırma) , /dev/sda3'ü silmeyin yani. NTFS dosyalama sistemini kullansın. Oraya kurarsınız. Ne olur ne olmaz diye önemli dosyalarınızın yedeğini alın.

benım bilgisayar 750 gb hepside neredeyse  /dev/sda1 nın içinde win7 kuracak alan yok ne yapmam gerekıyo hem bolemiyorumda bi 50 gb ayırsam yeter ama hiç bi degişiklik yapamıyorum yardım edersenız sevinirim

if

@glc, boyutlandırmayı Windows üzerinden mi denediniz? Ne kadar boş alan var o bölüm içinde?

vince carter

ben de pek kirlilik yapmadan buradan birkaç soru sorayım.

ubuntuyu sorunsuz kullanıyorum ama kardeşim için yanına bir de win7 yüklemek gerekti.

1-ubuntuyu daha önce flash diskin formatını değiştirip flashtan kurmuştum. şimdi o flashı normal flash haline nasıl getirebilirim? (ubuntu üzerinden)

2-elimde win7 dvd'si var. bölümlendirme falan yapmadan bios'tan öncelik alıp yeniden başlattım uzunca bi hata aldım sanırım bu bölümlendirmeden sonra hata almam ama olur da alırsam, 1. seçeneğe yardım ettiğinizi düşünerek, dvd'deki dosyaları bilgisayara kopyalasam, oradan da flashın formatını değiştirip yine ubuntu üzerinden win7 yüklemesini yapabilir miyim?

bi de şöyle gösterdi nasıl bölümlendireceğim bunu:

[eklenti yönetici tarafından silindi]
You'll never walk alone.

ekremsenturk

Disk'inde yeni bir bölüm açarsın ve NTFS olarak biçimlendirip, o bölüme Win 7 kurarsın ve ardından grub önyükleyicisini kurtarırsın. Forumda farklı tarihlerde açılan konularda bu tür işlemler anlatılmıştı, benim hatırladığım.

heartsmagic

@vince carter, yeni bir başlık açmışsın oradan devam edelim lütfen.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.