PHP Hata Ayrıştırıcısı

Başlatan kendinciz, 20 Ağustos 2014 - 19:13:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kendinciz

Sublime Text 3 editörünü kullanıyorum. Hatalı bir dosyayı yerel sunucuma attığımda hiç bir şey gözükmüyor. Yani hataları önceden denetleyebileceğim bir oluşum gerekiyor, böyle bir şey hakkında bilgilendirebilir misiniz? Kolay gelsin...
Kendinciz

heartsmagic

Önceden derken Sublime Text üzerinde yani değil mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kendinciz

Sublime Text üzerinde görebilmek istiyorum, o anlamda yani.
Kendinciz

ersinkandemir

Xdebug kullanan bir Sublime paketi varmış sanırım PHP debugging için. Şurada bir anlatım var: http://www.sitepoint.com/debugging-xdebug-sublime-text-3/
Where there's a shell, there's a way.

kendinciz

@ ersinkandemir Yazanlarla ilgili hiçbir şey anlamadım. Türkçe kaynak yok mu veya sen yardım edemez misin?
Kendinciz

ersinkandemir

Xdebug hakkında bilginiz var mı? Kurulumu konusunda yardımcı olabilirim fakat kullanımı hakkında benim de pek bir bilgim yok. Daha önce kullanmadım. 

kendinciz

Kuruluma yardımcı olursanız kullanımını da öğrenirim bir şekilde.
Kendinciz

ersinkandemir

Peki, öncelikle PHP için Xdebug eklentisini kuralım:

sudo apt-get install php5-xdebug

Daha sonra "<?php phpinfo(); ?>" kodlarıyla php dosyasını çalıştırıp php.ini konumuna bakalım.

Dosyayı root yetkisiyle açıp, en sonuna aşağıdaki satırları ekleyelim:

xdebug.remote_enable=1
xdebug.remote_handler=dbgp
xdebug.remote_host=127.0.0.1
xdebug.remote_port=9000
xdebug.remote_log="/var/log/xdebug/xdebug.log"

Apache servisini baştan başlatalım:

sudo service apache2 restart

Sublime Text'e Package Install modülünü yükleyelim. Bunun için menüden View > Show Console dedikten sonra, aşağıdakileri yapıştırıp çalıştıralım:

import urllib.request,os,hashlib; h = '7183a2d3e96f11eeadd761d777e62404' + 'e330c659d4bb41d3bdf022e94cab3cd0'; pf = 'Package Control.sublime-package'; ipp = sublime.installed_packages_path(); urllib.request.install_opener( urllib.request.build_opener( urllib.request.ProxyHandler()) ); by = urllib.request.urlopen( 'http://sublime.wbond.net/' + pf.replace(' ', '%20')).read(); dh = hashlib.sha256(by).hexdigest(); print('Error validating download (got %s instead of %s), please try manual install' % (dh, h)) if dh != h else open(os.path.join( ipp, pf), 'wb' ).write(by)

Package Install kurulduktan sonra da Ctrl + Shift + P ile açtığımız kutuda "package control: install package" yazalım. Zaten belirecektir orada. Daha sonra paket isimleri çıkacaktır. xdebug_client isimli paketi yüklüyoruz.

Daha sonra menüden Project > Save Project As diyerek project dosyamızı oluşturuyoruz. Çalıştığınız ana dizine koyabilirsiniz. Oluşturulan dosyanın da içeriğini aşağıdaki gibi değiştirelim.

{
    "folders":
    [
        {
            "follow_symlinks": true,
            "path": "."
        }
    ],
    "settings": {
        "xdebug": {
             "url": "http://localhost/",
        }
    }
}

localhost kısmını kendi çalışma düzeninize göre ayarlayabilirsiniz. Kurulum böyle sanırım. 

kendinciz

Alıntı YapPackage Install kurulduktan sonra da Ctrl + Shift + P ile açtığımız kutuda "package control: install package" yazalım. Zaten belirecektir
orada. Daha sonra paket isimleri çıkacaktır. xdebug_client isimli paketi
yüklüyoruz.
Bu kısım dahil her şeyi yaptım. Buradan sonra projeyide oluşturdum. Ama alttaki yazıyı hangi dosyanın içine kopyalayacağız anlamadım.
Kendinciz

ersinkandemir

.sublime-project gibi bir dosya oluşturmuş olması lazım klasörde. Onun içeriğini değiştireceksiniz.

kendinciz

Saolasın yaptım. Şimdide nasıl kullanılacağını anlatacak birisini bekleyelim.  :)
Kendinciz