sanal makineye linux kurarken nelere dikkat etmeliyim?

Başlatan terbisil, 14 Ağustos 2014 - 01:20:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

terbisil

Arkadaşlar, wifi adaptörümü sanal makineye kuramadım.Bir bilgisayarcıya gittim.Linuxları acemice kurmuşsun, ekran kartları bile yok dedi.Linux kurarken nelere dikkat etmeliyim?İşlemcim, hafızam kaç olursa daha rahat kullanırım,daha verimli bi makinem olur.Ekran kartından başka yüklüyebileceğim parçaları var mı?

heartsmagic

Alıntı yapılan: terbisil - 14 Ağustos 2014 - 01:20:40
Bir bilgisayarcıya gittim.Linuxları acemice kurmuşsun, ekran kartları bile yok dedi.

Hehe. Yazışırken nadiren böyle gülme canlandırması yaparım, o derece yani :)
Bir sormak lazım o çok bilen bilgisayarcı arkadaşa, "uzman" olarak nasıl kuruluyormuş "Linuxlar"?

Sanal makine bu, adı üzerinde sanal sistemler kuruyor yani. Grafik kartından tut, diğer donanımlara kadar hepsini sanallaştırıyor değil mi? Bu durumda sormak lazım, grafik kartı sürücülerinin nesini kuracakmışsın? Grafik kartı gibi konularda yapacaksa sanallaştırma ugygulaması iyileştirme yapar. Zaten deneysel olarak 3B gibi seçenekleri var ancak sanal makinelerin amacı zaten grafik kartına yüklenmek değil gibi.

Son sorundan başlarsak, grafik kartı sürücüsü falan yükleyemediğin gibi uğraşman gereken başka bir şey de yok. USB aygıtlar için uğraşılabilir ancak.

Son öneri, kendini yola çıktığın konularda geliştirmek istiyorsan öyle hemen kablosuz kartınla falan uğraşma. Önce bir sanal sistemleri kur, Linux neymiş, ağ nasıl bir şeymiş, sızma testi, güvenlik uygulamaları nasılmış diye öğrenmeye bak.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

exclipit

Daha önce çok yaşandı bu tarz durumlar. Parçalarını söküp daha kötü parçalar takmalar, üstüne parça bozuktu diye yeni parça fiyatını ödetmeler vs yapılabilir. Bu cümleyi kullanan bir yerdense, daha büyük bir yere gitmelisin. Eğer bilgisayar acemisiysen, onların eline düşmeyeceksin...
Çalışan iki el, dua eden binlerce elden daha çok iş yapar. – Gene Roddenberry

meda

Alıntı yapılan: terbisil - 14 Ağustos 2014 - 01:20:40
Arkadaşlar, wifi adaptörümü sanal makineye kuramadım.Bir bilgisayarcıya gittim.Linuxları acemice kurmuşsun, ekran kartları bile yok dedi.Linux kurarken nelere dikkat etmeliyim?İşlemcim, hafızam kaç olursa daha rahat kullanırım,daha verimli bi makinem olur.Ekran kartından başka yüklüyebileceğim parçaları var mı?
Sanal makineye 2-3 defa kurup merak giderildikten sonra sistem yedeğini alarak normal format ile ikinci işletim sistemi ya da tek bir sistem olarak kurulabilir.Öğrenmek içinse tek sistem olarak Ubuntu,Debian,Fedora ... gibi dağıtımları tek başına kullancaksın ki zora geldiğinde ikinci bir sistem ve kolay görülen Win. kaçmayacaksın.Amaç sadece merak ve öteye geçmeyecekse kurmadan başlangıç  USB oluşturularak da sistem denenebilir.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"