Gaussian 09

Başlatan eeddii, 28 Ocak 2013 - 22:21:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eeddii

Alıntı yapılan: heartsmagic - 31 Ocak 2013 - 16:36:50
Oldukça zahmet verilmiş başlığa :)
@eeddii, aslında ben derleme tarifini yaptığım iletimde bir iki şey söylemeye çalışmıştım. Sonradan @ct de değinmiş buna. Senin elindeki pakette derlenmiş dosyalar var muhtemelen, zira çıktılarında .exe'leri görüyorum. Deneyeceğin ilk şey hiçbir şey yapmadan indirdiğin şeyi açıp, g09 kullanarak bir girdi dosyası ile deneme yapman. Eğer arşivle beraber gelen test dosyaları da denenebiliyorsa onları da deneyebilirsin. Sanırım şu aşamada senin kurulumdan ziyade Gaussian için Linux üzerinde nasıl çalışılır onu araştırman gerekiyor.

Diğer bir yandan @bahdem'den de güzel bir öneri gelmiş :)
@heartsmagic girdi dosyası ile derlemeyi nasıl yapıcam ?

heartsmagic

Derleme derken?

Şimdi ortada iki durum var.

1. Gaussian kurulumu
2. Gaussian kullanımı

İlk sorun için şu aşamada bir şey yapmana gerek yok muhtemelen zira elindeki şey çalıştırılabilir bir şey. Kısacası kurulum adımını şu an geçelim. İkinci mesele ise uygulamanın kullanımı. O kısmı ne yazık ki ben bilemiyorum, Gaussian'ı tanıyan olarak senin bilmen gerekiyor. Windows üzerinde işler farklı yürüyordur belki, ancak burada sen elindeki basit bir girdi dosyasını denemedin henüz. Hiç olmadı onu bir denesen?

g09 isimli dosyanın olduğu dizinde:

./g09 girdi_dosyası

şeklinde denediğinde neler oluyor bir görelim. Aksi takdirde yol kat edemiyoruz bu şekilde. Bir de sen Gaussian'ın kendi sitesinden Linux, Unix için yönergelere baktın mı? Eğer bakmadıysan ne yazık ki o konuda bizler yine yardımcı olamayız.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zeusmaster

Gaussian'ı bildiğim kadarı ile iki farklı girdi dosya ile kullanabiliyorsunuz. Bunlar .gjf ve .com uzantılı dosyalar. Bu girdi dosyalarının içeriği tamamen sizin similasyonunuza bağlı. Girdi dosyasınını hazırlanışı da burada anlatılmakta. Aynı zamanda gerekli olursa programı çalıştırdığınız dizinde girdi dosyasına bağlı olarak fazladan dosyalarada ihtiyaç duyulabilir.
Up and Running...

guestwho

@eeddii, şu örneği "H2.com" girdi dosyası olarak kaydedebilirsin; satır öncesi/sonrası boşluklar önemli bu arada:

#P b3pw91/aug-cc-pVDZ opt

H2 molecule optimization

0 1
H    0.0000000    0.00000000    0.0000000000
H    0.0000000    0.00000000    0.5900000000

Ardından bu "H2.com" girdisinden "H2.log" diye bir çıktı elde etmek için şu komutu yürütmelisin:

g09 < H2.com > H2.log
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

ny33

kurulumu yapabildinizmi? lütfen banada yardım edin...dediğiniz yolları denedim ama sanırım başaramadım...lütfen acil yardıma ihtiyacım var

cagriemer

Bu yazilim iki sekilde dagitiliyormus baslikta daha once gecen konusmalardan anlayacaginiz uzere. Sizin elinizde kaynak kod mu var yoksa ikilik olarak dagitilan mi?

eeddii

Alıntı yapılan: ny33 - 13 Mart 2014 - 13:56:40
kurulumu yapabildinizmi? lütfen banada yardım edin...dediğiniz yolları denedim ama sanırım başaramadım...lütfen acil yardıma ihtiyacım var

gaussian09 değil ama 03ü yüklemeyi başardım. isterseniz konuyu kitleyebilirsiniz

heartsmagic

Ben gaussian09 için hâlâ geri bildirim alamamış olmamıza üzülüyorum zira bir emek var bu başlıkta. Son deneme isteklerini yaptın mı yapmadın mı acaba @eeddii? En son @guestwho güzel bir örnek paylaşmış? Hiç olmadı elindeki 03 ile çalışan veri dosyasını ya da her dosyasıysa onu yürütmeyi denedin mi?

eeddii

daha çok g03 için uğraştım. her şeye sıfırdan başlıyorum. g09 içinde çalışmalara başlayacağım. Eğer başarılı olursam onuda mutlaka paylaşırım.

heartsmagic

Seviniriz, zira g09 için de bilgi birikimi olur.

zaforitos

merhabalar,
ben G09 Rev D.01 (Lisanslı) son sürümünü kullanıyorum. Herhangi bir sorununuz olursa cevap verebilirim.

eeddii

gaussian 09 profile dosyasının içeriğini nano komutu ile bakıp buraya geçebilir misin ?

hcy_61

acaba bu programı denemek için paylaşabilirmisiniz.