Linux tmp klasörünü sildim ve ....

Başlatan DuzceLy, 07 Temmuz 2014 - 17:39:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DuzceLy

Arkadaşlar sırf yer açılsın diye tmp klasörünü sildim yeniden oluşturdum bağzı sorunlara neden oldu örneğin okadar uraşıp diğer userlere vncserveri açtık şimdi tmp sildikten sonra vncserver açılmıyor sadece root ta açılıyor. Ve birde tmp sildikten sonra diğer userlerin oturumlarında örneğin konsola yani uç birime girmeye kalkınca ekrana hata beliriyor ve sonra açılıyor :S nasıl düzeltebilirim :S :S tmp sildim vncserveri nasıl etkiliyor anlamış değilim :S

NOT : Tmp silme anlatımlarında " /bin/rm -fv /usr/tmpDSK " böyle bir komutu kullandım ve işlendi bu komut diğer komutlar çalışmamıştı ama bu komut işlendi sanırım bişey sildik neyi sildik burda tam olarak tekrar o klasörü oluşturmam gerek heralde

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Temmuz 2014 - 20:14:00

vncyi komple kaldırıyorum hatta restartta yapıyorum kaldırılmıyor :S

yum remove vnc veya vnc* yapıyorum kalkmıyo :S ben 0 dan kurmak istiyorum ama kalkmıyo nedeni neyki.

yum remove ile vnc ve vnc* kaldırdığımda kill -9 pid no yazarak vnc sonlandırdığımda vncserver yazdığımda komutu tanımıyo aslındak alkmış görünüyo ama tamamen sistemden kalkmıyo. ayar dosyaları .vnc gibi dizinler falan. ayrıca remove ile kaldırsamda yum list vnc veya vnc* yapınca listede yine kurulu görünüyo.

acaba rpmler falan sistemde duruyo ondanmı yum listte görünüyor ? sistemden tamamen kaldırıp tekrar nasıl kurarız.

rpm -q vnc-server  bu komut ilede sistemden kalkmış olduğunu görebiliyorum ama kalıntıları neden silinmiyor ? .vnc klasörleri falan

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Temmuz 2014 - 21:42:29

vncyi başlattmaya çalıştığımda :S root için başlatıyor vncyi ama user için başlatmıyo :S busefer gri ekranda değil başlatmıyo yani port olarakta açmıyo vnc server için.

Warning: okan:1 is taken because of /tmp/.X1-lock
Remove this file if there is no X server okan:1

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Temmuz 2014 - 21:54:58

kde tamamen kaldırtım baktım cd home/user dizini altındaki .kde klasörü kalkmamış bende sildim kalsörü sonra yum instal ile tekrar kde kurrum ama o klasörler yok neden oluşmadı ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Temmuz 2014 - 22:09:35

Sanırım sorunu çözücem tmp klasörünü silmek kaldırmak demek userleride etkisiz hale getirmek sanırım. Bakalım yeni bir üye ile yeninden denicem.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Temmuz 2014 - 22:24:05

Sorun burada ;

Warning: okan:1 is taken because of /tmp/.X1-lock
Remove this file if there is no X server okan:1

/tmp yolunda .X1-lock böyle bir dosya var bunu silmemi mi istiyo anlamadım ki :S

birde vncserveri başlattığınızda servere port açılır bağlantı olması için

5902/tcp open  vnc-2

5903/tcp open  vnc-3

bunlar hiç kapanmıyo normalde kapanması gerekirdi :S vncserveri durdursamda başlatsamda portlar hep açık dolu görünüyor..

heartsmagic

O kadar karıştırmışsın ki. Sunucu bilgin fazla değil anladığım kadarıyla ve bu sunucuda bir de panel var, Cpanel?
Şunu bunu kaldırdım, kalıntıları neden duruyor demişsin? Durması normal, yapılandırma dizinlerini silmez paket yönetim araçları. İstersen sen silersin.

Şu an VNC mi sıkıntı yapıyor?

vncserver -kill :1

ne diyor misal?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

DuzceLy

Sunucu bilgim yeterli olmaz tabi bugune kadar hiç kullanmadım. Şimdi ilk kullanıyorum ve sorunlarla uraşıyorum işte.

Killing Xvnc process ID 742 diyor da root da açık olan vnc serveri kapattı bu şuanda. Root ta herhangi bir sıkıntı yok root ile vncserver yazınca başlıyor çalışıyor sorunsuz diğer userlerde başlatmıyorum oturum sadece yatığım şey tmp klasörünü sildim tekrar oluşturdum bunlar meydana geldi. kde sildim yükledim vnc sildim yükledim sorun değişmedi :S

heartsmagic

:2 olarak denedin mi?
ps aux | grep vnc ne diyor?

Sunucu bilgin fazla değilse öncelikli olarak bir şey yapmadan önce iyice araştır. Aksi takdirde körlemesine iş yapar, olayları daha da karıştırırsın. Böyle böyle yardım etmeye çalışıyorum sana ancak önce Linux nedir, kullandığın dağıtım nasıl bir şeydir bunu öğrenmen lazım senin. Aksi takdirde yürümeyi öğrenmeden koşmaya çalışmak gibi bir şey oluyor senin olayın.

DuzceLy

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Temmuz 2014 - 01:47:11
:2 olarak denedin mi?
ps aux | grep vnc ne diyor?

Sunucu bilgin fazla değilse öncelikli olarak bir şey yapmadan önce iyice araştır. Aksi takdirde körlemesine iş yapar, olayları daha da karıştırırsın. Böyle böyle yardım etmeye çalışıyorum sana ancak önce Linux nedir, kullandığın dağıtım nasıl bir şeydir bunu öğrenmen lazım senin. Aksi takdirde yürümeyi öğrenmeden koşmaya çalışmak gibi bir şey oluyor senin olayın.

:) linux sinirlerimi bozdu oda bazen buralara yansıyor ;)

peki bunu root kullanıcısında mı yapmalıyım yoksa diğer userlerde zaten permisyon verir işe yaramaz mı ?

5801/tcp open  vnc-http-1 (root ile çalışıyor şuanda)

5901/tcp open  vnc-1 (root ile çalışıyor şuanda)

6001/tcp open  X11:1 (root ile çalışıyor şuanda)

5902/tcp open  vnc-2 (sorunlu)

5903/tcp open  vnc-3 (sorunlu)

aslında sanırım mesele burda 1. oturum root üzerinden vncserver başladı ya orda sorun yok http-1 giriş portunuda açmış diğerlerindede bu olması gerekiyo.

bu vnc2 ile 3 ne hikmetse kapanmıyo ve http-2 3 olarakta açılmıyo bir açılsa sorun kalkmış demektir.

-----------

Mesela yukarıda vermiş olduğun komutu user de denedim ;

.Xauthority bu dosya benim dikkatimi çekiyo sanırım bununla alakalı

Alıntı Yap
root      3540  0.1  0.7  52680 15580 pts/3    S    14:18   0:22 Xvnc :1 -desktop xxxxxxx:1 (yepyeni) -httpd /usr/share/vnc/classes -auth /root/.Xauthority -geome                               try 1024x768 -depth 16 -rfbwait 30000 -rfbauth /root/.vnc/passwd -rfbport 5901 -pn
okan     18777  0.0  0.0   7220   836 pts/6    S+   19:45   0:00 grep vnc

heartsmagic

root ile açılmış gibi, başka da bir şey görünmüyor VNC ile ilgili. Komutun nerede verildiği önemli değil, süreçleri listeler her türlü.

DuzceLy

Burda ilginç olan root ile başlatıyor ama diğerlerinde hata veriyor yani 2 ile 3 te hata veriyor mesela tekrar vnc server *yazayım 4. oturuma atıyor 2 ile 3 kullanılmıyor artık bişey hatalı bir şekilde onları kullanıyor.

Bende dedim tamamen hem kde hem vnc kaldırıp kurayım dedim hiçbirşey değişmedi :S Benim anlamadığım şey ben bunları kaldırıyorum ama kalıntıları hiçbirşekilde gitmiyor ve hatayada onlar sebeb oluyor normal şartlarda kaldırınca tekrar düzgünce kurunca düzelmesi gerek bu neden olmuyor :S res atsam bile olmuyor bunu bi yapabilsek tekrar kurucam olacak.  Yani bunu sorunsuzca komple nasıl kaldırabilirim

heartsmagic

Nasıl kaldırıyorsun paketleri? Dediğim gibi, yapılandırma dizinleri silinmez, senin temizlemen lazım onları.

DuzceLy

yum remove ile kaldırıyorum da şuan vlc sorunu ortadan kalktığı için diğer userlerde kullanma gereği duymuyorum. Konu kapanabilir.