UEFI, Win8.. Ubuntu kurulumu hakkında daha fazla kaynak arıyorum.

Başlatan memt_cekimler, 26 Temmuz 2014 - 09:21:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

memt_cekimler

Merhaba,

Etrafımda çok bilgisayara Ubuntu kurmaya çalışıyorum. Bu şekilde insalar az da olsa linuxu açıyor ve kullanıyor fikri oluyor. Bazıları ise daha sık kullanıyor. BIOSlar varken, windows 8 dönemine kadar herşeye alıştım güzeldi. Çok makinaya kurulum yaptım. Sorunlar tabi çıktı ama googleden aratıp düzeltebiliyorum.

Fakat Windows 8 ve UEFI'nin gelmesi ile ciddi manada işler zorlaştı. Bu keylerin gömülü olması, windows 8 single language olayı vesayre...

İnternetten çok anlatım var. Ama ya ağır ingilizce yada çok abartılı karışık anlatıyorlar. Bu kurulum işi çok önemli. Yani ofis olmasın, firefox olmasın ama işletim sistemi olmazsa hiç olmaz :) Yani diğer sorunları geçici yada uzun vadede çözebilirim, ama gittiğim makinada kurulum yapamazsam hiç olmaz. Onu geçtim, o kadar karışık  ki, en kötüsü eski haline çevirir, windows 8 i tekrar kurarım bile demeye cesaret edemiyorum. :(

Arkadaşlar bu konuda sağlam kaynak bekliyorum mümkünse.

Eskiden BIOS vardı, ilk BIOS açılırdı. Hangi donanıma (usb bellek, harici bellek, cd, dvdrom..) boot edeceğimizi BIOStan belirlerdik. Boot ettiğimiz cihazdan MBR kısmı okunurdu. Bu kısım ise, o seçili cihazdaki hangi partittiondaki loader'ın (grub...) yürütüleceğini bellirlerdi. MBR loaderı başlatır, loader'dan da işletim sistemimizi seçerdik. keşke böyle anlata biri UEFI için :)

Yani bu olay şimdi çok karıştı. UEFI ile tamamiyle sıfırdan bir yapı geldi ortaya. Bu başlığa baktım:

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=UEFI_modunda_Ubuntu_kurulumu

Fakat çok zor geldi. Yani biri bu işi hikaye gibi anlatmayacaksa, zor aklımızda kalacak bazı şeyler.

Öncelikle bir kaç sorum var. Eğer bu konularda yardımcı olup extra kaynak paylaşırsanız çok sevinirim.

-Windows 8 single language geliyor önyüklü makinelerde. Bu single language Windows Key'i UEFI'ye gömülü oluyor genelde. Eğer ben windowsa sıfır format atmak istersem, internetten ISO bulmamam gerekecek. Bu indireceğim ISO tam olarak buradan hangisine tekabül etmekte? http://msdn.microsoft.com/en-us/subscriptions/downloads/hh442898.aspx#searchTerm=&ProductFamilyId=545&Languages=en&PageSize=10&PageIndex=0&FileId=0 UEFI'deki lisans hangi ISO'ya uyucak?

Şimdiden teşekkürler

heartsmagic

@memt_cekimler, durum ne yazık ki anlattığın şekilde. Linux konusunda ortalama seviyenin üzerinde olan bizler bile ne yazık ki UEFI konularında tıkanabiliyoruz. Bir kere olayın kendisi standart değil diye düşünüyorum, zira bir markaya uyan yöntem başka bir markaya uymuyor ne yazık ki. Bazı arkadaşlar tık diye hallediyor işini, bazıları zorlansa da yapıyor, bazılarıysa hiç halledemiyor.

Daha güzel kaynak nerede vardır bilmiyorum, bizim Viki'deki güzel bir derleme ve daha basiti var mıdır bilmem. ISO konusunda ise kendi adıma sorunu cevaplamam mümkün değil, zira ilk defa görüyorum :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

meda

Ubuntu değilde bazı dağıtımlarda neyi farklı olarak yapıyorlarsa UEFİ destekli olarak geliyor dolayısıyla kurulum sorunsuz yapılabiliyor.

https://tails.boum.org/news/version_1.1/index.en.html

http://www.kali.org/news/kali-1-0-8-released-uefi-boot-support/

http://zoringroup.com/blog/2014/07/15/zorin-os-9-core-and-ultimate-are-released/
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

yasin y.

Biosa girmek o kadar zor değil bu efi sistemlerdede, fast boot ayarını kapadığında eskisi gibi F bilmem kaça basınca bios ekranına düşüyorsun. MBR olayı bence daha kötüydü çünkü bir tane boot loader kullanmak zorundaydın ve her kurduğun sistem mbryi değiştiriyor kurulumdan sonra birde onun için uğraşıyordun uefi daha iyi çünkü easybcd, grub, chameleon a gerek yok harddisk sıralaması değiştirir gibi biostan yüklü sistemleri seçebiliyorsun. http://kbhkn.blogspot.com.tr/2013/10/ubuntuyu-uefi-sistemi-ile-kurup-windows.html?m=1 sitesindeki arkadaş windowsun yanına zarar vermeden nasıl kuracağını gayet güzel anlatmış bende anlattığı yöntemle kurulum yaptım ama easybcd kurma efiye zarar veriyormuş. Bu sıfır format olayını vatana sormuştum alırken dizüstünü, bir sıkıntı olduğunda windowsu geri yükle/kurtar vs. yapabiliyormuşuz olmazsa servise göndermek lazımmış danışmanın dediğine göre

memt_cekimler

Yeni laptop alırsma Windows8 yüklü ben bile hem win8 hemde Ubuntu bir arada kurabilmeye cesaret edeceğimi sanmıyorum.

Acaba işletim sistemsiz laptop alırsak, bu tarz problemler çekmezmiyiz...

Pasific

Alıntı yapılan: memt_cekimler - 28 Temmuz 2014 - 09:03:06
Yeni laptop alırsma Windows8 yüklü ben bile hem win8 hemde Ubuntu bir arada kurabilmeye cesaret edeceğimi sanmıyorum.

Acaba işletim sistemsiz laptop alırsak, bu tarz problemler çekmezmiyiz...

Kullanıyorum bir sıkıntı yok benimde bulmam zaman aldı ama forumda ve googlede ufak araştırmayla bir sürü kaynak bulabilirsin.

memt_cekimler

Bu arada asus marka yeni bir laptop aldı arkadaşım. İçine paralelinden ubuntu kurayım dedim. Derken hiç bi işletim sistemini açamaz hale geldik. :) Neyse teknik servise geri götürdük komple hdd yi sıfırladılar.

Asus ile teknik destek alırken Windows 8.1 'e update ettiğiniz için laptopu, windowsun driverlarına resmi destek veremeyiz dediler. Bende siz üçkağıtçısınız dedim telefonda :) Böyle saçmalıklarla insanları kandırıyorlar. Çünkü Windows 8.1 yeni bir işletim sistemi sürümü değil, resmi bir updatedir. Aynı Service pack'lar gibi. Artık nasıl insanları kazıklayabiliriz diye şaşırdı bu kapitalistler. Ama bu UEFI-win8 yenilikleri ile tam anlamıyla rahatça eski gibi format atamadığımız sürece ellerim kollarım bağlı. Hiçkimseye bir şey öneremiyor, format atamıyorum.

Kişisle görüşüm ve tavsiyem en iyisi windows 8.1'i rahatça virtualbox üzerinde çalıştırabilecek kadar güçlü bir makine alıp sürekli linux kullanmak. Tabi alırken de cihazı işletim sistemsiz almak gerek.