[Çözüldü] MS Office 2010'da Arapça Font Sorunu

Başlatan emrah_13, 09 Haziran 2014 - 11:40:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emrah_13

Merhabalar,
Office belgelerinde yazılmış olan Arapça ifadeler aşağıdaki birinci resimdeki şekliyle dağınık görünüyor.  Olması gereken görünüm ise ikinci resimde. Arapça harfler birleşmiyor. Acaba bu sorunun bir çözümü var mıdır? Sadece bu problem yüzünden belleği ikiye bölüp iki işletim sistemi kurdum. Eğer bunu çözebilirsem sadece Ubuntu kuracağım.

Hatalı görünüm

[/quote]

Olması gereken
Gönül neyi severse güzel odur.

if

@emrah_13, kelimelerin birleştiği görüntüdeki yazı fontu nedir? Ubuntu'ya hangi arapça fontları kurdunuz?

emrah_13

Alıntı yapılan: if - 09 Haziran 2014 - 13:23:02
@emrah_13, kelimelerin birleştiği görüntüdeki yazı fontu nedir? Ubuntu'ya hangi arapça fontları kurdunuz?

Kelimelerin birleştiği görüntüdeki font "KacstQurn". Yalnız bu sorunun font ile bir ilgisi yok. Çünkü boş bir word belgesi açıldığında da yazılan yazılar hangi font olursa olsun birleşmiyor.

agg1401

if

Peki, metinleri kopyala yapıştır mı yapıyorsunuz yoksa kendini mi yazıyorsunuz? LibreOffice'de Asya dilleri ve CTL düzeni seçili mi?

emrah_13

Metinleri kendim yazıyorum. LibreOffice kullanırken herhangi bir sorun olmuyor. Doktora tezi yazıyorum. Ancak ben tezimi Office Word programında yazıyorum.  LibreOffice ile belgeyi açtığım zaman ise metinde değişiklikler oluyor. Örneğin; dipnotlardaki numaralandırmalar değişmiş oluyor. Bazı özelliklerinden dolayı Word programını kullanmak istiyorum.

if

MS Office'de yaşandığına sorunun dikkat etmemişim. Asya dillerini etkinleştirdiniz mi?

emrah_13

Şükürler olsun ki uzun araştırmalar sonucunda bu saatte çözüm vuku buldu. Bu sorun, iki senedir çözümünü bulamadığım bir sorun idi. Office Word programını PlayOnLinux ile yükleyerek PlayOnLinux'ta "Yapılandır" seçeneğine tıklıyoruz. Daha sonra "Wine>Wine'ı Yapılandır" yolunu izliyoruz. Açılan pencerede ise Kitaplıklar'ı seçerek "Kİtaplık için yeni öncelik" ekliyoruz. Seçeneklerden "usp10"u seçerek ekliyoruz ve sorun çözülmüş oluyor. Nihayet :)

Yalnız yine bir sorun var. Başka bir yerden metni kopyalayıp yapıştırdığımda ya da önceden yazılmış bir belgeyi açtığımda yazılarda herhangi bir sorun olmuyor. Ancak Office Word üzerinden Arap harfli başka bir metin yazımında yine harfler tuhaf şekiller alıyor. Sanırım LibreOffice üzerinden Arapça metinleri yazıp Word'e yapıştıracağım. Bu kadarı bile yeterli şimdilik.

İlginiz için teşekkür ederim.