Ubuntu kurulumu için yeni yer açma

Başlatan umurcan, 12 Şubat 2010 - 02:00:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

umurcan

Arkadaşlar siteye yeni üye oldum ve gerçekten özgür yazılım için çok hayırlı olduğunu belirtmek isterim. Son zamanlarda windows son derece canımı sıktığı için önceliği linux'a verme yönünde düşünmeye başladım fakat arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla ubuntu bir bilgisayara kurulduğunda bir daha silinemiyormuş. Çok saçma geldi bana ama sormaktan zarar gelmez dedim. Aydınlatabilirseniz sevinirim

BayboraKaan

Ubuntu aynı Windows gibi silinebilir. Ama silinmeme sebebi kullanıcının memnuniyetidir. Mesela ben 1 senedir kullanıyorum bir türlü silemedim içimden silmek gelmedi :D

umurcan

Çok teşekkür ederim vallaha şu an çok rahatlattınız beni. Her ne kadar kızsamda windowsa başlat menüsüne girip programlarımı gördüğümde bunların hepsi gidecekmi şimdi diye düşündüğümde bi tereddüt eder gibi oldum ama cevabınız sayesinde artık iyice kararımı kesinleştirdim :D

BayboraKaan

Ubuntu'da seçeneğin daha çoktur. Ayrıca görsellik olarak Wİndows'tan kat ve kat daha üstündür.
Ayrıca bu iki başlığı incelediğin zaman seni neler beklediğini görürsün ;) ;

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,5.0.html
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,16159.0.html

umurcan

Tekrar çok teşekkür ediyorum valla. Ubuntuyu düşünen düşünmeyen herkese bi tavsiye edeceğim bu forumu

heartsmagic

@umurcan, kurulum belgesini güzelce oku. Disk bölümlemesi kısmında hata yapmamaya gayret göster ki kıymetli verilerin varsa kaybetmeyesin. Kaybettiren Ubuntu olmaz, ancak senin yapacağın bir hata da buna neden olmasın lütfen.

Aslında Windows'un içine kurup aynı bir program kaldırır gibi kaldırabileceğin Ubuntu projesi var: Wubi. Windows üzerindeyken CD'ni takarsan sana yol gösterecektir. Fakat eğer imkânın varsa diskinden yer ayırarak kur Ubuntu'yu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

umurcan

hearts kardeş sende akşam akşam cevap yazmışsın valla ne kadar ilgili bi forum çıktı burası. Önerilerin için teşekkür ediyorum fakat disk bölünmesi için bi de link atabilirsen fevkalade sevinirim çünkü önceden yaptığım bi işlem değil bu. Ayrıca win in yanında çalışan ubuntu windowstan tüm benliğimle nefret ettiğim şu dönemde kullanmak istemeyeceğim bir özellik olur heralde :D Şimdi görüyorum kurulum belgesi demişsiniz ama bu ubuntuyu indirdiğimde mi geliyor? Şu an bulunduğum yerde internetim sınırlı olduğu için indirme işlemini birkaç gün ertelemek durumunda kaldım. Şimdilik anketleri, forumları dolaşıp bilgilenme kısmını hallediyorum

heartsmagic

Wiki'ye buyur edelim seni:
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5/Kurulum/9.10

Ancak, oradaki bölümleme meselesi müsait olan bir bölüm içindir. Kısacası doğrudan o işleme geçmeyeceksin. Gerçi forumda defalarca anlatılan bölümleme meseleleri var fakat bir kere daha geçelim üzerinden.

Temelde yapman gereken şey belli. Ubuntu kurmak için iki adet bölüme ihtiyacın var.
1. Kök bölüm dediğimiz Ubuntu kuracağın alan.
15 GB boyutunda olsun. Kurulum aşamasında / olarak bağlayacaksın.

2. Takas (swap) alanı.
Belleğin(Ram) yeterli miktardaysa 1GB yeter de artar bile. Kurulumda kendisi halleder bunu.

Peki bunları nasıl yapacaksın? Ubuntu CD'si ile sistemi aç. Kuruluma geçmeden önce Gparted isimli uygulamayı bul ve çalıştır. Diskindeki müsait bir bölümü küçült. Ardından küçülttüğün bu bölümden yukarıda tarif ettiğim boyutlarda alanlar aç. Kök bölüm ext4 biçiminde olsun. Takas alanı zaten "swap" olarak geçecektir.

Bir de şu şekilde bir başlığımız mevcut:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,12927.0.html
Yararlı olacaktır senin için.

Hazır vaktin varken forumda dolaş ve fikir edinmeye çalış. Biraz karışık görünebilir ancak temelde basittir.

Sherlock Holmes

Linux kurulduğunda bir daha kaldıramaz mıyım?
http://forum.bolcasohbet.net/index.php?topic=6309.0
Kuşkularınızı giderebilecek bir yazı.  :)

umurcan

Ankara'ya bir varayım ilk iş indirip kuracağım Ubuntumu :D Tekrar herkese teşekkür ederim

umurcan

İlk kez dün girdim bu foruma ve ubuntu kararımı da dün verdim ama ilk defa bir linux deneyeceğim ama dün arkadaşlar yardım ettiler baya ama benim kafam çok acayip karıştı. Disk bölmedir disk bağlamadır derken * her şey iyice çorba oldu. Şimdi ben bir dizüstü bilgisayara kuracağım ubuntuyu ama malum bu aletlerde D diye bir sürücü yok. Şimdi ben bunu tam olarak nasıl böleceğim? Kuruluma başlamadan önce windowsun ayarlarından yer mi ayıracağım? Yoksa kurulum cdsi ile mi başlayacak harddisc bölme?

Not: Sistemimde windows 7 kullanıyorum şu an

canosayan

hım biraz sancılı olacak. yanlış hatırlamıyorsam windowsun yeni sürümlerinde bu özellikj vardı.
bu durumda eğer bu özellik varsa windows içerisinden bölmeniz daha mantıklı.
Chmod bizim işimiz.

umurcan

win vistadan 7ye yükseltirken öyle bi işlem yaptığımı hatırlıyorum ama bişey fark edermi? swap alanını bu ayırdığım alana dahilmi tutacağım yoksa bi tanede swap içinmi tutacağım ?

BayboraKaan

Kurulum CD'sini takın ve kurulum sırasında disk bölümlendirmeye geldiğinizde yan yana kur seçeneği olacak onu seçin ve yukarıda ki yeşil-mavi renkte olan çubukta Ubuntu il Win7 gösterecek ve birde swap alanınızı.

Bu çubukta Ubuntu ve Win7 arasında ki çizgiyi sağa sola hareket ettirerek istediğiniz sisteme istediğiniz kadar yer bırakmış olursunuz.

ironic

Alıntı yapılan: umurcan - 12 Şubat 2010 - 21:47:45
win vistadan 7ye yükseltirken öyle bi işlem yaptığımı hatırlıyorum ama bişey fark edermi? swap alanını bu ayırdığım alana dahilmi tutacağım yoksa bi tanede swap içinmi tutacağım ?

Bu şekilde de oluşturabilirsin, kurulum aşamasındaki disk işlemleri basamağında da yapabilirsin. Disk işlemleri aşamasında ayırdığın alandan bir swap alanı oluşturman gerekli.

Windows üzerinde öncelikle disk birleştirme (defrag) ardından Masaüstü bilgisayar simgesi >> sağ tık >> yönet (tam emin değilim )  bölümünden yeni bir disk alanı oluşturabilirsin.

canosayan

kişisel tercihim bu işlemi windowsa yaptırmakta. özelliklede disk birleştirme sonrasında. bir işletim istemini diğerine emanet etmen çok manalı değil.
Chmod bizim işimiz.

BayboraKaan

Alıntı yapılan: ironic - 12 Şubat 2010 - 21:55:24

Bu şekilde de oluşturabilirsin, kurulum aşamasındaki disk işlemleri basamağında da yapabilirsin. Disk işlemleri aşamasında ayırdığın alandan bir swap alanı oluşturman gerekli.

Windows üzerinde öncelikle disk birleştirme (defrag) ardından Masaüstü bilgisayar simgesi >> sağ tık >> yönet (tam emin değilim )  bölümünden yeni bir disk alanı oluşturabilirsin.

Windows kurulu olduğu HD'yi elletmez.

umurcan

Alıntı yapılan: DevilTUX - 12 Şubat 2010 - 22:01:51
Alıntı yapılan: ironic - 12 Şubat 2010 - 21:55:24

Windows kurulu olduğu HD'yi elletmez.
Ama win 7ye bölüm ayırma talimatı vardı. Neyse ben bi şansımı denerim win le olmadı kurarken cd den hallederim. Herkese teşekkürler

Tuxie

:Dne swap alanı dostum tak cd'yi kur gitsin.ubuntu en kolay kurulan sistemlerden biridir. kurulum aşamalarında dikkatle oku windowsa birşey olmadan yüklersin.

heartsmagic

Konuları birleştirdim. @umurcan, tek bir başlıktan devam etmek daha makul.

umurcan

Vermedi izin XD o zaman herkes nasıl yaptıysa bende öyle cd'den kurarım artık.
Herkese yardımları için teşekkür ederim

calmo

Tam olarak soru buraya uygun mu bilemiyorum.  :)

Deepin OS'u kurmak için bana yer lazım ve windows'un bulunduğu alan haddinden fazla. Bunu küçültmek için disk yöneticisinden "küçült" diyorum ama komik bir boyut öneriyor: 1 gb kadar. Hani diskte yer de çok, en az 400 gb lık disk 3/1 i bile dolu değil.

Velhasıl, windows'un olduğu alanı küçültmem gerek. Önerileriniz?

heartsmagic

Şu konuyla ilintili mi bu soru?
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=43814.0

Eğer öyleyse bence oradan devam edelim. Buradaki sıkıntıyı da oraya aktarabilirsin.

calmo

Evet, diğer başlık daha uygun oldu.  Diğerinden devam öyleyse.